• استودیو برنامه های رادیو هندی معاونت برون مرزی

روابط عمومی برون مرزی گزارشی درخصوص پرمخاطب ترین برنامه های رادیویی اداره کل شبه قاره و شرق آسیا تهیه کرده است .

جوامع بشری تاریخ درازی را به ارتباط با کلام پرداخته اند. فرهنگ ، دانش و تمام دستاوردها و تجربیات اجتماعی و تاریخی جامعه ، از طریق کلام و گفتار انتقال یافته است.

برقراری ارتباط از طریق رسانه جمعی ، ارتباطی عمومی است که در عصر حاضر همگان امکان استفاده از آن را دارند.

در زمانه ‏اى كه گستره وسيعى از رسانه‏ هاى گروهى وجود دارند كه مخاطبان را از هر سو تحت نفوذ خود قرار داده‏ اند و هر كدام درصددند تا فضاى بيشترى را در مجموعه سپهر رسانه هاى از آن خود كنند تا بتوانند مخاطبان بيشترى را به سوى خود جلب كنند، راديو وضعيتى خاص دارد.

رادیو به علت ویژگی های خاص خود ، همچنان در میان سایر رسانه ها مخاطبین خود را حفظ کرده است و  ابزاری قوی و تاثیرگذار در اشاعه اطلاعات است.

آقای قمرعباس آل حسن مدیر رادیو هندی درخصوص فعالیت این رادیو گفت : رادیو هندی در دو بخش صبحگاهی و شامگاهی برنامه دارد که شامل اخبار ، تحلیل ، برنامه های سیاسی است.

قمرعباس آل حسن تصریح کرد برنامه های رادیو هندی از گروه معارف برون مرزی تامین می شود اما برخی برنامه ها نیز تولید خود رادیو هندی است که می توان به برنامه های  "آئینه دنیا" و "سخن امروز" اشاره کرد.

برنامه آئینه دنیا با زمان حدود 14 دقیقه ، هفته ای یک روز پخش می شود که رویدادهای مهم ایران و جهان با مصاحبه با کارشناسان هندی یا پاکستانی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

این برنامه به تهیه کنندگی آقای سعیدی و با نویسندگی آقایان احمد عباس ، حسن عباس و قمر عباس پخش می شود.

قمرعباس ادامه داد : برنامه تولیدی دیگر رادیو هند ، "سخن امروز"  است که به موضوعات مهم غیرسیاسی هند اعم از موضوعات مهم اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی که در هفته چالش برانگیز بوده ، می پردازد.

این موضوعات با کارشناسان برای بررسی ابعاد آن در میان گذاشته می شود و با توجه به حساسیت موضوع ممکن است تا چند برنامه به آن اختصاص بیابد.

این برنامه نیز به نویسندگی آقایان محمد عباس ، قمرعباس و تهیه کنندگی آقای  سعیدی پخش می شود.

رادیو هندی در بخش شامگاهی نیز برنامه ای دارد با عنوان "برنامه سیاسی" که حدود 15 دقیقه است که شامل بخش خبر ، تفاسیر اتاق خبر و گزارش تلفنی گزارشگران در هند است.

علیرضا سعیدی تهیه کننده رادیو هند که حدود 18 سال کار تهیه و تولید را در این رادیو انجام می دهد و در واقع از ابتدای کار رادیو هندی با این مجموعه همکاری داشته ، برنامه پرمخاطب دیگر رادیو هند را برنامه "ما و شنوندگان" عنوان کرد که در آن  نامه های مخاطبان خوانده و پاسخ داده می شود و گفتگو با شنوندگان و اطلاع رسانی درباره اخبار مربوط به ایران مثل برگزاری جشنواره ها نیز در این برنامه گنجانده شده است.

تهیه کننده رادیو هندی همچنین درباره برنامه های ترکیبی - نمایشی گفت : تا چند سال پیش  برنامه های نمایشی  در کنداکتور رادیو هندی وجود داشت اما به علت کمبود نیروی انسانی ، امکان تولید این گونه برنامه ها نیست در صورتی که شنوندگان بسیار به نمایش های رادیویی علاقه دارند.

شبکه های معاونت برون مرزی پل ارتباط فرهنگی

سمیه عاشوری از تهیه کنندگان رادیو چینی ،  برنامه های "وحدت در جهان اسلام" و "اسلام را بشناسیم" را از برنامه های پرمخاطب این رادیو اعلام کرد که هفته ای یکبار پخش می شود.

به گفته عاشوری ، "وحدت در جهان اسلام" به مباحث وحدت شیعه و سنی و اتحاد جامعه مسلمانان می پردازد و برنامه "اسلام را بشناسیم" نیز  به آموزه های اسلام ، معرفی اقوام و پیروان ادیان دیگری که به دین مبین اسلام گرویدند می پردازد که برنامه پرمحتوا و غنی است.

برنامه دیگر رادیو چینی " آوارگی و خشونت ؛ پیامد جنگ" است که افراطی گری و جنایات گروه تکفیری داعش را تخصصی تر بررسی می کند.

