• عملکرد هیسپان تی وی در خصوص درگذشت فیدل کاسترو رهبر انقلابی کوبا

شبکه اسپانیایی زبان هیسپان تی وی به مناسبت درگذشت فیدل کاسترو رهبر انقلابی کوبا با پوشش خبری گسترده  با مردم کوبا و آمریکای لاتین همراه شد.

فیدل کاسترو ، کسی که انقلاب کوبا را به همراه یاران انقلابی اش به ثمر رسانده بود 25 نوامبر 2016 در 90 سالگی در هاوانا درگذشت.

انعکاس جهانی این خبر با توجه به این که از هشت سال پیش ، وی از رهبری دولت کوبا کناره گیری کرده بود ، نشان دهنده جایگاه  فیدل کاسترو به عنوان یکی از طلایه داران مبارزه علیه سلطه امپریالیستی در دهه 50 میلادی و مخالفت های او با امپریالیسم آمریکا و تلاش هایش برای ساختن کوبائی آزاد از سلطه امپریالیسم است.

فیدل رهبری بود که سازمان های اطلاعاتی آمریکا از زمان قدرت گیری نیروهای انقلابی در کوبا ( در ژانویه سال 1959 ) تا زمان مرگش (25 نوامبر 2016) حدود 634 بار برای کشتنش تلاش کرده  بودند.

این تلاش های ضد انقلابی و ناموفق ، انعکاسی از موقعیت کاسترو در رهبری کوبا و مخالفت دولت کوبا با سیاست های تجاوزگرانه امپریالیسم آمریکا در آمریکای لاتین و سراسر جهان بود و  رهبر انقلاب کوبا کشورش را به نماد مقاومت در برابر واشنگتن تبدیل کرد.

شبکه اسپانیایی زبان هیسپان تی وی به مناسبت درگذشت فیدل کاسترو رهبر انقلابی کوبا با پوشش خبری گسترده  با مردم کوبا و آمریکای لاتین همراه شد.

از همین رو روابط عمومی برون مرزی گفتگویی با مدیر این شبکه در خصوص فعالیت هیسپان تی وی انجام داده است.

علی اجاره دار مدیر شبکه هیسپان تی وی در خصوص عملکرد این شبکه در این باره گفت  : از روز درگذشت فیدل کاسترو ، شبکه هیسپان تی وی تمامی خبرهای مربوط به این رویداد را در تمامی بخش های خبری پوشش داد.

با پخش برنامه های زنده ، اخبار تمامی مراسم بزرگداشت فیدل کاسترو در تمام 9 روز عزای عمومی که در کوبا اعلام شده بود ، پوشش گسترده ای داده شد.

اجاره دار اضافه کرد : شبکه هیسپان تی وی ، مستندی نیز با عنوان " پروفایل " که در رابطه با زندگینامه ، مبارزات کاسترو و ضد امپریالیست تهیه و پخش کرده است.

اجاره دار خاطرنشان کرد : پوشش رسانه ای شبکه هیسپان تی وی ، در خصوص درگذشت فیدل کاسترو قدردانی سفیر کوبا در تهران را هم به همراه داشت به طوری که " ولادیمیر آندرس کونزالس کسادا " Vladimir Andres Gonzalez Quesada در نامه ای رسمی به شبکه هیسپان تی وی  مراتب قدردانی خویش را در راستای پوشش برجسته حوادث مربوط به درگذشت رهبر تاریخی انقلاب کوبا ابراز کرد.

به گفته مدیر شبکه هیسپان تی وی ، سفیر کوبا در تهران گسترش روابط دو جانبه بین کوبا و ایران در زمینه رسانه های سمعی بصری را نیز خواستار شده است.

اجاره دار در این خصوص گفت : همکاری بین تلویزیون کوبا با شبکه هیسپان تی وی رسانه ملی از مدت ها پیش وجود داشته که بیشترهم آن تبادل از طرف شبکه هیسپان تی وی با در اختیار گذاردن برنامه های مستند و  فیلم به تلویزیون کوبا صورت می گیرد.

مدیر شبکه هیسپان تی وی همچنین ادامه داد : در سفری که اواخر مرداد 95 در خدمت دکتر ظریف به شش کشور آمریکای لاتین رفتیم مورد استقبال مردم کشورهای آمریکای لاتین و ابراز علاقه آنها نسبت به برنامه های شبکه هیسپان تی وی قرار گرفتیم به ویژه در ونزوئلا که " نیکلاس مادورو " رئیس جمهوری این کشور در جمع مقامات ونزوئلایی و هیات ایرانی از شبکه هیسپان تی وی به خاطر مواضع بی طرفانه و پوشش کامل اخبار تقدیر ویژه ای  کردند.

اجاره دار در ادامه سخنان خود گفت : علاوه بر 20 بخش خبری که تازه ترین خبرهای جهان را پوشش می دهد ، فیلم های مستند از دیگر برنامه هایی است که از شبکه هیسپان تی وی پخش می شود که برخی از آنها تولید خود این شبکه است و برخی هم از دیگرشبکه ها همچون پرس تی وی یا مستند سازان مستقل تامین می شود.

