• مدیر کانال بالکان شبکه جهانی سحر با مدیر موسسه نعیم فراشری کوزوو

کانال بالکان شبکه جهانی سحر، به منظور توسعه فعالیت های رسانه ای خود در شرق اروپا دیپلماسی گسترده ای را در دست اقدام دارد.

به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی ، در این راستا می توان به بازدید اقباله بریشا هدوتی، اندیشمند، پژوهشگر، شاعر و فعال اجتماعی اهل کوزوو مدیر موسسه ی نعیم فراشری از کانال بالکان و دیدار او با محسن سوهانی مدیر این کانال رادیو تلویزیونی اشاره کرد.

سوهانی در این باره گفت: بازدید خانم هدوتی از کانال بالکان و جلسه گفت و گو با ایشان فرصت خوبی برای بحث و تحلیل مسائل کشور کوزوو و قوم آلبانیایی تبار بود.

در کوزوو، این کشور تازه استقلال یافته با دو ملیون و صد و بیست و هفت هزار نفر جمعیت، آلبانیایی تبارها اکثریت را تشکیل می‌دهند و اقوام اقلیت عبارتند از: صرب ها، بوشنیاک ها، کروات ها، گورانی‌ها و جوامع ترک و برخی از گروه‌های روکمی، آشکالی و... . بیش از نود درصد مردم کوزوو پیرو اسلام هستند و اقلیتی نیز از مسیحیت و دیگر ادیان پیروی می کنند.

نکته جالب در مورد مردم کوزوو و آلبانی هم چون اغلب کشورهای منطقه پر رمز و راز بالکان رواج عرفان و تصوف و ارادت ویژه به اهل بیت است. به خصوص در بین فرقه هایی همچون بکتاشیه. البته خانم اقباله شیعه دوازده امامی هستند و فعالیت های ارزشمندی را در راستای ترویج معارف ناب تشیع در کوزوو و آلبانی انجام داده اند. از جمله انتشار مجله معروف VLERA یا دین. اسم موسسه ایشان یعنی نعیم فراشری(Naim_Frashëri)، به شاعر بزرگ فارسی سرای آلبانی در قرن نوزدهم اشاره دارد. دیوان حماسی فراشری به نام کربلا به زیبایی معارف شیعی را در قالب کلمات به نظم در آورده است. ناگفته نماند اشعار خانم اقباله هم بسیار تاثیر برانگیز است. وقتی ویدئوی یکی از سروده های ایشان که توسط یک گروه سرود نوجوان به صورت تواشیح و در حضور نمایندگان ادیان و مذاهب مختلف با مطلع مهدی بیا خوانده می شد را دیدم از عمق دل و جان خدا را شکر کردم که امروز پرچم مهدویت این گونه در اقصی نقاط جهان در اهتزاز است.

همچنین با مردم آلبانیایی تبار اشتراکات فرهنگی بسیاری داریم که می تواند زمینه ساز تعامل گسترده رسانه ای و در نتیجه دوستی و تفاهم هر چه بیشتر بین جمهوری اسلامی ایران با کشورهای منطقه بالکان باشد.

 

مرد ۲۱, ۱۳۹۶ ۰۹:۵۸ Asia/Tehran
کامنت