• در پژوهش های کاربردی معاونت برون مرزی؛ انتشار ششمین شماره دوفصلنامه «پژوهشنامه رسانه بین‌الملل»

ششمین شماره دوفصلنامه علمی و میان‌رشته‌ای «پژوهشنامه رسانه بین‌الملل» در 284 صفحه و مشتمل بر یازده مقاله علمی و پژوهشی در پژوهش های کاربردی معاونت برون مرزی منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، در ششمین شماره پژوهشنامه رسانه بین‌الملل به تعدادی از تحولات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی مرتبط با فعالیت رسانه‌های برون‌مرزی و با محوریت دیپلماسی عمومی پرداخته شده است.

عناوین مقالات ششمین شماره «پژوهشنامه رسانه بین‌الملل» عبارتند از: علل و عوامل افول آمریکا، مقاومت و همه‌پرسی شاخص‌های حل مسئله فلسطین بر اساس دیدگاه‌های مقام معظم رهبری، دیپلماسی حمایتی جمهوری اسلامی ایران در قبال جمهوری آذربایجان از سال ۱۹۹۱ تا سال 2020 میلادی، راهبردهای ارتقاي ديپلماسي عمومی جمهوری اسلامی ایران برای برون‌مرزی صداوسيما، بایسته‌های محتوایی دیپلماسی رسانه‌ای ایران در مناطق روس‌زبان، تهدیدهای امنیتی و نظامی کروناویروس و راه‌های مقابله با آن با رویکرد پدافند غیرعامل و قدرت رسانه، مسئولیت کیفری فردی مقامات عالی‌رتبه نظامی برای تجاوز سایبری و اعمال صلاحیت دیوان بین‌المللی کیفری بر آن، رویکردهای گفتمانی شبکه‌های تلویزیونی آمریکا در مصاحبه با هفتمین رئیس جمهور ایران، چشم‌انداز و سناریوهای جایگاه طالبان در عرصه حکمرانی‌ آینده افغانستان، ظرفیت‌های برون‌مرزی رسانه ملی در ارتقای دیپلماسی رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران (مطالعه موردی: منطقه خلیج فارس)، جایگاه افغانستان در طرح چینی ابتکار کمربند راه.

تحلیل راهبردی موضوع و تبیین مبانی نظری آن، تبیین شاخص های رویکردی و رفتاری بازیگران، سناریوهای محتمل درباره موضوع از منظر آینده‌پژوهی و پیشنهادهای رسانه ای برای دستگاه های مرتبط با دیپلماسی عمومی کشور با محوریت برون مرزی صدا و سیما، ارکان اصلی مقاله های علمی و پژوهشی مذکور را تشکیل می دهند.

پژوهشنامه رسانه بین الملل با هدف تقویت تعاملات با مراکز دانشگاهی و استفاده از پتانسیل های آنها در آینده پژوهی رسانه ای، ترویج مطالعات راهبردی و رسانه ای پیرامون منطقه و جهان، تقویت تولید فکر در زمینه مباحث دیپلماسی عمومی و جنگ نرم، ترویج مطالعات راهبردی در عرصه‌های ارتباطات، مدیریت رسانه، روابط و حقوق بین‌الملل بویژه با محوریت دیپلماسی رسانه‌ای منتشر شده است.

تعدادی از اساتید برجسته حوزه ارتباطات، علوم سیاسی، روابط بین‌الملل و حقوق بین‌الملل در دانشگاه‌های تراز اول کشور عضو هیئت تحریریه، هیئت مشاوران علمی و گروه داوران پژوهشنامه رسانه بین‌الملل هستند. همچنین گروه اجرایی این شماره از فصلنامه عبارتند از: دکتر پیمان جبلی  مدیر مسئول و معاون برون مرزی، دکتر احمد کاظمی جانشین مدیر مسئول و مدیر پژوهش های کاربردی برون مرزی، دکتر محمدقلی میناوند سردبیر و محمود ترابی اقدم مدیر داخلی این نشریه هستند.

همچنین پژوهشگران در حوزه های سیاسی، مطالعات رادیو و تلویزیونی بین المللی، حقوق بین الملل و سایر علاقمندان به مقالات و موضوعات پژوهشی برای برخورداری از آرشیو شماره های گذشته مقالات پژوهشی و نیز ارسال مقالات و طی کردن فرآیند داوری می توانند به پایگاه اختصاصی آن به نشانی http://imrl.arc.irib.ir و همچنین سایت پژوهش های کاربردی معاونت برون مرزی به آدرس http://arc.irib.ir  مراجعه کنند.

 

خرداد ۰۲, ۱۴۰۰ ۱۵:۴۲ Asia/Tehran