• نشست میزگرد تخصصی فلسطین و افق آینده در سالن یاس سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

در نشست میزگرد تخصصی فلسطین و افق آینده در سالن یاس سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، مصدق مصدق‌پور مدیر گروه سیاسی و اخبار شبکۀ عربی-آفریقا شرکت کرده و به سخنرانی پرداخت.

مصدق پور با  طرح مسائل مهم و پرخطرجریان تکفیری در مناطق فلسطین به بررسی این موضوع پرداختند وگفتند: امام خمینی پس از پیروزی انقلاب اسلامی موضوع فلسطین را اولین مسئله مهم جهان اسلام معرفی کردند . ایشان روز قدس را جهانی اعلام کردند و فلسطین را مسئله کلیدی و بسیار مهمی می دانستند. آن حضرت در واقع از همان زمان خطر را درجهان اسلام احساس میکردند. تجربه تاریخی نشان داده است هرگاه یک دولت تشیع برپاگردیده درمقابل تکفیری ها ظهورکرده اند. تکفیریها جریانی امروزی نیستند بلکه به گذشته های دور برمی گردند . وقتی در مصر دولت فاطمی و تشکیل شدت تکفیریها ظهورکردند و این دولت نتوانست قوام یابد و شیعیان توسط تکفیریها قتل عام شدند.

 

ایشان افزودند: مردم فلسطین اکثرا از برادران اهل سنت هستند و همین باعث شده که توطئه دشمنان بیش از سه دهه به نتیجه نرسد. دشمنان تلاش بسیارکردند که درجریان حمایت ایران از مردم فلسطین ایران را تکفیرکنند ولی موفق نشدند.

 

ما با برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی، روزقدس و دعوت از میهمانان اهل سنت درکشور مان اجازه ندادیم که آنها در طرح های خود موفق باشند.

 

ایشان با اشاره به بیانات مکرر رهبرگفتند: رهبرمعظم انقلاب همواره برخطر داعشیها وتکفیریها اشاره داشته اند و دارند.

 

آقای مصدق پورادامه دادند: دفاع از موضوع فلسطین فی النفسه به نفع ماست چرا که ما نیز درجریان تکفیری درمعرض خطر قرارداریم . ما در بیرون از مرزها در سوریه و عراق با تکفیریها جنگیده ایم. اما اکنون جریان تکفیری ها درفلسطین به شدت درحال گسترش می باشد.

 

به عنوان نمونه درچند روز گذشته تظاهراتی در فلسطین به راه افتاد که گروههای تکفیری بر علیه تشیع شعار می دادند. البته تعداد آنها محدود بود. جریان تکفیری را آمریکا به راه انداخت تا درمقابل اسرائیل سپر دفاعی باشد و جریان مقاومت را حذف کند. اینها در جهان اسلام ماموریت دارند تا فتنه ایجاد کنند و نقشه های خود ر ا عملی کنند.

 

ایشان درباره وضعیت داخل فلسطین گفتند:

در داخل فلسطین تکفیریها از دو نوع خط فکری برخوردارند: ۱- سلفی های ارشادی ۲- سلفی های جهادی. سلفی های ارشادی عقاید خاص خود را دارند آنها فقط ارشادی هستند وکاری به سیاست ندارند و معتقدند کسانی که وارد سیاست میشوند کافرهستند. آنها دموکراسی را به عنوان یک آفت و ویروس میشناسند و میگویند ما فقط باید از ولی امرخود اطاعت تام داشته باشیم. ارشادی عقیده دارد که سیاست با فقه منافات دارد و دموکراسی یک بدعت است.آنها بیشتردرخاک رام الله ساکن هستند .

 

سلفی های جهادی نیز بیشتر در غزه حضور دارند و چون در رام الله با دولت نمی توانند تعامل داشته باشند ازآنان دور هستند و به سمت غزه رو آورده اند. این گروه ازخود حماس زایش داشته اند. گروهی به نام کتائب که شامل گروه مقاومت قسام هستند دنبال عملیات جهادی و مسلحانه هستند و معتقدند که با سازش و گفتگو نمی توانند به نتیجه برسند.آنان گفتگو را کفر میدانند. ازسویی حماس که خود وارد جریان انتخابات شد و به سیاست رو آورد ارشادیها به شدت با آنان به مخالفت پرداختند.

