• مستند رادیویی شکیلا منتخب بازار فیلم اتحاد در هفتمین جشنواره فیلم اتحاد

در هفتمین جشنواره بازار فیلم اسلامی ( فیلم اتحاد ) مستند رادیویی شکیلا به تهیه کنندگی سیدخان آقا موحد از رادیو دری معاونت برونمرزی مقام نخست را کسب کرد.

رادیو دری صدای جمهوری اسلامی ایران طی دهه های مختلف عمر کاری خود با همکاران مختلف اتباع و ایرانی همکاری داشته است.

همکارانی که علاوه بر ذوق و خلاقیت ، افتخاراتی نیز برای رادیو به ارمغان آورده اند.

سید خان آقا موحد از همکاران پر تلاشی است که سالها در رادیو دری زحمت کشیده  و تجربیات مختلفی اندوخته است.

امسال که نهمین اجلاس مجمع عمومی اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی با  هشتمین جشنواره فیلم اتحاد مقارن شده بود ، رادیو دری با همت آقای موحد بار دیگر درخشید .

مستند شکیلا ساخته این تهیه کننده خلاق و با تجربه به عنوان مستند رادیویی برتر انتخاب شده است. به این بهانه روابط عمومی برون مرزی رسانه ملی گفتگویی با وی انجام داده است.

از خودتان و سوابق حرفه ای  و تجربه کاریتان بگوئید ؟

اینجانب  سید خان آقا موحد ، تبعه افغانستان و فارغ التحصیل مقطع فوق لیسانس در رشته روزنامه نگاری هستم . از سال 1371 در واحد رادیو دری صدای جمهوری اسلامی ایران مستقر در مشهد مقدس مرکز خراسان رضوی مشغول به انجام وظیفه هستم و طی این سنوات با عنوان شغلی گوینده و مترجم در خدمت رادیو بودم و به عنوان تهیه کننده ، نویسنده ، گوینده  و بازیگر نقش های نمایشی توفیق خدمت و کسب تجربه داشته ام .

با توجه به تجربه 25 ساله خود در این رادیو ، از نقاط برجسته حرفه ای خود و انتخاب آثارتان در جشنواره های مختلف بفرمائید ؟

در این سال ها رادیو دری فراز و فرودهای زیادی داشته است و برخی برنامه های آن در موقعیت های مختلف مورد قضاوت قرار گرفته و رتبه و ارزش یابی ها را در پی داشته است که می توان به  کسب عنوان گوینده برتر در جشنواره صداوسیما در سال 1373 اشاره کرد.

در سال 1376 و در هشتمین جشنواره تولیدات رادیو و تلوزیون های مراکز استان ها در شیراز ، لوح تقدیر در بخش تهیه کنندگی به اینجانب تعلق گرفت.

در نهمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استانها در ارومیه (برنامه ساز و آواز افغان زمین ) مقام اول و لوح تقدیر این جشنواره را کسب کردم و در همین جشنواره لوح افتخار در بخش آهنگ برتر هم به اینجانب تعلق گرفت.

 در سال 1384 در جشنواره تولیدات رادیویی در تهران مفتخر به دریافت لوح تقدیر شدم و  در همان سال در جشنواره سراسری برون مرزی برنامه ترکیبی جاده جوانی به تهیه کنندگی اینجانب در بین 5 برنامه ، انتخاب شد و لوح افتخار را از آن خود کرد.

در دومین جشنواره رادیو و تلویزیون های کشورهای اسلامی در تهران ، برنامه " صدای خاموش " ، تندیس ویژه و لوح تقدیر این جشنواره را بدست آورد  و در نهمین جشنواره رادیو تلویزیون های کشورهای اسلامی در تیرماه امسال در مشهد  مقدس ، موفق به دریافت تندیس و لوح افتخار در بخش بهترین مستند رادیویی شدم.

این ها مواردی از ارزشیابی هایی بوده که پیرامون فعالیت ها و تجربیات کاری اینجانب در حوزه های مختلف گویندگی ، موسیقی و تهیه کنندگی به برکت کار در بستر مساعد و مناسب رادیو دری اتفاق افتاده است.

 در رادیو دری همکاران موفق بسیاری وجود دارند که هر یک به نوبه خود توانسته اند سهم بسزایی در توفیقات رادیو دارند و به جرات می توان گفت رادیو دری با چهار دهه فعالیت به گنجینه ای از تجربه و توفقی تبدیل شده است.

تهیه کننده مستند شکیلا و مدیر رادیو دری 

 

با توجه به اینکه در هفتمین جشنواره اتحاد که  در تیرماه امسال در مشهد برگزار شد ، شما به عنوان تهیه کننده مستند رادیویی موفق به کسب رتبه شده اید ، درباره این اثر مختصری  توضیح دهید.

امسال برگزاری نهمین اجلاس مجمع عمومی رادیو و تلویزیون های اسلامی در مشهد و متعاقب آن هفتمین جشنواره تولیدات رادیو و تلوزیونی اتحاد که پذیرای بالغ بر 500 اثر از بیش از 200 موسسه و رسانه ی دنیای اسلام بود ، فرصتی فراهم کرد که رادیو دری هم اثری به نام شکیلا را به این جشنواره ارسال کند.

مستند شکیلا برگرفته از نام دختری است به همین نام که متاثر از فضای رسم و رسومات و عرف بسته جامعه افغانستان و نگاه های سنتی که به زنان وجود دارد در مسیر زندگی و زیر فشار مشکلات ، خودسوزی می کند.

این مستند با توجه به انتخاب موضوع بسیار شایع در افغانستان و چگونگی پرداخت به آن ، توانست نظر داوران هشتمین جشنواره اتحاد را جلب کند و به عنوان مستند برتر رادیویی انتخاب شود.

در این مستند ضمن گفتگو با قربانی در بیمارستانی در هرات گوشه ای از درد و رنج زنان و دختران افغان به تصویر کشیده شده است.

 

کدام یک از تجربه های کاری اتان برایتان ماندگارتر است و می تواند به عنوان یک خاطره نام بگیرد؟

در این زمینه خاطرات تلخ و شیرین بسیاری هست که اتفاق خبرنگاری سال 1375 برجسته تر است. در این سال به عنوان نخستین خبرنگار رادیو دری به افغانستان اعزام شدم  و بعد از گذشت 20 روز ازماموریتم در شمال افغانستان به اتفاق شش نفر از دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران  به اسارت طالبان درآمدم و البته بعد از 3 ماه آزاد شدم.

در پایان این گفتگو ، اگر برنامه شاخصی را که در حال حاضر در رادیو دری در دست تهیه دارید ، برایمان بفرمایید ؟ در حال حاضر  در رادیو دری  برنامه " سلام افغانستان " را تهیه می کنم. این برنامه 50 دقیقه ای و بصورت  روزانه تهیه شده که با راهنمایی های مدیر محترم رادیو دری مورد استقبال مخاطبین در افغانستان و سایر نقاط جهان قرار گرفته است.

 

تیر ۲۴, ۱۳۹۶ ۱۴:۳۷ Asia/Tehran
کامنت