• همکاران رادیو ازبکی

رادیو ازبکی برون مرزی با ساخت برنامه هایی در جهت تقریب مذاهب و وحدت اسلامی ، مقابله با اسلام و ایران هراسی و افراط گرایی ، توانسته است در راستای بیداری اسلامی و افزایش نفوذ جمهوری اسلامی در مناطق مورد هدف گام های موثری بردارد.

 

در نخستین روز شهریور سال 1370 یکی از دستاوردهای انقلاب تاریخی حضرت امام خمینی (ره) در شهر مقدس مشهد به بار نشست و عطر معنوی کلام وحی ، از رادیو ازبکی جمهوری اسلامی ایران در قلب کشورهای آسیای مرکزی پراکنده شد .

رادیو ازبکی ابتدا با پخش 30 دقیقه و پس از آن با افزایش 60 دقیقه دیگر( در مجموع 30 دقیقه صبح و 60 دقیقه شب ) تاکنون انتقال پیام انقلاب اسلامی و معرفی اسلام ناب محمدی (ص ) را در چشم انداز برنامه های خود قرار داده است.

نگاه رادیو ازبکی در سالهای گذشته به برنامه سازی رویکردی ، سیاسی و فرهنگی بوده و همچنین نیز ادامه دارد.

این رادیو با شعار «ما یکی دل بوده ایم با صد زبان » گام های بسیار مثبتی در جهت گسترش فرهنگ اسلامی ایرانی ، در منطقه تحت نفوذ خود یعنی کشورهای آسیای مرکزی و شمال افغانستان ، برداشته است.

روابط  عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی گفتگویی انجام داده است با مدیر رادیو ازبکی

سید ناصر زیارتی راد از سال 1380 در برون مرزی خراسان رضوی مشغول به کار است.

تهیه کنندگی برنامه های سیاسی ، دبیری و سردبیری خبر رادیوهای دری و تاجیکی از جمله فعالیت های وی تا پایان سال 1390 است. زیارتی از اواخر اسفند 90 در سمت مدیر رادیو ازبکی در رسانه ملی انجام وظیفه می کند.

در رادیو ازبکی برون مرزی صدای خراسان رضوی درحال حاضر هفت گوینده و مترجم ، دو دبیر خبر،  یک تهیه کننده ، یک بازشنو و مسئول سایت ، دو صدابردار و یک نیروی هماهنگی مشغول به کار هستند.

به گفته زیارتی راد بخش خبر رادیو ازبکی روزانه 10 دقیقه خبربه صورت زنده پخش دارد و روزانه حدود هشت دقیقه هم تحلیل روز که به مهمترین رویدادهای ازبکستان ، آسیای مرکزی ، ایران و سایر نقاط می پردازد. در این برنامه تحلیلی از نظرات کارشناسان  استفاده می شود.

همه اخبار قرائت شده نیز روزانه در سایت بارگذاری می شوند. 

زیارتی راد می گوید درگذشته خبرنگارانی از برخی مناطق ازبکستان ،  تاجیکستان و شمال افغانستان گزارشی هایی را ارسال می کردند که در حال حاضر بدلیل مشکلات مالی ، فقط یک خبرنگار که در تاشکند مستقر است ،  گزارش ارسال می کند.

سیدناصر زیارتی راد ، مدیر رادیو ازبکی 

شاخص ترین برنامه های رادیو ازبکی

در بخش  برنامه های معارفی « ویژه برنامه ماه مبارک رمضان »  همه ساله جزء پر مخاطب ترین برنامه های رادیو است. 

" ویژه برنامه های  نوروزی " هم که به موضوع اشتراکات فرهنگی می پردازد جزء شاخص ترین برنامه های رادیو با جذب مخاطب بالا محسوب می شود.

برنامه های چون " راهی بسوی نور" ،  " وصیت ماندگار"  (بیان و تشریح وصیت امام خمینی (ره) ، " سراب " (بررسی مشکلات و معضلات مهاجرین کاری کشور ازبکستان) ،  برنامه های " غریب خراسان و امام رضا " ، " سبک زندگی " " فضای مجازی فرصت ها و چالش ها " و " ما و مخاطبین " جزء پر مخاطب ترین برنامه های رادیو ازبکی است.

برنامه هایی نظیر" سراب " ، " وصیت ماندگار " ، " امام رضا وسبک زندگی "،  " پازل انرژی " و " انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان تهدیدها و فرصت ها " نیز از دیگر برنامه های پر مخاطب رادیو ازبکی است.

زیارتی راد خاطرنشان کرد  بعد از ماه مبارک رمضان برنامه " فضای مجازی فرصت ها و تهدیدها " که همگی تولید رادیو است با مساعدت آقای ابراهیم آبادی مدیرمحترم گروه فرهنگ و معارف در فضایی منعکس شده است که سایر رادیوها هم بتوانند از متن آن استفاده کنند.

