• نشست رئیس هیات امنای شبکه رسانه های عراق با معاون برون مرزی

دکتر پیمان جبلی معاون برون مرزی در دیدار با مجاهد ابوالهیل رئیس هیات امنای شبکه رسانه های  عراق ضمن خوشامدگویی به هیات عراقی از آمادگی رسانه ملی برای افزایش و گسترش همکاری های رسانه ای و فرهنگی خبر داد.

دکتر پیمان جبلی معاون برون مرزی در دیدار با مجاهد ابوالهیل رئیس هیات امنای شبکه رسانه های  عراق ضمن خوشامدگویی به هیات عراقی از آمادگی رسانه ملی برای افزایش و گسترش همکاری های رسانه ای و فرهنگی خبر داد.

جبلی با اشاره به وجود 11 کانال تلویزیونی ماهواره ای و 33 رادیو برون مرزی در رسانه ملی که با پخش برنامه ها به زبان های گوناگون ، گفت : صداوسیما تمامی امکاناتی را که در اختیار دارد برای تحقق اهداف والای جمهوری اسلامی بسیج کرده است و معاونت برون مرزی با داشتن شبکه های ماهواره ای همچون پرس تی وی ، هیسپان تی وی و العالم در این راستا فعالیت ویژه  ای دارد.

معاون برون مرزی ابراز امیدواری کرد ارتباطات رسانه ای صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران با شبکه ها و رسانه های عراقی تقویت شود و توسعه یابد.

جبلی همچنین با تاکید برآمادگی صداوسیما درخصوص همکاری در زمینه های تجهیزات فنی و آموزش رسانه ای با رادیو و تلویزیون عراق ، خاطرنشان کرد : سطح همکاری ها و ارتباطات رسانه ای نباید به مناسبت ها و زمان های مشخصی محدود شود بلکه این مهم باید  رو به گسترش باشد.

معاون برونمرزی خاطرنشان کرد : سازمان صداوسیما دانشکده ای دارد که اساتید مجرب و کارگاه های آموزشی آن آماده ارائه خدمات در حوزه رسانه به همکارانمان در کشور عراق است.

 

وی افزود : می توان با انعقاد تفاهمنامه های رسانه ای مشترک میان ایران ، عراق و سوریه علاوه بر ساخت برنامه ها و سریال ها با موضوعات مورد علاقه طرفین در هزینه های ساخت نیز صرفه جویی کرد.

معاون برون مرزی اظهار داشت : در زمانی که کار را در شبکه العالم شروع کردیم ، به خبرنگاران و گزارشگران حرفه ای نیاز داشتیم که خوشبختانه در مناطق درگیری و بحرانی ، خبرنگاران عرب زبان حرفه ای زیادی وجود داشتند و به لطف خدا اکنون شمار این فعالان رسانه ای با تجربه بسیار افزایش یافته است.

دکتر جبلی در خصوص موفقيت و پیروزی بزرگی که اخیرا در شهر حلب و موصل و مبارزه با گروه تکفیری داعش حاصل شده است ، گفت : با بهره گیری از تمامی ابزارها و امکانات رسانه ای باید شکست اهداف داعشی های تکفیری – تروریستی را پوشش دهیم تا رسانه های معاند و مزدور وابسته به آمریکا و غرب نتوانند از موفقیت های جبهه مقاومت ، بهره برداری های سیاسی و رسانه ای کنند.

آقای مجاهد نیز با استقبال از پیشنهادات دکتر جبلی تاکید کرد : امیدواریم در آینده نزدیک تفاهمنامه همکاری های رسانه ای فیمابین منعقد شود.

مجاهد از وجود سه شبکه ماهواره ای العراقیه در عراق خبر داد  که یکی از آنها  در زمینه تولید ، پخش اخبار و گزارش های خبری ، دیگری در خصوص برنامه های ورزشی و سریالی و شبکه سوم  نیز با زبان هایی همچون  ترکی و کردی برنامه پخش می کند.

