• دکتر امیدعلی مسعودی، استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی

دکتر مسعودی تصمیم دولت مصر برای فیلتر کردن العالم را با اقدام دولت انگلیس در جهت تعلیق فعالیتهای پرس تی وی را قابل مقایسه دانست

دکتر امیدعلی مسعودی، استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی تصمیم دولت مصر مبنی بر فیلتر کردن شبکه‌ العالم را با اقدام دولت انگلیس در جهت تعلیق فعالیت‌های شبکه خبری پرس تی‌وی مقایسه کرد و گفت: رسانه‌های مختلف و شبکه‌های خبری، برخلاف توپ و تانک و دیگر ادوات جنگی از نوعی قدرت در جنگ نرم برخوردارند. آنها نقشی تعیین‌کننده‌ در دیپلماسی و اطلاع‌رسانی عمومی ایفا می‌کنند. در این بین بویژه رسانه‌های متعلق و وابسته به جمهوری اسلامی ایران با توانمندی‌هایی که به لحاظ ارتباطی با مردمان دیگر کشورهای آسیا و حتی اروپا برقرار کرده‌اند، نشان داده‌اند که امکان استفاده درست از این قدرت را بلد هستند. هرگز فراموش نمی‌کنم یکی از بزرگ‌ترین تحریم‌هایی که به لحاظ فرهنگی علیه ما صورت گرفت، شکایت از شبکه پرس تی‌وی در لندن بود؛ شبکه‌ای که توانسته بود توجه بینندگان فراوانی را به خود جلب کند و بسیار پرمخاطب شود، اما در اثر شکایت یک خبرنگار، متاسفانه دولت انگلیس سوءاستفاده کرد و فعالیت‌های شبکه در آن کشور تعطیل شد.

این استاد ارتباطات ادامه داد: دلیل اصلی این اقدام دولت مصر را می‌توان در ماهیت برنامه‌های پخش شده از شبکه العالم دانست که موجبات ترس آن دولت را فراهم کرده بود. اصولا دولت‌هایی که توسط مردم انتخاب نشده باشند، از هرگونه اطلاع‌رسانی به جامعه وحشت می‌کنند و دلشان نمی‌خواهد این اتفاق بیفتد.

آقای سیسی (رئیس‌جمهور کنونی دولت مصر) چون با یک کودتا سر کار آمده، مقابل هر نوع آگاهی و دانشی را می‌گیرد و می‌داند که این آگاهی موجب قدرت مردم جامعه می‌شود. لذا تمام تلاشش را به‌کار می‌گیرد تا شهروندان کشورش را به همان رسانه‌های دولتی و داخلی قانع کند و از روش‌های مختلف هم استفاده کرده است، که یکی از این روش‌ها سانسور نشریات و نیز فیلتر سایت‌های خبری است.

دکتر مسعودی تاکید کرد: البته امروزه با بروز و گسترش شبکه‌های اجتماعی، این شبکه‌ها در حکم نوعی مکمل به کمک شبکه‌های خبری آمده‌اند و نقش خود را در بیداری کشورها ایفا می‌کنند. تمام کشورهایی که فاقد دموکراسی هستند، از افکار عمومی می‌ترسند و مصر هم از این قاعده مستثنا نیست.

 

خرد ۲۴, ۱۳۹۶ ۱۲:۵۵ Asia/Tehran
کامنت