• معاونت برون مرزی صدا وسیما منتشر کرد؛ جلد دوم کتاب «رسانه های برون مرزی در جهان»

جلد دوم کتاب «رسانه های برون مرزی در جهان» به همت واحد پژوهش های کاربردی معاونت برون مرزی در دی ماه 1399 منتشر شد.

 به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی ، جلد دوم این کتاب که در 170 صفحه چاپ شده است، اختصاص به رسانه های برون مرزی کشورهای روسیه، انگلستان، امارات متحده عربی و جمهوری آذربایجان دارد.

از جمله ابعاد و موضوعات مهمی که در این مجلد بدان ها پرداخته شده، می توان به: «حمایت های مالی، فنی، سیاسی و حقوقی دولت ها و مجالس قانونگذار آن ها از فعالیت های رسانه ای برون مرزی کشور خود»، «اختصاص بودجه و اعتبارات ویژه»، «ساختار سازمانی شبکه های برون مرزی کشورهای فوق الذکر و شیوه های انتقال پیام» و «میزان بهره برداری از رسانه های نوین و فضای مجازی در رسانه های برون مرزی رقیب» اشاره کرد.

در جلد اول کتاب «رسانه های برون مرزی در جهان» رسانه های برون مرزی 7 کشور آمریکا، آلمان، فرانسه، ژاپن، ترکیه، قطر و عربستان سعودی مورد واکاوی و تحقیق قرار گرفته بود.

واکاوی فعالیت های رسانه های برون مرزی در کشورهای جهان که در این دو جلد کتاب به آن‌ ها پرداخته شده است، نشان می دهد که رسانه های برون مرزی ضمن اینکه زبان گویای دیپلماسی عمومی کشورشان هستند، ولی در اغلب موارد مواضعی قاطع تر از دیپلماسی رسمی دارند. همچنین این رسانه ‌ها توجه ویژه ای نیز به جذب مخاطب از طریق ساخت سریال‌ های فاخر، مستندهای دارای درجه کیفی «الف»، بهره گیری از همه روش های نوین پخش، ترویج زبان کشور مبدا، تبلیغ جاذبه های گردشگری و معرفی ایدئولوژی، فرهنگ و تمدن آن کشور دارند.

كتاب «رسانه هاي برون مرزي در جهان (2)» با پیش گفتاری از دکتر پیمان جبلی، معاون برون مرزی صدا و سیما و با قلم دکتر ولی کوزه گر کالجی، حسن عابدینی، الهام عابدینی، بهنام خسروی و برهان حشمتی، تحت نظارت علمی دکتر احمد کاظمی و با ویرایش ادبی محمد روحي نگارش یافته است.

دانشجویان و علاقمندان به موضوعات پژوهشی در حوزه رسانه، برای دسترسی آسان تر به هر دو جلد کتاب «رسانه های برون مرزی در جهان» و سایر عناوین پژوهشی مرتبط، می توانند به آدرس http://imrl.arc.irib.ir و نیز سایت پژوهش های کاربردی معاونت برون مرزی به آدرس http://arc.irib.ir مراجعه کنند.

 

دی ۲۷, ۱۳۹۹ ۱۶:۴۰ Asia/Tehran