درپی درگیری گسترده وقتل عام فجیع مسلمانان میانماربدست بودائیان افراطی این کشور،جمع کثیری از مخاطبان رادیوهای برون مرزی نقطه نظرات خود را دراین خصوص بیان نمودند که به بخشهایی از آنها اشاره می شود.

امره آیدین مخاطب رادیو ترکی استانبولی ازمیر ترکیه

کشتار وحشیانه مسلمانان روهینگیا در مقابل چشمان مدعیان حقوق بشر غربی، بار دیگر پوچ بودن ادعاهای حقوق بشری غرب و سازمان ملل را نشان داد. سازمان ملل بدون اجازه آمریکا اراده ای از خود ندارد و حتی از محکوم کردن کشتار مسلمانان مظلوم میانمار عاجز است.

 

احمد باشاران مخاطب رادیو ترکی استانبولی از آنکارا ترکیه

آنچه در میانمار رخ می دهد یک نسل کشی علیه مسلمانان است. آمریکا در پشت پرده حوادث روهینگیاست. مسلمانان با اتحاد و یکپارچگی باید با این نوع جنایات برخورد قاطعانه کنند.

 

فدریکا مخاطب رادیو ایتالیایی از ایتالیا

مسلمانان روهینگیا ازجمله اقلیت های میانمار هستند که ازقرن ها پیش به همراه دیگر اقوام وقومیت ها تا کنون درهماهنگی کامل درکنار یکدیگر زندگی کرده اند."اونگ سان سوکی"، خواهشمند است این قتل عام را متوقف کن درغیراینصورت توصیه می کنیم که جایزه صلح نوبل را پس بده .لایق آن نیستی .ستیزه جویان خارجی کجا هستند؟چرا داعش آنها را برای جنگ به میانمار نمی فرستد؟

 

پائولو مخاطب رادیو ایتالیایی از ایتالیا

موضوع میانمار ازجمله عملیات سیا وکارگزار آن" سان سوکی" است تا ازاین طریق نیروهای نظامی آمریکایی را به مرز چین برسانند.

 

جوانی مخاطب رادیو ایتالیایی از ایتالیا

درواقع میانمار بیش از پنجاه سال دیکتاتوری نظامی بود، بدون اینکه هیچ کسی درآن مداخله کند.متاسفم اما کشورهایی که می خواهند مردم سالاری را انتقال دهند، دراین شرایط به هیچ دردی نمی خورند.

 

گاربا هالیکامبا مخاطب رادیو هوسا از غنا

من این نامه را نوشتم تا کشتار شیعیان میانمار را محکوم نمایم . با شنیدن این خبر شوکه شدم . به نظر من این کشتار جنایتی غیر قابل توصیف است .

 

 الحاجی علی مخاطب رادیو هوسا از نیجریه

طی این نامه حمایت خود را نسبت به مسلمانان مظلوم میانمار اعلام می کنم  و ابراز تاسف و ناراحتی خود را نسبت به این واقعه وحشتناک بیان می نمایم.

 

 ادامو ابراهیم مخاطب رادیو هوسا از نیجریه

سکوت دولت میانمار در خصوص کشتار وحشتناک مسلمانان در این کشور بسیار عجیب است و جای تعجب بسیاری دارد که چگونه مسئولان این کشور نسبت به این کشتار و وحشیگری ها هیچ واکنشی نشان نمی دهند.

 

 ثانی موسی مخاطب رادیو هوسا از نیجر

بی تفاوتی بعضی کشورها نسبت به کشتار بی رحمانه مسلمانان وسکوت در مقابل فاجعه کشتار انسانها در میانمار بسیار ناراحت کننده است .

 

 حمیسو کابو مخاطب رادیو هوسا از کامرون

در خبرهای شما در خصوص نسل کشی در میانمار و افزایش خشونت ها علیه مسلمانان میانمار و زنان و دختران در این کشورخبر دار شدم واز شنیدن این خبر و دیدن عکس های مربوط به این واقعه  بسیار ناراحت شدم. به نظر من  دولت های مسلمان باید در مقابل این وحشی گری ها سریعا واکنش نشان دهند.

 

سالم محمد مخاطب رادیوسواحیلی از شهر تانگا تانزانیا

 مسلمانان جهان باید برای نجات مردم روهینگیا وارد عمل شوند و منتظر سازمان ملل نباشند چرا که سازمان ملل خود حامی اصلی عاملان این جنایات است و اقدامی انجام نخواهد داد.

 

سوبوکی پانده سوبوکی مخاطب رادیوسواحیلی از شهر زنگبار تانزانیا

 قتل عام مسلمانان میانمار قلب مردم جهان را به درد آورد. حقیقتاً هر فردی که ذره ای انسان دوستی در وجود خود داشته باشد، با دیدن این جنایات وحشیانه خشمگین می شود.

