• درگذشت کونیکو یامامورا مادر شهید دفاع مقدس

«کونیکو یامامورا»بانوی ژاپنی مشهور ساکن ایران، ظهر جمعه در بیمارستانی در تهران درگذشت.

به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی, کونیکو یامامورا که در ایران به «سبا بابایی» شهرت یافته بود، از چندی قبل به علت ضایعه تنفسی در بیمارستان بستری بود.

کونیکو یامامورا در خانواده‌ای بودایی در ژاپن متولد و در ۲۰ سالگی با جوانی مسلمان و ایرانی آشنا شد و تحت تأثیر اخلاق اسلامی این جوان مسلمان به دین اسلام مشرف شد و با الهام از کتاب آسمانی قرآن نام «سبا» را برای خود برگزید. یامامورا بعد از ازدواج به ایران مهاجرت کرد.

یکی از فرزندان سبا بابایی شهید محمد بابایی دردوران  دفاع مقدس(جنگ تحمیلی دهه 80 م)  به شهادت رسید.به همین دلیل ایشان برای خیلی از مقامات ارشد و جامعه ایران فردی شناخته شده و بسیار مورد احترام بود.

کونیکو یامامورا در سال‌های ابتدایی راه‌اندازی رادیو ژاپنی معاونت برون مرزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، فعالانه در پایه‌گذاری این رسانه نقش‌آفرینی کرد و پس از آن به عنوان کارشناس با این رادیو همراه بود.

یامامورا همچنین در فعالیت های خیریه، تعامل فرهنگی_اجتماعی دو ملت ایران و ژاپن،راه اندازی موزه صلح تهران، رساندن صدای مظلومیت مصدومان تسلیحات شیمیایی ایران به جهانیان  و ترجمه متون مذهبی از فارسی به ژاپنی فعالیت های زیادی داشت.

کتاب خاطرات ایشان با نام مسافر سرزمین آفتاب  بارها در ایران تجدید چاپ  و به زبانهای دیگر هم ترجمه شده است.

 

تیر ۱۱, ۱۴۰۱ ۰۶:۴۳ Asia/Tehran