• هیسپان تی وی / پرس تی وی / آی فیلم

حضورعلی شمخانی در پرس تی وی برای تشریح رویکرد ایران نسبت به همه پرسی کردستان عراق در برنامه «ایران امروز»، پخش مستند «سرزمین مادری» درباره روهینگیایی ها از این شبکه، همچنین شروع پخش سریال «گمشده» از شبکه آی فیلم و نیز معرفی برنامه «از مکزیک» هیسپان تی وی عناوین مهم ترین اخبار امروز شبکه های برون مرزی هستند.

تشریح رویکرد ایران نسبت به همه پرسی کردستان عراق با حضور شمخانی در پرس تی وی

برنامه این هفته «ایران امروز» در شبکه پرس تی وی نیز به بررسی رویکرد ایران پیرامون همه پرسی جدایی کردستان عراق از این کشور و عواقب و زوایای گوناگون پشت پرده آن خواهد پرداخت.

به گفته یوسف پور انوری تهیه کننده این برنامه، موضوع استقلال کردستان با حضور کارشناسان و صاحبنظران مختلف از جمله علی شمخانی (دبیر شورای امنیت ملی)، حسین امیر عبدالهیان (مشاور امور بین الملل رئیس مجلس)، محمد جمالی و کمال دهقانی (از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس)، کیومرث یزدان پناه (تحلیلگر سیاسی)، حسن کاظمی قمی (سفیر سابق ایران در عراق) و حسین صباح زنگنه (سفیر سابق ایران در سازمان همکاری های اسلامی) در برنامه این هفته «ایران امروز» مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد.

وی در مورد محورهای مورد بحث در این برنامه نیز گفت: اثبات خیرخواهی ایران نسبت به مردم کردستان عراق در زمان های مختلف (از جمله دفاع از مردم کردستان عراق در جریان سرکوب آنها توسط رژیم بعث عراق، حمایت نیروهای ایرانی از مصدومان حمله شیمیایی عراق به حلبچه، باز کردن مرزهای ایران در جریان قیام کردها در سال 1991 پس از جنگ خلیج فارس و ارسال کالاهای اساسی از ایران به اقلیم کردستان در طول حکومت صدام حسین)، گسترش روابط تجاری ایران با اقلیم کردستان عراق طی سال های اخیر، اعتقاد ایران به حفظ تمامیت ارضی عراق، نظر ایران مبنی بر اینکه استقلال در نهایت به ضرر کردها تمام می شود، زمان بندی برگزاری همه پرسی در کردستان عراق همزمان با نزدیک شدن به نابودی کامل داعش در عراق، حمایت اسرائیل از همه پرسی عراق به منظور ضربه زدن به منافع ایران، احتمال ایجاد هرج و مرج و بی نظمی سیاسی و امنیتی در منطقه در نتیجه برگزاری همه پرسی و تاثیر آن بر مسایل داخلی کشورهای همسایه، زمزمه های جدایی کردستان ایران در برخی رسانه ها و برخی افراد در کردستان عراق و پیشنهاد ایران برای مذاکره دولت مرکزی عراق و مقامات کردستان عراق به عنوان راه حل مناسب جهت رفع مشکلات پیش آمده ذیل قانون اساسی این کشور از جمله محورهایی است که از سوی کارشناسان در برنامه این هفته مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

حمیدرضا تاجیک (کارگردان و تصویربردار)، محمد جعفری (دستیار تهیه)، زهرا ترابی (هماهنگی)، ساتراپ شجاعی (تدوین) و علی دزیانیان (موشن گرافیک) از جمله عوامل تهیه برنامه «ایران امروز» هستند.

«ایران امروز» با اجرای لیلا فرامرزی، چهارشنبه 19 مهر ماه ساعت 00:03 بامداد به وقت تهران از شبکه پرس تی وی پخش می شود. این برنامه در چهار نوبت چهارشنبه ساعت 05:00 و 18:00 ، پنجشنبه ساعت 07:00 و شنبه ساعت 10:00 به وقت تهران تکرار خواهد شد.

 

داستان «سرزمین مادری» روهینگیایی ها به روایت شبکه پرس تی وی

بر اساس همین گزارش، مخاطبان شبکه پرس تی وی همچنین به تماشای مستند «سرزمین مادری» (The motherland) می نشینند.

این مستند محصول سال 2014 هندوستان است و به روایت تاریخچه مصائب مسلمانان روهینگیایی در سرزمین مادری شان می پردازد.

جمعیت مسلمانان روهینگیایی در برمه (میانمار) بالغ بر یک میلیون نفر است که نسل های پی در پی از آنها در این سرزمین زندگی کرده اند اما دولت برمه هنوز آنها را به عنوان شهروند نمی پذیرد و در عوض هر نوع تجاوز و ستم را به این مردمان روا می دارد.