وی درباره مستندهای جذاب و پرمخاطب شبکه هیسپان تی وی گفت : مستندی با عنوان " در سرزمین چاپو " در دو قسمت و جمعا به مدت 50 دقیقه تهیه شده که یکی از پر ببینده ترین مستندهای شبکه هیسپان تی وی است.

به گفته اجاره دار ، موضوع این مستند به فرار بزرگترین قاچاقچی مکزیک به نام " چاپو گوسمان " می پردازد که نحوه و چگونگی فرار وی همه مردم دنیا را شگفت زده کرده است.

در این مستند با مردم ایالت Sinaloa مصاحبه هایی شده است تا نظر مردم را درباره این افراد جویا شویم.

مدیر شبکه هیسپان تی وی ادامه داد : برخی مردم افراد مکزیک وجود این افراد را برای جامعه مضر می دانند و بعضی هم ممکن است بخاطر قدرت ، پول و نفوذ قاچاقچیان بزرگ همچون چاپو و کمک هایی که به فقرا می کنند ، نزد مردم محبوبیت داشته باشند.

در مستند " در سرزمین چاپو " به ابعاد این مساله پرداخته شده است.

دومین مستند با عنوان " مرگ در فقر و این بار گانگسترها " در دو قسمت و جمعا به مدت پنجاه و هفت دقیقه تهیه شده است.

اجاره دار تاکید کرد : با توجه به اینکه  السالوادور یکی از پرجمعیت ترین و پرخشونت ترین کشورهای جهان است و هر روز  آمار قتل توسط باندهای شناخته شده رو به افزایش است ، پرداخت به این معضل یکی از موضوعاتی است که بسیاری از جامعه شناسان و صاحبنظران معتقدند لزوم بررسی ابعاد و چگونگی مقابله با آن از طریق رسانه ها  ضروری است.

اینکه چه عواملی سبب شده اند که این کشور کوچک در آمریکای مرکزی نتواند از جرم و جنایت خلاصی یابد و تا چه میزان مشکلات اقتصادی در تشدید این مشکل نقش دارد مسائلی است در این مستند به آن پرداخته شده است.

در این مستند همچنین نابرابری اجتماعی که به مشکل خشونت در کشور السالوادور دامن زده و حتی نوع نظام دیکتاتوری و اقدامات دولت برای رفع این معضل بررسی شده است.

مستند دونالد ترامپ ، توهم عظمت و غروب امپراطوری 

 

دیگر مستند بسیار جذاب و پرمخاطب ، مستند " دونالد ترامپ ،  توهم عظمت و غروب امپراطوری " است که در دو قسمت مجموعا  47 دقیقه تهیه شده است که به تحلیل چرایی افول نظام سیاسی آمریکا می پردازد.

اجاره دار اظهار داشت :  در این مستند به بیان این مسأله پرداخته شده است که چه عوامل پشت پرده ای باعث ظهور دونالد ترامپ به عنوان نامزد جمهوریخواه در عرصه سیاست آمریکا شدند و بحث متمرکز و تحلیل های مربوط به این مستند ،  روی سلسله افکار و ایده هاست.

در این مستند این مساله که حضور دونالد ترامپ ، با اتکاء بر روش های ارتباط محور ، عاقبت سیاست گذاری های نیروهای اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی است که شرایط فعلی را در جهان امروزی ایجاد کرده اند و افول الگوی سیاسی آمریکا به تصویر کشیده شده است.

اجاره دار در پایان گفتگوی خود از وجود حدود پنجاه خبرنگار بومی که برای شبکه هیسپان تی وی فعالیت می کنند خبر داد و افزود : تعداد خبرنگاران با توجه به گستردگی کشورها تغییر می کند و اینکه جریانات خبری در هر کشور چقدر متغیر است ، تعداد خبرنگاران نیز تغییر می کند.

اجاره دار، مناطق تحت پوشش هیسپان تی وی را اسپانیا ، کشورهای آمریکای لاتین بجز برزیل ، جامائیکا ، کشورهای حوزه کارائیب و گینه اکوادوری برشمرد و ادامه داد : مناطق تحت پوشش این شبکه از طریق ماهواره و در برخی مناطق از طریق آنتن های زمینی قابل دریافت است.

به گفته اجاره دار در 17 کشور ، مخاطبان هیسپان تی وی از طریق کابل های مختلف  برنامه های این شبکه را دریافت می کنند.

علی اجاره دار خاطرنشان کرد : هیسپان تی وی ،  یک وب سایت هم دارد که برنامه های تلویزیونی این شبکه روی آن قرار می گیرد و در یوتوب نیز برنامه های آن  قابل دسترس است.  

وی تاکید کرد  : از ابتدای سال 95 تا آذر ، مخاطب وب سایت افزایش سه برابری داشته ،  مشترکین در یوتوب  200 هزار نفر  و در فیس بوک نیز 900 هزار نفر افزایش داشته است.

 

 

دی ۰۴, ۱۳۹۵ ۱۱:۲۸ Asia/Tehran
کامنت