برنامه " پناهجویان" که شرایط بحرانی و حقوق بشری مردم سوریه و یمن را از ابعاد مختلف تحلیل می کند از دیگر برنامه های پرمخاطب رادیو چینی است.

تهیه کننده رادیو چینی تصریح کرد : برنامه " در محضرآفتاب " متعلق به دیدگاه ها و اندیشه های حکومتی و دینی رهبر انقلاب (ره) و مقام معظم رهبری  می پردازد.

برنامه های " تحولات جاری روز " به بررسی مسائل و رویدادهای ایران ، منطقه خاورمیانه و جنوب شرق آسیا ، " نقد مبانی تکفیری" مسائل افراطی گری و سلفی گری ، "حقوق بشر اسلامی" مسائل مختلف حقوقی به ویژه حقوق زنان ، کودکان و تعلیم و تربیتی می پردازد.

میان برنامه های کوتاه مدت با عنوان "حدیث هدایت" نیز با مدت زمان شش دقیقه پخش می شود.

عاشوری ادامه داد : رادیو چینی در سالهای گذشته ، سخنان امام (ره) را گردآوری و ترجمه  و بصورت کتاب چاپ کرده است که  برای شنوندگان رادیو چینی ارسال می شد که با استقبال بسیار خوبی هم همراه بود.

برنامه دیگر ، کار مشترک رادیوها در معاونت برون مرزی است با عنوان "راهی بسوی نور" که برنامه بسیار فاخر و ارزشمندی است که تفسیر قرآن کریم به زبان های مختلف انجام می شود که بصورت فایل صوتی و مکتوب برای مخاطبان در دسترس است .

استودیو رادیو ژاپنی معاونت برون مرزی

 

خانم مریم صابری از تهیه کنندگان رادیو ژاپنی در خصوص پرمخاطب ترین برنامه های این رادیو گفت : برنامه " آشنایی با اقوام ایرانی" است که به آداب و رسوم ایران ، موسیقی ، اقوام و عشایرکه به شهرهای مختلف می رود و هفته ای یکبار پخش می شود.

این برنامه در واقع ادامه خط مشی برنامه " با ما به ایران بیایید " است که چندی پیش از رادیو ژاپنی پخش می شد.

برنامه " آشنایی با غذای ایرانی" ،  " تالاب های ایران" ،  " بازارهای ایرانی" که به معرفی کالاهای صادراتی ایران همچون فرش ، خاویار ، چرم ، زعفران و خرما اختصاص دارد از دیگر برنامه های پرمخاطب رادیو ژاپنی است.

برنامه " پوشاک ایرانی" که لباس ایران را در دوره های مختلف صفویه ، قاجار، رضاشاه و دوره معاصر بررسی می کند و برنامه "آشنایی با مشاهیر ایران ، افتخار جهانی" که به معرفی علماء و عرفاء می پردازد.

صابری ادامه داد : برای سال جدید میلادی نیز ، رادیو ژاپنی دو برنامه 15 دقیقه ای تهیه کرده است که مخاطبان با توصیف  حال و هوای شهر و کشور و خاطراتشان به مناسبت آغاز سال 2017 در برنامه مشارکت خواهند داشت.

برنامه " نگاهی به جهان " که بررسی موضوعات سیاسی جهان است که هفتگی درباره یک موضوع صحبت می کند و برنامه " ایران در آئینه هفته " مرور اخبار یک هفته گذشته در داخل کشور است.

تهیه کننده رادیو ژاپنی خاطرنشان کرد : برنامه های مناسبتی نیز در ایام ولادت و شهادت ائمه اطهار (ع) تهیه و پخش می شود.

مجتبی ابراهیمی از تهیه کنندگان برنامه رادیو بنگلا ، یکی از پرمخاطب ترین برنامه های این رادیو را که حدود 10 سال از پخش آن می گذرد ، رنگین کمان عنوان کرد که ویژه کودک و نوجوانان است و  بصورت هفتگی و به مدت 15 دقیقه پخش می شود.

به گفته ابراهیمی ، برنامه رنگین کمان ، ساختار کلامی ، پیامی ، آوایی دارد که در بعضی قسمت های آن گوینده ، قصه گویی و شخصیت پردازی می کند.

در این برنامه همچنین سرودخانی توسط بچه های بنگلا زبانی که در کشور بنگلادش یا هند یا حتی ایران زندگی می کنند و آیتم های معما و مسابقه ، وجود دارد.

تهیه کننده رادیو بنگلا تصریح کرد : از سرفصل هایی که در این برنامه تاکنون مورد لحاظ قرار گرفته ، می توان به مواردی همچون آداب معاشرت  ، احترام متقابل  

میان فرزندان و والدین ، دوست یابی و نوع رفتار با همسالان اشاره کرد.

ابراهیمی ادامه داد : بیشتر منابع قصه ها را منابع اسلامی و منابع فارسی کهن تشکیل می دهد که جنبه آموزشی دارد.