 

دجوما مخاطب رادیو سواحیلی از شهر کیوو کنگو

 مسلمانان باید پاسخ محکمی به دولت جنایتکار میانمار بدهند و این مردم بی گناه را از چنگال بودائیان افراطی نجات دهند.

 

سرکیس گریگوریان مخاطب رادیو ارمنی

 صدها مسلمان تنها به جرم مسلمان بودن در میانمار کشته می شوند .این اقدام یک نسل کشی حساب شده است از سوی ارتش میانمار و گروه های افراطی.

 

هایکار گریگوریان مخاطب رادیو ارمنی

حوادث میانمار مغایر اصول بین المللی و کنوانسیون های مربوط به حقوق بشر است. جامعه جهانی باید اقدامات جدی  برای جلوگیری از نسل کشی مسلمانان در میانمار اتخاذ نماید .

 

 گئورگ مخاطب رادیو ارمنی

 اقلیت مسلمان روهینگیا جزو آن دسته اقلیت ها هستند که بدترین وضعیت را در دنیا دارا هستند و جامعه جهانی در برابر این موضوع نباید بی تفاوت باشد. نمی توان در برابر کشتار وحشیانه مسلمانان روهینگیان سکوت کرد، امری که حالا از سوی بسیاری کشورها صورت می گیرد و جای تاسف دارد.

 

مولانا عبدالرحمان نورزی مخاطب رادیو پشتو و خطیب مسجد جامع سفیر در کویته پاکستان

در جهان امروز مسلمانان محروم و مظلوم  هستند و مسئولیت این امر به برخی رهبران خائن جهان اسلام بر می گردد که خود را بر ملت مسلمان مسلط کرده اند . خونریزی و ظلم و ستمی که  در میانمار  شاهد آن هستیم  نه تنها مردم  و ارتش میانمار بلکه دولت این کشور و نظام های ظالمانه در آن دست دارند . کنفرانس اسلامی و ائتلاف هایی که ادعا می کنند برای مبارزه با تروریسم تشکیل داده اند، کجاست. این راحیل شریف کجاست؟ اگر راحیل شریف واقعا مسلمان و با غیرت است و برای دفاع از مسلمانان  رهبری ائتلاف را به عهده گرفته است پس چرا لشکر کشی نمی کند؟ چرا از مسلمانان میانمار دفاع نمی کند؟پر واضح است که نامبرده مزدور سی آی آ است و الان  هم برای سی آی آ کار می کند  و  به ستم عظیمی که به مسلمانان جهان روا می رود کاملا سکوت کرده است . این ارتش اسلامی به چه دردی می خورد وقتی که خون مسلمانان در جهان به این راحتی ریخته می شود و اینها نظاره گر هستند. قتل عام مردم میانمار و جاری کردن دریای خون آنها  در جلوی انظار عمومی مسلمانان  صورت می گیرد ولی رهبران مسلمان ساکت هستند . اینها حق رهبری بر جهان اسلام را ندارند. مسلمانان میانمار  به گردن تمام مسلمانان حق دارند  و اگر رهبران جهان اسلام فقط صدای اعتراض هم بلند کنند، این ظلم و ستم قطع شدنی است اما اینها کاملا تابع ظلم و ستم هستند و تابع امریکا و صهیونیست و انگلیس هستند. اینها مسلمان نیستند  بلکه جاسوس امریکا و کفار هستند که فقط برای منافع خود کار می کنند.

 

مولانا عطاء الرحمان مخاطب رادیو پشتو وخطیب مسجد جامع عبدالعزیز در کویته و از رهبران حزب جماعت اسلامی پاکستان

 

در ۲۵ اگوست ارتش میانمار و بودائیها حدودا دو هزار خانه مسلمانان را در این منطقه سوزاند به این بهانه که آزادی خواهان مسلمان به یک پاسگاه ارتش میانمار حمله کرده است. به هر حال اگر این خبر درست هم باشد راهش این نیست اینها باید علیه این حرکت اقدام کنند نه اینکه خانه های مردم بیگناه را آتش بزنند و با زنان و کودکان ظلم کنند. عکسها و فیلم هایی که از این منطقه بدست ما می رسد، نشان از این دارد که تمام "انسانیت" در این منطقه پایمال شده  است و ما می خواهیم هیاتهای جهانی نه بعنوان مسلمان بلکه به عنوان یک انسان آنجا رفته و این مساله را بررسی کنند. اگر چند نفر به یک پاسگاه حمله کرده اند این نمی تواند بهانه باشد برای این که شما تمام مردم و زندگی آنها را بسوزانید. ای خدا ما را از حاکمان ظالم نجات بده و برای ما یک کمک کننده بفرست. این یک نسل کشی مسلمانان است و مردم جهان به ویژه کشورهای ۵۴ گانه اسلامی وظیفه دارند که در برابر این ظلم بایستند در غیر اینصورت در برابر خدا پاسخگو خواهند بود.