نحوه ارتباط مخاطبان و سطح نفوذ رادیو ازبکی

زیارتی راد درباره میزان نفوذ و تاثیرگذاری برنامه های رادیو ازبکی گفت : با گسترش روزافزون شبکه های سایبری نحوه ارتباط مخاطبان با رسانه های دیداری و شنیداری دستخوش تغییرات زیادی شده است.

 فیس بوک ، توییتر ، آدنا کلاس نیک و تلگرام  فضاهای  مجازی هستند که مخاطبان رادیو ازبکی با عوامل برنامه ساز در تعامل و گفت وهستند و در این میان فیس بوک و آدنا کلاسنیک که یک شبکه اجتماعی روس زبان است از ضریب نفوذ بیشتری برخوردارهستند.

روزانه بیش از 2000 نفر در آدنا کلاس نیک با رادیو در ارتباط هستند.

زیارتی راد در ادامه سخنان خود درخصوص محدودیت های ارتباطی  در برخی مناطق نیز گفت : با توجه به فضای امنیتی که سالهاست مردم ازبکستان در آن زندگی می کنند و از طرفی فقدان دفتری در ازبکستان برای هماهنگی امور خبری و برنامه های تولیدی ،  شرایط کار برای همکاران سخت و دشوار است و به راحتی کارشناسان و مردم عادی نمی توانند نظرت خود را پیرامون مسائل مختلف بیان کنند چون افراد و فعالیت های آنان از طریق سرویس های اطلاعاتی ازبکستان رصد می شوند.

البته ناگفته نماند که اقدامات در سایت و همچنین پخش برنامه ها هم توسط نهادهای مسئول امنیتی  درازبکستان روزانه بررسی می شود.

از حدود یکسال پیش متوجه شدیم که صدای رادیو از طریق اف ام به شمال افغانستان می تواند رله شود. به همین منظور با مساعدت آقای تهامی مدیرکل رادیوهای آسیای میانه و قفقاز و دستورآقای پیمان جبلی معاون محترم برون مرزی ، پخش آزمایشی رله صدای رادیو از طریق اف ام درشمال افغانستان آغاز شد اما علیرغم استقبال مردمی افغان ، به علت برخی مسائل امنیتی و حساسیت زا که ازسوی مقام های امنیتی افغانستان مطرح شد از پخش آن جلوگیری به عمل آمد.

در شمال افغانستان دو و نیم تا سه میلیون ازبک زبان سکونت دارند که به دلیل محدودیت ها و فقر فرهنگی که وجود دارد برنامه های رادیو ازبکی می تواند تاثیرگذار باشد.

برنامه های آینده و چشم انداز رادیو ازبکی

محورهای  برنامه سازی در آینده ، بیشتر پیرامون موضوعات ؛  تقریب مذاهب و وحدت اسلامی  ، مقابله با اسلام هراسی و ایران هراسی  ، بیداری اسلامی و افزایش ضریب و نفوذ جمهوری اسلامی و مقابله با افراط گرایی  و گروههای تروریستی نظیر داعش  خواهد بود.

مدیر رادیو ازبکی خاطرنشان کرد در کنار تلاش در تنوع بخشی و ارتقای سطح کمی و کیفی برنامه ها در بخش تولید ، تلاش های مهمی هم در بخش پایگاه اینترنتی صورت گرفته و سعی شده با گرافیک های متنوع و جذاب و بروز رسانی پیوسته و مداوم در نگهداری بازدیدکنندگان روزانه خود ، با توجه به تغییر آدرس اینترنتی که سال گذشته اتفاق افتاده  شمار بازدیدکنندکان خود را حفظ و افزایش دهیم.

در این حوزه هم با تلاش همکاران ، چشم انداز و افق روشنی را ترسیم کرده ایم که با افزایش  بارگذاری  مطالب آموزنده و با تاکید بر اشتراکات فرهنگی و تاریخی برای جذب بالای مخاطب  گام  خواهیم  برداشت .

زیارتی تاکید کرد : رادیو ازبکی برای افزایش نیم ساعته در بخش شامگاهی که دارای شنونده  بیشتر است آمادگی دارد و امید است که با موافقت مدیران و مسئولان این امر تحقق یابد و امیدواریم با فراهم شدن بستر کار از جمله نیروی انسانی متخصص ،  یک وب سایت به خط ازبک های افغانستان (اوزبکچه ) که از میزان نفوذ مناسبی برخوردارند ، راه اندازی کنیم.  

 

تیر ۱۸, ۱۳۹۶ ۱۰:۵۵ Asia/Tehran
کامنت