• تاکید مقام معظم رهبری بر امر تحقیق و پژوهش

واحد پژوهش های کاربردی برون مرزی صدا وسیمای جمهوری اسلامی در هفته پژوهش ، دوازده پژوهش جدید در زمینه های مختلف از جمله اقتصاد مقاومتی و تحولات منطقه ای و بین المللی منتشر کرده است.

تولید و توسعه علم و دستیابی به فناوری برای ارتقاء جایگاه علمی کشور در جهان و کسب ثروت به منظور بهبود وضع زندگی مردم و رفاه عمومی ، مرهون مطالعه و پژوهش نخبگان و محققان ، پژوهشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی وزارتخانه ها و سازمان های دولتی و غیردولتی است.

هفته پژوهش و فناوری ، هفته‌ای است که فرصت مناسبی برای توجه و تمرکز روی ابعاد مختلف امر پژوهش و فناوری در کشور فراهم می‌آورد تا کلیه ذینفعان ضمن اطلاع از روندها و وضعیت موجود در کشور برای آینده ، برنامه ‌ریزی و اقدامات بهتر و مهم‌ تری را در دستور کار خود قرار دهند.

انتخاب و معرفی برگزیدگان حوزه پژوهش و فناوری و تجلیل از آنها و همچنین ایجاد فرصت تعامل بین ذی نفعان این حوزه به شیوه‌های مختلف نظیر برگزاری نمایشگاه ، همایش ملی و مصاحبه‌های مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی فضایی را در کشور ایجاد و به آن دامن می زند که ضمن ارتقاء جایگاه پژوهش و فناوری و فعالان در این عرصه ، بسترسازی مستحکمی را برای ادامه راه تقویت و توسعه  پژوهش و فناوری که ضامن پیشرفت واقعی کشور و ایجاد ثروت ، رفاه و امنیت برای مردم است در ابعاد اجتماعی و فرهنگی فراهم نماید.

همان طورکه امام راحل (ره) درباره تحقیق و پژوهش فرموده اند "مهمترین عامل در کسب خودکفایی و بازسازی ، توسعه مراکزعلمی و تحقیقاتی ، تمرکز وهدایت امکانات و تشویق کامل وهمه جانبه مخترعان و مکتشافان و نیروهای متعهد ومتخصص است."

به همین منظور با توجه به اهمیت پژوهش ، یک هفته از نیمه دوم آذرماه به عنوان هفته پژوهش و فناوری نامگذاری شده است و هر ساله برنامه‌های منتخب و در سطح ملی و استانی در این هفته بصورت نمادین در سراسر کشور برگزار می شود.

واحد پژوهش های کاربردی برون مرزی صدا وسیمای جمهوری اسلامی نیز دوازده پژوهش جدید در زمینه های مختلف از جمله اقتصاد مقاومتی و تحولات منطقه ای و بین المللی منتشر کرده است.

احمد کاظمی ، مدیر پژوهش های کاربردی برون مرزی

 

احمد کاظمی مدیر واحد پژوهش های کاربردی برون مرزی در مصاحبه ای به مناسبت هفته پژوهش گفت : علاوه بر پژوهش های معطوف به امکان سنجی تاسیس شبکه های رادیویی و تلویزیونی جدید در برون مرزی صداوسیما ، دوازده پژوهش جدید با عناوین اقتصاد مقاومتی از منظر بین المللی ؛ سیاست های منطقه ای ترکیه (2002-2016) و چشم انداز آن ؛ ظرفیت های ادبیات کلاسیک فارسی ایران برای ترویج صلح و دوستی در جهان ؛ ایران و اتحادیه اروپا در دوره پسابرجام ؛ پروژه‌های تاپی ، تاپ و تاناپ و تأثیر آن بر معادلات انرژی منطقه؛  بررسی ابعاد مختلف کمک های جمهوری اسلامی ایران به مهاجران و پناهجویان افغانستانی؛ بررسی وضعیت وهابیت تکفیری، سکولاریسم و اسلام ستیزی در بنگلادش ؛ بررسی وضعیت مسلمانان چین ؛ علل و عوامل افول دولت های چپ گرا در آمریکای لاتین ؛ بررسي تبعات جنگ و تجاوز نظامي در کشورهاي عربي بر کودکان و نوجوانان ؛ تجاوز نظامی عربستان سعودی به یمن : انگیزه ها ، اهداف ، ابعاد و نتایج ؛ بررسی گروه ها و تشکل های پان آذریستی ضد ایرانی در جمهوری آذربایجان در سه ماه اخیر منتشر کرده است .