 

سید حسن ظهیر کاظمی مخاطب رادیو هندی از هندوستان

ما بعنوان شیعیان مسلمان هندوستانی همدردی خود را با مسلمانان سنی روهینگیا اعلام و به درگاه خداوند متعال برای نجات آنها دعا می کنیم.

 

فرناتدو ریورا مخاطب رادیو اسپانیایی از مکزیک

ما مسلمانان جهان به راستی نمی توانیم در برابر این همه جنایت و کشتار سهمگینی که علیه بشریت نسبت به برادران روهینگیایی در حال انجام است سکوت اختیار کنیم. مومنین به خدا و رسولش رفاه و امنیت را تنها برای خود نمی خواهند و آن را برای برادران و خواهران دینی خود نیز طلب می کنند. مسئله کشتار روهینگیائیها در میانمار باید به یک مسئله برای بشریت مبدل شود . نه تنها مسلمانان بلکه پیروان دیگر ادیان مانند مسیحیان  نیز باید علیه جنایاتی که در میانمار این روزها به وقوع می پیوندد، اقامه دعوی کنند. از صدای برون مرزی جمهوری اسلامی ایران ، رادیو اسپانیایی و از سایت پارس تو دی کمال تشکر را داریم که با اخبار و گزارشات خود این مسئله را به خوبی برای ما ( مردم امریکای لاتین) اطلاع رسانی می کنند. 

 

پابلو لئال مخاطب رادیو اسپانیایی از شیلی

روهینگیایی ها در میانمار به طبقه پست جامعه این کشور تعلق دارند و از حقوق شهروندی به معنی عام آن برخوردار نمی باشند ، در واقع این قوم قربانی سیاستهای دولتی هستند که شالوده آن را افرادی با اعتقادات بودایی تشکیل می دهند . در حقیقت روهینگیایی ها را به چشم مهاجران غیر قانونی بنگلادشی نگاه می کنند و به قالب مبارزه با تروریسم هر گونه تصمیمات غیر انسانی را علیه ایشان اتخاذ می کنند.  در این شرایط می بایست به سیاست خارجه امریکا در مورد تقویت و گسترش روابط با دولت  و ارتش میانمار توجه داشت . امریکا با تقویت پیوندهای خود با این کشور  مراتب حمایت های نظامی و سیاسی خود از دولت میانمار و ارتش این کشور ابراز داشته و متعهد گردیده نیازهای میانمار را در زمینه تهیه سلاح برطرف نماید . به راستی چه اهمیتی برای امریکا دارد که روابطش را با دولت های نسل کشی چون میانمار ، اسرائیل و عربستان  را  این چنین  گسترش می دهد ؟!!!!!!!

 

خوان اچاوریا مخاطب رادیواسپانیایی از اسپانیا

به نظر من این دست از فجایع ریشه تاریخی داشته و به توطئه چینی بریتانیا  در ایجاد اختلاف و درگیری میان اقوام مختلف در جای جای دنیا دارد. من شخصا به دولت و ارتش میانمار توصیه می کنم در سرزمینی که چنین قدرت امپریالیستی بذر افشانی نموده است کینه های قدیمی قومی قبیله ای را شخم نزنند . تمامی اقوام از جمله مسلمانان و بودائیها می بایست با هم بر سر میز مذاکره نشسته و برای دست یابی به صلح در سرزمینشان با هم به گفتگو بپردازند . این سرزمین به ایشان متعلق است و این مسئله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . در این شرایط رسانه های غربی سکوت اختیار کرده اند ، آنها از این که توطئه هایی که امپریاایسم بریتانیا در سال 1942 در این سرزمین باقی گذاشته است پس از سالها نتیجه داده و این چنین قتل و غارت مسلمانان در میانمار به وقوع می پیوندد. این به نفع قدرتهای امپریالیستی چون امریکا ، بریتانیا و اسرائیل است ، چون حیات بشریت برای آنها فاقد ارزش بوده و از هر درگیری و اختلافی میان اقوام به نفع خود بهره برداری می کنند.

 

مخاطب رادیو آلمانی

اوباما نیز باید همانند رئیس دولت میانمار جایزه صلح خود را پس بدهد. بیش از 20 سال است که ردگیری در این کشور وجود دارد. مسلمانان تنها می خواهند حقوقی مانند سایر افراد داشته باشند. من نیز قبلا در کمپ پناه جویان  Mae Saring بوده ام و همچنین یک بار به میانمار رفته ام.چرا کشورهای ثروتمند مسلمان به برادران دینی خود کمک نمی کنند؟

 

 

 

شهر ۲۲, ۱۳۹۶ ۱۰:۴۶ Asia/Tehran
کامنت