این فیلم ضمن مرور تاریخچه زندگی این اقلیت تحت ستم، به نقش بی اثر سازمان ملل در کمک به آنها نیز اشاره می کند.

مستند «سرزمین مادری» (The motherland) را چهارشنبه 19 مهر ماه ساعت 07:00 به وقت تهران از شبکه پرس تی وی ببینید.

 

«از مکزیک» تا هیسپان؛ دریچه ای  به زندگی مردمان مکزیک

از دیگر سو، مشکلات فرهنگی، اجتماعی، قتل، بی عدالتی، فساد سیاسی.... همه از موضوعاتی است که در برنامه «از مکزیک» شبکه هیسپان تی وی به آن پرداخته می شود.

«از مکزیک» ( Desde Mexico ) برنامه ای است در قالب مستند گزارشی که به اتفاقات و موضوعات مختلفی که در مکزیک رخ داده و حاشیه ساز شده اند، می پردازد.

این برنامه 10 دقیقه ای که در مکزیک و به سفارش دفتر تهران هیسپان تهیه و تولید می شود، به تمامی اتفاقات مهمی که به زندگی مردم گره خورده است، می پردازد. زلزله مکزیک، شرکت ملی نفت مکزیک در دست شرکت های خارجی، عدالت به نرخ روز، قتل زنان در مکزیک، سرقت نفت، قدرت واقعی در مکزیک؛ خرده فروشان مواد مخدر و فروشنده های دوره گرد، همه از موضوعاتی بوده اند که بهانه ای برای تولید قسمت دیگری از برنامه «از مکزیک» شده اند.

مجری – راوی این برنامه که به صورت نریتور در برنامه حضور دارد، بسته به موضوع برنامه به میان مردم رفته و با طرح مسئله، نظرات آنها را جویا می شود و در میان برنامه از صحبت های کارشناسان این امر نیز استفاده می کند.

«از مکزیک» که به طرح مشکلات این کشور در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی با نگاهی مردمی می پردازد و بسته به تولید، در زمان های مختلف در فواصل برنامه ها پخش می شود، از جمله برنامه های شبکه اسپانیایی زبان هیسپان تی وی است که بر روی مسائل و موضوعات یکی از کشورهای مهم حوزه اسپانیایی زبان متمرکز است

 

میترا حجار با «گمشده» به آی‌فیلم می‌آید

در نهایت این که؛‌ مجموعه تلویزیونی «گمشده» به کارگردانی راما قویدل در جدول پخش کانال فارسی شبکه آی‌فیلم قرار گرفته‌است و از پنج‌شنبه ۲۰ مهرماه به نمایش گذاشته می‌شود.

مجموعه تلویزیونی «گمشده» که در سال ۱۳۸۹ از شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، با پایان مجموعه تلویزیونی «تب سرد»  روانه آنتن آی‌فیلم فارسی می‌شود.

میترا حجار، بهزاد فراهانی، شمسی فضل اللهی، زهره مجابی، علیرضا جلالی تبار و آرشام طالبی بازیگران ثابت سریال هستند. حمید فرخ نژاد، اصغر همت، حبیب اسماعیلی، شبنم قلی خانی، احمد نجفی و مهدی پاکدل در کنار منظر لشگری، آرش تاج، فرخ نعمتی، سروش صحت، سحر ولدبیگی، الیزابت امینی، رویا تیموریان، میرطاهر مظلومی، شهره سلطانی، ناصر گیتی جاه، فریدون محرابی و بهار کاتوزی نیز در این سریال نقش آفرینی کرده‌اند.

«گمشده» با مضمونی اجتماعی داستان زندگی زنی به نام مریم سلیمیان را دنبال می‌کند که در زمان زلزله بم جزو امدادگران داوطلب بوده و بعد از ۵ سال در سازمان هلال‌احمر و در بخشی به نام جستجوی گمشدگان بین‌الملل مشغول به کار می‌شود. او هر بار با پرونده‌ای روبه‌رو می‌شود که باید آدم گمشده‌ای را در داخل یا خارج از کشور ردیابی کند. پیدا کردن این آدم‌ها و ماجراهایی که برای آنها به وقوع می‌پیوندد داستان‌های مختلف این سریال تلویزیونی را شکل می‌دهد.

عباس نعمتی و طلا معتضد نویسندگان این مجموعه تلویزیونی بوده‌اند و بهروز مفید تهیه‌کنندگی آن را برعهده داشته است.

پخش این مجموعه تلویزیونی از پنج‌شنبه ۲۰ مهر ساعت  ۱۹ آغاز می شود و بازپخش آن در ساعت‌های ۰۳:۰۰ و ۱۱:۰۰روز بعد نمایش داده می‌شود.

 

 

مهر ۱۹, ۱۳۹۶ ۰۹:۰۷ Asia/Tehran
کامنت