 

این بود که اختلاف بین گروه ارشادی و جهادی و حماس شدت گرفت و وقتی حماس قصد تشکیل دولت داشت ارشادیها در مقابل آنها ایستاد و موضعي دیگر گرفت. ازسویی دیگر مشکلات زیادی چون عوامل اقتصادی بد و حملات مکرر اسرائیل مزید بر علت شد و منجر به تبدیل ارشادیها به جهادی شده و برعلیه حماس وارد جنگ شدند. حماس ابتدا آنان را گروهی اندک قلمداد میکرد ولی آنان به سرعت رشد کردند و امروز درحال گسترش هستند. از سویی دیگر چون غزه درجوار سینا قرارگرفته و در این منطقه القاعده نفوذ فراوان دارد اسلحه و مهمات برای آنان ارسال می کنند وآنها به گروه خطرناکی تبدیل شده اند.این گروهها حماس را به شدت تحت فشارقرارداده تا جایی که حماس مجبور شده تا منشورجدیدی را ارائه نماید واعلام کند که مرزهای ۱۹۶۷ را جهت تشکیل دولت قبول دارد اما اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد.

 

آقای مصدق پور با توضیح مناطق ۱۹۴۸ و ۱۹۶۷ گفتند” حماس بامشکلات فوق و فشار ازسوی کشورهای عربی چون عربستان و مصرآمادگی خود را برای تشکیل دولت درمنطقه ۱۹۶۷ اعلام کرد و آمریکا و اسرائیل اعلام کردندکه این منشور را به رسمیت نمی شسناسند وآنرا قبول ندارند. پس قانونا ًاین منشور رد شد وحماس به منزل اول خود برگشت.

 

وی ادامه داد: اکنون نقشه های جدیدی طرح شده و می خواهند تکفیری ها را به جان حماس بیاندازند.اسرائیل با به راه انداختن جنگهای داخلی وحمایت تکفیریها قصددارد مقاومت را به زانو درآورد .

 

این کارشناس درادامه گفت: چند سازمان تکفیری درفلسطین وجود دارند ۱-مجلس العلمی السلفیه: اینها در رام الله وغزه در حال فعالیت عام المنفعه و امور اجتماعی و تاسیس بیمارستان هستند .۲- جمعیت القرآن والسنه الفلسطینی: اینها نیز به آموزش قرآن درسطح کودکان می پردازند. این گروه دارای پتانسیل بسیارخطرناکی هستند . همان روندی که درعربستان و پاکستان داشتند دراینجا نیزدارند.۳- دارالکتاب والسنه: که در ۲۰ سال گذشته تاسیس شده و با تاسیس مدارس به آموزش کودکان می پردازند.۴- جمعیتي که علمای وهابی عربستان موسس آن هستند و درغزه و رامالله بسیار فعالند و پولهای زیادی هزینه می کنند و درحال تربیت کودکان هستند .همه این گروه ها ارشادی هستند و در ظاهر به ارشاد وآموزش وترویج علوم می پردازند درحالی که برای آینده درگسترش افکارتکفیری برنامه دارند.

 

آقای مصدق پوردرخاتمه در خصوص جایگاه قضیه فلسطین در رسانه های برون مرزی سازمان صدا وسیما  گفتند که برخی از کشورهای عربی متاسفانه به روند سازش با رژیم صهیونیستی پیوسته‌اند. اخیرآ هم کشور ترکیه این توافق نامه را امضا کرده است. در حالی‌که قدس و آزادی قبله نخست مسلمانان جهان یکی از مشترکات و آرمان‌های امت اسلام است وبا توجه به وضعیت امروز منطقه، وظیفه شبکه‌های برون مرزی رسانه ملی بسیارسنگین‌تر وحساستر از قبل است. وظیفه حکم می‌کند که آرمان‌های قدس، مظلومیت مردم فلسطین، جنایت‌ها و سابقه رژیم صهیونیستی، حمایت و همکاری آن رژیم با گروه‌های تروریستی و امثالهم را برای ملت‌های جهان بخصوص نسل جوان تبیین و تعریف کنیم. این خط مشی درطول سال در شبکه‌های برون مرزی پیگیری و اجرا می‌شود و در این شبکه ها مستندها، مصاحبه‌ها و اخبار بسیاری با این موضوع تهیه، پخش می‌شود. و امروز انعکاس همکاری چند وجهی و همه جانبه­ی گروه های تکفیری و رژیم صهیونیستی  بایستی در راس ماموریتهای رسانه های محور مقاومت قرار گیرد وبا همه توان رسانه ای اهداف مشترک این دو برای همه ملتهای آزادی خواه جهان روشن گردد

 

ارد ۲۱, ۱۳۹۶ ۱۴:۰۵ Asia/Tehran
کامنت