• پژوهش «نسل کشی مسلمانان روهینگیا در میانمار»

پژوهش «نسل کشی مسلمانان روهینگیا در میانمار» (با تمرکز بر رویکرد رسانه ای) در شهریور ماه 1396 توسط واحد پژوهش‌های کاربردی معاونت برون مرزی صداوسیما منتشر شد.

شناخت تاريخي مسلمانان روهينگيا، آراکان سرزمین تاریخی روهینگیاها در میانمار، مراودات تاریخی ايرانيان با آراکان ، نقش استعمار انگلیس و ريشه­هاي بروز بحران قومي و مذهبي در ميانمار، همراهی حزب حاکم به رهبری انگ سان سوچي با نظامیان و بودائیان متعصب در کشتار مسلمانان میانمار، ادعای بی اساس دولت و ارتش میانمار برای کشتار مسلمانان به بهانه مقابله با القاعده، مواضع بازيگران داخلی شامل راهبان متعصب بودائي، تندروهاي بودائي تحريک شده، ارتش و نيروهاي نظامي- امنيتي، دولت حزبي ؛ مواضع بازیگران منطقه ای شامل هندوستان، بنگلادش، مالزي، اندونزي؛ مواضع بازیگران جهانی شامل آمريکا، اتحاديه اروپا،چين، روسيه ؛ چشم­انداز آینده بحران قومی روهينگيا در میانمار و سناریوهای محتمل بهمراه توصیه های رسانه ای محورهای اصلی این گزارش پژوهشی را تشکیل می دهند .

همچنین پیرو رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر اینکه "برای حمایت از مسلمانان میانمار از جایگاه حقوقی وارد شوید"، واحد پژوهش های کاربردی برون مرزی ، پژوهش نسل کشی مسلمانان روهینگیا در میانمار( مسئولیت کشورهای اسلامی و سازمان های بین المللی از منظر حقوق بین الملل) را در دست نگارش دارد.

در بخشی از این گزارش پژوهشی آمده است :

"دولت ميانمار و اکثريت قوميت برمه­اي و بودائي مذهب، اساساً قوميت روهينگياي مسلمان ايالت راخين را طبق قانون شهروندي مصوب سال 1982 از جمله اقوام بومي ميانمار به رسميت نشناخته است و آنرا قومي مهاجر از بنگال و بويژه بنگلادش کنوني مي­داند. اين در حالي است که ايالت آراکان تا قبل از تسلط استعمار انگليس بر ميانمار و الحاق آن به منطقه ای که از آن به نام "برمه بريتانيا" ياد شده، ايالتي با اکثريت جمعيت روهينگيا بوده است و بعد از آن با مهاجرت قوم برمه­اي و بودائي مذهب ، ترکيب جميعت به زیان روهينگيا برهم خورده است. دولت میانمار کارزار تبلیغاتی گسترده­ای را به راه انداخته است که قومیت روهينگيا را قومی بنگلادشی وانمود سازد و رفتارهای غیر انسانی خود و اخراج آنها را توجیه کند. این به لحاظ تاریخی نادرست و تحریف تاریخ است. قومیت روهينگيا در طول تاریخ ساکن در ایالت آراکان بوده است و این قوم راخین بودائی مذهب است که پس از مهاجرت و اعمال تسلط قومی ، نام آراکان را بنام راخین تغییر داد و ترکیب جمعیت مسلمانان روهينگيا و بودائیان را به زیان مسلمانان برهم زده است.

شناخت از قوميت روهينگيا در جامعه ايران بسيار اندک است. حال آنکه ايرانيان در طول تاريخ ارتباطات گسترده ای با مردم روهينگيا در ايالت آراکان تاريخي و راخين کنوني داشته­اند. قوميت روهينگيا اساساً به وسيله تجار ایرانی و عرب در همان قرن اول هجري به اسلام گرويده­اند بطوریکه در دربار خاندان­هاي حاکم در آراکان زبان فارسي تقريباً به مدت 350 سال زبان رسمي بوده است. هنوز هم خانواده­هاي ايرانی­تبار، فرهنگ و زبان فارسي را نگاه داشته­اند و نام خانوادگي آنها برگرفته از شهرهایي در ايران است که اجداد آنها به آراکان و يا ساير مناطق ميانمار يا برمه سابق مهاجرت کرده­اند نظير خانواده­هاي شيرازي، اصفهاني، يزدي و بهبهاني.

در ادامه این گزارش پژوهشی آمده است : " تصويب قانون حقوق شهروندي سال 1982 م در ميانمار مقطع مهمي در تشديد تضادهاي قومي و مذهبي در اين کشور محسوب می شود. طبق اين قانون از مجموع 144 قوميت ساکن در ميانمار 9 قوميت که مهم­ترين آنها قوميت مسلمان روهينگيا بود مهاجر شناخته شدند و از تمامي مزاياي شهروندي محروم شدند و کارت­هاي شناسائي آنها ضبط شد. قانون شهروندي، روهينگياها را بنگلادشي شناسائي کرد و خواستار بازگرداندن آنها به پاکستان شرقي که اکنون کشور بنگلادش را تأسيس کرده بود، شد. اين قانون روهينگياها را پناهندگان غيرقانوني و مهاجرين از بنگلادش بحساب آورد و موجبات بدرفتاري، کشتار و اخراج آنها را ایجاد کرد. البته قبل از آن در سال 1962 که نظاميان حاکم يک سرشماري قومي انجام دادند ابتدا به آنها اجازه دادند از واژه روهينگيا براي شناسائي قومي خود استفاده کنند و به همين نام نیز ثبت شدند ولي خيلي زود دولت نظامي اين عنوان را پس گرفت و از واژه بنگالي استفاده کرد و در مقابل اعتراض روهينگياها، خشونت بخرج داد."

 

شهر ۲۲, ۱۳۹۶ ۱۴:۴۷ Asia/Tehran
کامنت