• مسابقه مقالات برتر با عنوان \\\"ایران را بشناسیم\\\" در معاونت برون مرزی صداوسیما

مسابقه مقاله نویسی "ایران را بشناسیم" از چند ماه قبل به ابتکار برنامه "دیالوگین" از تولیدات شبکه جهانی سحر و همکاری انجمن مطالعات ایران در موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا واقع در سارایوو و همچنین همکاری هنری گالری اصفهان برگزار و مقالات برتر معرفی شد.

مسابقه مقاله نویسی "ایران را بشناسیم" از چند ماه قبل به ابتکار برنامه "دیالوگین" از تولیدات شبکه جهانی سحر و همکاری انجمن مطالعات ایران در موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا واقع در سارایوو و همچنین همکاری هنری گالری اصفهان برگزار و مقالات برتر معرفی شد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی معاونت برون مرزی، در ابتدای این برنامه، "زلاتکو دیزدارویچ" ، دیپلمات و روزنامه نگار بوسنیایی، درباره خصوصیات ایران و ایرانیان گفت: ایران یقینا نه از جنس کشورهای عربی و نه از جنس کشورهای غربی است. تا زمانی که به ایران نروید هیچگاه آن را از درون حس نخواهید کرد. ایران همانند یک کتاب شاعرانه است که باید از ظاهر آن به باطن راه یابید.

دیزدارویچ افزود : ایران کشور گوناگونی ، تنوع نژادی ، تفکر حماسه ای و قدمت و تاریخ است. هیچ کشور مسلمان در منطقه مانند ایران برای تاریخ و فرهنگ گذشته خود اهمیت قائل نیست. ایرانیان در نگاهداشت میراث تاریخی قبل از اسلام همانقدر اهتمام دارند که درباره میراث اسلامی و از اینرو این مساله به تداوم هویت ایرانی کمک کرده و این هویت ملی مهمترین عامل وحدت این کشور است.

در ادامه نخستین مقاله توسط "خانم قانتا عابدپور" خواند شد. وی در مقاله خود به ایران به عنوان یک جهان فرهنگی تاکید کرد و گفت : ایران یک سرزمین و جغرافیای سیاسی صرفا نیست بلکه بیشتر و مهمتر از آن یک جهان فرهنگی با دیدگاهها و ارزشهای خاص خود است. این جهانی فراتر از مرزهای ایران می باشد. جهان فرهنگی ایران جهان تنوع قومی، زبانی و تلفیق فرهنگها و تمدنهای مختلف است و جهان ایرانی در این برداشت نه شرقی و نه غربی ، بلکه هم دارای معنویت شرقی و عقلانیت غربی است.

مقاله دوم از "خانم فاطمه کمالی" بود، در این مقاله با اشاره به سنت نوروز گفت : سنت نوروز ریشه در تاریخ کهن ایرانیان دارد. این سنت به شکل عجیبی با هویت ایرانی و با تمامی ادیان حاضر در فلات ایران آمیخته است و راز ماندگاری دارد . این ماندگاری نوروز به دلیل پیوند آن با طبیعت و با فطرت و جان انسانها است

مسابقه مقالات برتر با عنوان "ایران را بشناسیم"  در معاونت برون مرزی

در بخش پایانی برنامه ، مراسم اهدای لوح تقدیر و جوایز نفیس به نویسندگان سه مقاله برتر این فراخوان، انجام گرفت. لازم به ذکر است، 23 مقاله با موضوعات ایران شناسی، تاریخ و تمدن ایران، فرهنگ، هنر و سینمای معاصر ایران، زبان و ادبیات فارسی و موضوعات دیگر به هیئت داوران ارسال شده بود که در این بین "وِدرانا اوبوچِنی" از کشور کرواسی، "فاطیما کمالی" و "مایدا چِهاییچ" از  بوسنی به ترتیب رتبه های اول تا سوم را کسب کردند. "قنیطا عابدپور" نیز موفق به کسب جایزه ویژه هیئت داوران شد.

لازم به ذکر است ، دیالوگین یک برنامه تلویزیونی  ویژه از کانال بوسنیانی شبکه سحر می باشد ، این برنامه روزهای  شنبه و یکشنبه و سه شنبه  بر روی آنتن می رود و همچنین علاقمندان می توانند از طریق سایت اینترنتی  فارسی دیالوگینdialogin.tv/fa  موضوعات این برنامه را پیگیری نمایند.

 

اسف ۲۵, ۱۳۹۵ ۱۰:۵۴ Asia/Tehran
کامنت