• معاون برون مرزی در برنامه زنده \"جهان آرا\" از شبکه افق

معاون برون مرزی صدا و سیما معتقد است؛ جنگ سوریه قبل از اینکه جنگ نظامی روی زمین باشد، یک جنگ رسانه ای است.

معاون برون مرزی صدا و سیما معتقد است؛ جنگ سوریه قبل از اینکه جنگ نظامی روی زمین باشد، یک جنگ رسانه ای است.

دکتر پیمان جبلی، معاون برون مرزی سازمان صدا و سیما دوشنبه شب با حضور در برنامه زنده "جهان آرا" که از شبکه افق پخش می شود، نبرد حلب و نقش رسانه ها در بحران سوریه را مورد بررسی قرار داد.

جبلی درباره برنامه ریزی رسانه های معاند در پوشش اخبار بحران سوریه گفت، شبکه هایی مانند بی بی سی و برخی رسانه های عربی آموزش دیده در غرب مانند الجزیره، تمام اعتبار خود نزد مخاطبانشان را خرج می کنند تا حقایق رخدادهایی مانند جنگ سوریه را واژگون، نمایش دهند.

معاون برون مرزی صدا و سیما خاطرنشان کرد، از آغاز تظاهرات در دمشق و سپس شهرهای مرزی سوریه با اردن، ترکیه و عراق که به درگیری مسلحانه منجر شد، جنگ رسانه ای الجزیره و دیگر رسانه های دنباله رو غرب در این باره نیز شروع شد.

وی افزود، این رسانه ها با واژگونی حقایق درگیری ها و استفاده از استودیو ویژه بازنمایی تصاویر در دوحه، به طور مداوم طی سال های گذشته، سعی کردند اعتراضات به دولت سوریه را به طور کامل پوشش دهند.

جبلی همچنین تصریح کرد، تمام رسانه های سنتی اعم از العربیه، الحدث، بی بی سی فارسی و عربی و دیگر رسانه های جریان اصلی سلطه و رسانه های نوین مانند شبکه های اجتماعی مختلف تلاش کردند؛ تصاویری از حلب نشان دهند که منعکس کننده نسل کشی عامدانه از سوی نیروهای دولت سوریه و متحدان سوریه باشد.

معاون برون مرزی صدا و سیما، تسلط رسانه ای جریان اصلی بر ابزار حاکمیتی رسانه ای در جهان را تسلط کاملی دانست و افزود، پس از آنکه شبکه های برون مرزی صدا وسیمای جمهوری اسلامی به اقدامات دولت بحرین اعتراض کردند، ماهواه عرب ست و نیل ست شبکه های ایران را از پخش خود حذف کردند.

جبلی در ادامه گفت، در حال حاضر مسئله مهم، واقعیت صحنه و میدان جنگ در سوریه است و افکار عمومی سالم جهان، دیگر شعارهای این رسانه ها را باور نخواهند کرد...

توازن قدرت با ملاک و معیارهای رایج دیپلماتیک و سیاسی قابل اندازی گیری نیست

معاون برون مرزی صدا و سیما با بررسی همکاری روسیه با ایران و جبهه مقاومت در کمک به سوریه برای آزادی این کشور به ویژه در شهر حلب گفت، روسیه در حال حاضر به این نتیجه رسیده است که تنها بمباران هوایی حلب به آزاد سازی این شهر کمکی نمی کرد، بلکه  از جان گذشتگی نیروهای جبهه مقاومت شامل نیروهای ارتش سوریه، نیروهای جبهه مقاومت لبنان و نیروهای جان بر کف افغان و پاکستان و نیروهای مردمی دیگر بر روی زمین، به آزادی حلب منجر شد.

پیمان جبلی خاطرنشان کرد، این ائتلاف و همکاری و هماهنگی بین روسیه و جبهه دارای قدرت واقعی روی زمین یعنی جبهه ایران و متحدان منطقه ای ما نشان داد که ایران بیش از یک شریک استراتژیک برای روسیه محسوب می شود.

جبلی همچنین گفت، درگیری های گسترده در سوریه و به ویژه حلب نشان داد که توازن قدرت بین دو طرف با ملاک و معیارهای رایج دیپلماتیک و سیاسی قابل اندازی گیری نیست.

وی افزود، دو گروه اصلی درگیر در حلب، یک طرف دارای قدرت رسانه ای عظیم، تجهیزات نظامی و لجستیکی و تامین مالی فراوان بود و طرف دیگر بدون برخورداری از هیچ کدام از اینها در محاصره کامل قرار داشت.

معاون برون مرزی صدا و سیما تاکید کرد، جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت در مبارزه واقعی با تروریسم با اتکا بر داشته های معنوی خود توانستند در حلب به پیروزی برسند.

پیمان جبلی افزود: استراتژی ایران برای مقابله با بحران منطقه، از یک سو مبارزه واقعی با تروریسم است در حالی که تروریسم را به خوب و بد تقسیم نمی کند و از سوی دیگر، ایستادگی بر مواضع خود و انجام مذاکره با اتکا به قدرت و توانمندی های واقعی را برای کسب نتیجه مطلوب دنبال می کند.

 

 

آذر ۳۰, ۱۳۹۵ ۲۰:۲۲ Asia/Tehran
کامنت