به گفته کاظمی در پژوهش " اقتصاد مقاومتی از منظر بین المللی" موضوعاتی نظیر سابقه کاربرد واژه اقتصاد مقاومتی ، ریشه های مفهومی اقتصاد مقاومتی در جهان، راهبردهای مقاوم سازی اقتصاد در کشورهای جهان، الزامات بلندمدت و کوتاه مدت اقتصاد مقاومتی ، اقتصاد مقاومتی و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ، ارتباط مردمی سازی اقتصاد با اقتصاد مقاومتی، تبیین اجزای نظام اقتصاد مقاومتی، بازتاب اقتصاد مقاومتی ایران در اندیشکده های جهانی و رسالت برون مرزی صداوسیما در تبیین فلسفه اقتصاد مقاومتی به همراه محورها و پیشنهادهای رسانه ای ارائه شده اند .

تحقیق کردن ، یک مجاهدت علمی مستمراست

مدیر پژوهش های کاربردی برون مرزی صداوسیما با تاکید بر اینکه در سال گذشته هشت عنوان پژوهش درباره گروه های تروریستی تکفیری توسط این واحد انجام شد، افزود: سال گذشته چشم انداز داعش در عراق، سوریه ، افغانستان ، پاکستان و متحدان این گروه تروریستی در اقصی نقاط جهان مورد پژوهش قرار گرفتند و در سال جاری نیز در پژوهش "بررسی وضعیت وهابیت تکفیری، سکولاریسم و اسلام ستیزی در بنگلادش" و "بررسی وضعیت مسلمانان چین"، به موضوع تحرکات تکفیری ها پرداخته شد.

مدیر پژوهش های کاربردی برون مرزی همچنین با اشاره به ماموریت رسانه های برون مرزی صداوسیما بعنوان محور مقدم جنگ نرم جبهه رسانه ای محور مقاومت برای  انعکاس مصائبی که  محور شوم عبری – عربی – غربی - ترکی و تروریست های تکفیری مورد حمایت آنها برای جهان اسلام ایجاد کرده اند ، افزود: در این راستا دو پژوهش با عناوین " بررسي تبعات جنگ و تجاوز نظامي در کشورهاي عربي بر کودکان و نوجوانان" و "بررسی تجاوز نظامی عربستان سعودی به یمن ؛ انگیزه ها، اهداف، ابعاد و نتایج " با محوریت تولید برنامه در شبکه های عربی زبان برون مرزی انجام شده است.

کاظمی با اشاره به سفر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به باکو در 23 آذر 1395 افزود : دو پژوهش درخصوص افشای تحرکات موذیانه تل آویو در باکو با عناوین "بررسی ابعاد جدید مناسبات جمهوری آذربایجان با رژیم صهیونیستی و پیامدهای آن" و "بررسی اهداف و پیامدهای سیاست چندفرهنگ گرایی جمهوری آذربایجان" در دستور کار قرار گرفته که بزودی منتشر خواهد شد.

مدیر واحد پژوهش های کاربردی برون مرزی  با تاکید بر اینکه نخستین شماره "پژوهشنامه رسانه بین‌الملل" در تابستان 1395 توسط واحد پژوهش‌های کاربردی معاونت برون مرزی منتشر شد ، افزود : رصد پژوهش های اندیشکده های معتبر جهانی، توسعه فعالیت های سایت اینترنتی ، استفاده از تجارب پیشکسوتان برون مرزی ، برگزاری اولین گردهمایی پژوهشگران و کارشناسان تحقیقات سیاسی معاونت برون مرزی ، تهیه نسخه الکترونیکی پژوهش ها ، اخذ نیازهای نظرسنجی شبکه های رادیویی و تلویزیونی برون مرزی و همکاری با مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسیما و تبدیل پژوهش های فاخر به کتاب برخی از فعالیت های این واحد است.