گویندگان برنامه رنگین کمان خانم اختر جهان و آقای جی ام عبدالرشید است. برنامه 9 دقیقه ای " ما و شنوندگان " از دیگر برنامه های پرطرفدار و قدیمی رادیو

بنگلاست که به گفته ابراهیمی محتوای برنامه پاسخ به نامه های شنوندگان است  که با تیپ سازی شخصیتی همچون بهلول ، نامه ها و ایمیل ها خوانده و جواب داده

می شود.

برنامه "ما وشنونگان " ساختار کلامی ، آوایی و پیامی دارد که روزهای دوشنبه و پنج شنبه پخش می شود که به گفته تهیه کننده رادیو بنگلا ، در برنامه "ما و  

شنوندگان" سعی شده است ارتباط با شنوندگان به گونه ای باشد که این احساس ارتباط عمیق تر شود.

در این برنامه  صدای شنوندگان و آهنگ های درخواستی آنها پخش و در برخی موارد با مخاطبان در بنگلادش  تماس گرفته می شود تا  نظرات ، انتقادات و پیشنهادات  

آنها را جویا شویم.

گویندگی این برنامه را خانم اختر جهان و آقایان جی ام عبدالرشید و موسی رضا برعهده دارند. 

ابراهیمی افزود : برنامه دیگر ، برنامه "بهداشت و سلامتی" که ساختار کلامی و پیامی دارد و یکی از برنامه های پرمخاطب است که به مسائل بهداشت فردی - اجتماعی

 و مسائل پزشکی ، درمانی و تغذیه ای می پردازد. 

تهیه کننده رادیو بنگلا اظهار داشت : اطلاع رسانی درباره بیماری های رایج و شایعی که در منطقه اپیدمی می شود و بررسی علل و عوامل و چگونگی روند درمان آن

توسط  پزشکان از مهمترین و کاربردی ترین قسمت های این برنامه است.

نویسندگی این برنامه را آقای موسی رضا و گویندگی با آقای جی ام عبدالرشید است. 

ابراهیمی همچنین  تاکید کرد : رادیو بنگلا بالاترین بازدیدکننده رادیوهای معاونت برون مرزی را در سایت پارس تودی دارد به طوری در ماه دسامبر581/281 تعداد  

بازدیدکننده داشته است. 

محمد قناعت گر تهیه کننده رادیو مالایا برنامه "تحولات شرق آسیا" را از برنامه های جامعی دانست که به بررسی تحولات منطقه جنوب شرق آسیا را می پردازد که هفته

ای یکبار پخش می شود.

از دیگر برنامه ها می توان به برنامه آموزش زبان فارسی ، تقویم تاریخ ، آمریکا از نگاه درون نام برد   که بصورت هفتگی از رادیو مالایا پخش می شود.

برنامه مطبوعات اندونزی نیز  روزنه پخش می شود که به بررسی اخبار و مطبوعات داخل اندونزی می پردازد.

سایت رادیو ملایو نیز یکی از پرمخاطب ترین سایت های معاونت برون مرزی است و در موبایل اپلیکیشن و وب سایت نیز برنامه ها برای مخاطبان قابل دسترسی است.

رادیو دری که پخش آن از شهر مقدس مشهد پخش می شود برنامه های پرمخاطبی دارد  که می توان به برنامه صبحگاهی و مجله ای "صبح " اشاره کرد که به مدت 45

دقیقه در آیتم های مختلف با انتخاب موضوع هفتگی به مسائل روز افغانستان می پردازد.

این برنامه به نویسندگی و تهیه کنندگی سید حکیم بینش و وحیده حسینیان پخش می شود. آهنگ زندگی ، برنامه خانوادگی رادیو دری است که گپ و گفت صمیمانه با

شنونگان و جستجوی راهکارهای بهتر برای رسیدن به احساس خوشبختی در خانواده اختصاص دارد.

زینب بیات کار تهیه کنندگی و گویندگی این برنامه و علی عطایی نیز از دیگر گویندگان این برنامه هستند.

برنامه " تنبور و ترانه " برنامه ای موزیکال و پرطرفدار رادیو دری است که روزانه بیشتر از 50 نفر  از مخاطبین تماس تلفنی دارند و ابراز رضایت می کنند.

در برنامه " تنبور و ترانه " علاوه بر پخش آهنگ های درخوستی از هنرمندان مختلف و کشورهای   مختلف به نکاتی اخلاقی ، معارفی و کلام بزرگان دین

می پردازد. 

این برنامه از شنبه تا پنج شنبه به مدت 45 دقیقه و روزهای جمعه حدود 30 دقیقه  پخش می شود.  تهیه کننده و مجری این برنامه  آقای سید خان  آقاموحد و دستیار تهیه

آقای مهدی راهبردارخراسانی هستند.

 

دی ۱۹, ۱۳۹۵ ۱۷:۱۱ Asia/Tehran
کامنت