 

مجاهد با اشاره به وجود 40 شبکه ماهواره ای و بیش از 120 روزنامه ، نشریه و صدها شبکه رادیویی که در عراق فعالیت رسانه ای می کنند ، گفت :  با توجه به اینکه شبکه های ایران همواره بدنبال پوشش رسانه ای کاملی از تحولات و رویدادهای عراق هستند ، شبکه تلویزیونی العراقیه تنها شبکه­ تلویزیونی است که می تواند به هر جایی ورود کند و با تهیه اخبار و گزارش های ویژه ، آنها را در اختیار رسانه های جمهوری اسلامی قرار دهد.

ابوالهیل رئیس هیات امنای شبکه رسانه های عراق که ریاست کمیسیون تولیدات نمایشی عراق را نیز بر عهده دارد ، افزود : تولیدات نمایشی عراق طی دو سال گذشته به دلایل مختلفی از جمله مسائل مالی دچار وقفه شده و شبکه های عراقی با محاصره رسانه ای ماهواره ای و تلویزیونی عربی مواجه اند.

مجاهد تاکید کرد : در حال حاضر بدنبال بازاریابی برای سریال ها و تولیدات نمایشی عراق هستیم و می خواهیم با حمایت دولت و بخش خصوصی ، تولیدات نمایشی عراق را رونق بخشیم و در این خصوص نیازمند کمک و تجارب رسانه ای جمهوری اسلامی ایران هستیم.  

وی ادامه داد : همکاری رسانه ای جمهوری اسلامی ایران و عراق و حتی کشور سوریه برای ساخت تولیدات نمایشی می تواند با نشان دادن مظلومیت این ملت ها ، به موضوعاتی با محوریت جبهه مقاومت ، مبارزه با تروریسم  و محکومیت جنگ تحمیلی علیه ایران در دوران حکومت بعثی ها بپردازد.

وی همچنین با اشاره به علاقه مندی کشورش برای بهره مندی از تجربیات صداوسیما در زمینه تهیه کنندگی ، کارگردانی ، مونتاژ و گریم  بر ضرورت حمایت و پشتیبانی رسانه های دو کشور از یکدیگر به علت نزدیکی از حیث مواضع فرهنگی ، مذهبی و سیاسی تاکید کرد.

مجاهد تصریح کرد :  ما به عنوان یک شبکه رسانه ایی و کمیسیون حمایت از تولیدات و طرح های نمایشی تولید سریال های تلویزیونی و اطلاع رسانی و تبلیغات برایمان بسیارمهم است و هنرمندان عراقی به هنر و سینمای ایران علاقه مند هستند به طوری که در زمان اکران فیلم سینمایی محمد رسول الله (ص) در عراق ، محافل سینمایی - هنری عراق مدتها درباره سینمای ایران صحبت  کردند.

مجاهد همچنین از تمایل هنرمندان عراقی برای بازدید از شهرک های سینمایی ایران گفت و ابراز امیدواری کرد برنامه سازان عراقی بتوانند برخی تولیدات نمایشی خود را در شهرک های سینمایی تاریخی ایران بسازند.

به گفته وی هنرمندان و بازیگران عراقی  تمایل دارند به نوعی سفیران فرهنگی و دوستی برای جمهوری اسلامی ایران به شمار آیند چرا که بیشتر شبکه های عربی فاقد پایبندی و التزام اخلاقی هستند.

مجاهد  از تهیه پیش نویسی با موضوع ایجاد گفتمانی دینی در رسانه های عربی نیز خبر داد که از طریق وزارت امور خارجه عراق در اختیار اتحادیه عرب قرار گرفته و تصویب گردیده و به عنوان نقشه راه به تمامی دفاتر و نمایندگی های اتحادیه عرب ،  ارسال شده تا با برنامه سازی های هدفمند ، منابع اندیشه و جریان تکفیری خشکیده و ریشه کن شود.

 

تیر ۱۹, ۱۳۹۶ ۱۴:۴۲ Asia/Tehran
کامنت