ترویج فرهنگ پژوهش و فناوری در کشور و ارتقای جایگاه پژوهش و فناوری و فعالان در این حوزه از اهداف هفته پژوهش

استاد پیرمحمد ملازهی از پیشکسوتان پژوهشگر در حوزه شبه قاره و شرق آسیا ، پژوهشی درباره " بررسی وضعیت وهابیت تکفیری، سکولاریسم و اسلام ستیزی در بنگلادش" انجام داده است.

وی درخصوص این پژوهش می گوید : ابعاد رقابت القاعده و داعش در بنگلادش ؛ دلایل اعلام تاسیس شعبه هندی القاعده از طرف ایمن الظواهری و تمرکز بر بنگلادش ؛ دلایل داعش در اعلام بنگلادش به عنوان بخشی از باصطلاح شرق خلافت اسلامی؛ نقش عربستان سعودی در تقویت جریان های افراطی و تکفیری در بنگلادش؛ شناخت جریان سکولاریسم و اسلام ستیز در بنگلادش از جمله بخش های این پژوهش را تشکیل می دهند.

پژوهش زیربنای توسعه

برهان حشمتی پژوهشگر با اشاره به فرمایش حضرت امام صادق (ع) که می فرمایند "مطالعه و تحقیق بسیار در مسائل علمی عقل را شکفته و فکر را تقویت می کند" ، کار پژوهشگر را کاری بزرگ و یک مجاهدت مستمر علمی می داند.

وی که کار تحقیقی و پژوهشی "بررسی اهداف و پیامدهای سیاست چندفرهنگ گرایی جمهوری آذربایجان" انجام داده است ، اظهارداشت : در این پژوهش با بررسی برخی اسناد ارگان های اجرایی متولی سیاست چند فرهنگ گرایی در جمهوری آذربایجان و وظایف محوله به آنها ، نقش و اهداف رژیم صهیونیستی و سازمان های صهیونیستی در تلقین مفهوم خاصی از"چند فرهنگ گرایی" به باکو ارزیابی شده است.

به گفته حشمتی در پژوهش «ابعاد جدید مناسبات جمهوری آذربایجان با رژیم صهیونیستی و پیامدهای آن» نیز مصادیق جدیدی از نفوذ و تحرکات امنیتی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی رژیم صهیونیستی در جمهوری آذربایجان با رویکرد رسانه ای تبیین شده است.

"بررسی ابعاد مختلف کمک‌های ایران به مهاجران و پناهجویان افغانستانی" از دیگر پژوهش های منتشر شده می باشد که محمد روحی ناظرعلمی این پژوهش است.

روحی می گوید : در این پژوهش ابعاد مختلف خدمات ایران به پناهجویان افغان در کلیه سطوح و زمینه‌های مختلف بررسی شده است.

پژوهشگر واحد پژوهش های کاربردی معاونت برون مرزی گفت : مقایسه تطبیقی اقدامات کشورهای مختلف در قبال مهاجران و پناهجویان افغانستانی نشان می دهد ، ایران به دلایل مختلف از جمله رویکرد اسلامی ، نگاه برادرانه و انسان دوستانه ، اشتراکات فرهنگی ، تاریخی ، زبانی و مرز مشترک طولانی با افغانستان ، بیشترین آمار میزبانی از افغانستانی ها را نسبت به سایر کشورها داراست.

تبیین عنایات امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در خصوص پناهجویان افغانستانی و بازتاب بین المللی خدمات ایران به این اتباع از جمله فصول پژوهش مذکور را تشکیل می دهند.

 

 

دی ۰۵, ۱۳۹۵ ۰۹:۵۱ Asia/Tehran
کامنت