• انتشار پژوهشی تازه در معاونت برون مرزی صدا وسیما؛

تازه ترین پژوهش حوزه معاونت برون مرزی صدا وسیما با عنوان «چشم انداز جایگاه طالبان در عرصه حکمرانی آینده افغانستان» منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، انتشار این پژوهش به همت واحد پژوهش های کاربردی معاونت برون مرزی انجام شده است.

پژوهش حاضر به قلم دکتر زهرا محمودی نگارش یافته است و دکتر نوذر شفیعی نظارت علمی آن را برعهده داشته است.

از جمله سرفصل ها و محورهای اصلی که در این پژوهش بدان ها پرداخته شده است عبارتند از: بررسی و تحلیل نقش و جایگاه بازیگران داخلی در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی های کشور افغانستان از جمله دولت فعلی، طالبان، شیعیان، نیروهای جهادی و داعش، دلایل و انگیزه های آمریکا و طالبان از مذاکره، وجوه اشتراک و افتراق سیاست های سیاستمداران گذشته و حال آمریکا در باره طالبان، چشم انداز پایداری توافق نامه آمریکا و طالبان و اجرای آن، متغیرهای درونی و بیرونی تاثیرگذار بر توافق مذکور، جایگاه طالبان در عرصه حکمرانی آینده افغانستان، نگاه بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای به مذاکرات آمریکا و طالبان، تاثیر روابط آمریکا و طالبان بر روسیه، همسایگان شمالی و شرقی و نیز کشورهای چون عربستان سعودی، امارات، ترکیه و قطر.

پژوهش حاضر که با تکیه و تاکید بر رویکرد پیشنهاد رسانه ای در تمامی محورها نگارش یافته همچنین در مبحثی جداگانه به نگاه جمهوری اسلامی ایران به تحولات افغانستان نیز پرداخته است.

دانشجویان و علاقمندان به موضوعات پژوهشی در حوزه روابط بین الملل و علوم سیاسی برای دسترسی آسان تر به این پژوهش و سایر عناوین پژوهشی، می توانند به آدرس http://imrl.arc.irib.ir و نیز سایت پژوهش های کاربردی معاونت برون مرزی به آدرس http://arc.irib.ir مراجعه کنند.

 

دی ۱۴, ۱۳۹۹ ۱۴:۰۲ Asia/Tehran