• بیژن نوباوه نماینده سابق مجلس شورای اسلامی

بیژن نوباوه، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به این نکته که مسدود کردن امکان دسترسی به شبکه‌های ایرانی سابقه دارد و قبلا نیز از دسترسی کشورها به سایت‌های خبری و حتی شبکه‌های ماهواره‌ای ایران ممانعت شده، این اقدام مصر و هم‌پیمانانش را برآمده از نظام اطلاع‌رسانی کهنه و به ‌هم پیوسته‌ای دانست که از سوی کشورهای عربی مدیریت می‌شود.

این کارشناس رسانه به جام‌جم توضیح داد: شعبه‌های دیگری از این نظام رسانه‌ای از آسیای جنوب شرقی و بخصوص در منطقه خاورمیانه و عمدتا در کشورهای عربی با مدیریت خاصی اداره می‌شود و همه این شبکه‌‌ها در انتقال اخبار و اطلاعات منطقه به هم پیوسته و هماهنگ عمل می‌کنند. در نتیجه هر جریانی که مخالف این نظام رسانه‌ای و به صورت مستقل عمل کند، از سوی این کشورها قطع می‌شود.

نوباوه ضمن اشاره به این‌که از تاسیس شبکه العالم بیش از دو دهه می‌گذرد، عنوان کرد: این شبکه همواره همسو با نیاز ملت‌ها، اهداف انقلاب اسلامی و اهداف انتفاضه اطلاع‌رسانی کرده است. کشورهای منطقه بخصوص عربستان سعودی، مصر، امارات و سایر کشورهایی که در واقع سیاست‌های همسو دارند، اصلا نمی‌خواهند شبکه العالم به مردم اطلاعاتی غیر از چیزی که این نظام‌ها می‌خواهند منتقل کند.

به گفته این نماینده سابق مجلس، یکی از دلایل این رویکرد مصر در شرایط کنونی، به همکاری اخیر عربستان با برخی کشورهای همسو برای محاصره سیاسی اقتصادی کشور قطر ارتباط دارد.

وی تصریح کرد: صدای کشورهایی که مخالف چنین برخوردهایی هستند، از طریق شبکه‌های مستقل مانند العالم در دنیای عرب شنیده شد و بسیاری از مردم از ماهیت انتخابات و رویدادهایی که در این کشور رخ می‌داد مطلع شدند.

 

 

خرد ۲۵, ۱۳۹۶ ۱۲:۴۰ Asia/Tehran
کامنت