• انتشار پژوهشی تازه در معاونت برون مرزی صدا وسیما؛

تازه ترین پژوهش حوزه معاونت برون مرزی با عنوان «رویکردها و چالش های ترکیه به منابع انرژی حوزه دریای مدیترانه» به همت واحد پژوهش های کاربردی این حوزه منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی معاونتت برون مرزی رسانه ملی، نگارش این پژوهش به قلم محمدعلی دستمالی و با نظارت علمی داریوش صفرنژاد انجام شده است.

نیاز ترکیه به نفت و گاز و چشم انداز مصرف انرژی در این کشور، چالش های اقتصادی، سیاسی، امنیتی و حقوقی ترکیه در اکتشاف و استخراج انرژی از شرق مدیترانه، واکنش های اتحادیه اروپا به تحرکات ترکیه، رویکرد دیگر بازیگران منطقه ای، فرامنطقه و نیز همسایگان ساحل شرقی مدیترانه نظیر لبنان، سوریه، رژیم صهیونیستی و قبرس در خصوص این اقدام ترکیه، موضوع مجمع گازی شرق مدیترانه و عدم دعوت از ترکیه، پیامدهای اکتشاف و استخراج انرژی در ساحل شرقی مدیترانه و ارتباط آن با مناسبات انرژی ایران، عراق و اتحادیه اروپا از سرفصل های مهم این پژوهش است.

همچنین در بخشی دیگر از پژوهش حاضر، به منازعات انرژی در دریای مدیترانه شرقی از دیدگاه اندیشکده های جهانی و صاحبنظران بین المللی پرداخته شده است.

دانشجویان و علاقمندان به موضوعات پژوهشی در حوزه انرژی، حامل های سوختی و خاورمیانه برای دسترسی آسان تر به این پژوهش و سایر عناوین پژوهشی با تکیه بر رویکرد رسانه ای می توانند به آدرس http://imrl.arc.irib.ir و نیز سایت پژوهش های کاربردی معاونت برون مرزی به آدرس http://arc.irib.ir مراجعه کنند.

 

دی ۰۳, ۱۳۹۹ ۱۴:۳۶ Asia/Tehran