در پی برگزاری همه پرسی استقلال کردستان که با حمایت جریان اسرائیلی همراه است، جمعی از مخاطبان رادیوهای برون مرزی دیدگاه های خود را دراین خصوص بیان داشتند که به تعدادی از آنها اشاره می شود.

غلام جیلانی زواک مخاطب رادیو پشتو و رئیس مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان 

در این هیچ شکی نیست که آمریکا پشت توطئه همه پرسی کردستان عراق است. چون امریکا در هرجا که نیاز باشد، از طریق تروریسم اهداف خود را دنبال می کند و هر وقت نیز از این راه نتوانست کاری از پیش ببرد، راه های دیگری از قبیل ایجاد نفاق بین مردم از نظر مذهبی، قومی و تجزیه مناطق، سیاستهای استعماری خود را ادامه می دهد. امریکا در عراق و سوریه وقتی با شکست داعش، دید که توطئه هایش  نقش برآب شده است، برنامه همه پرسی جدایی طلبی در اربیل کردستان را توسط کردها پیش کشید. توطئه همه پرسی اربیل  صد در صد با هماهنگی امریکا و اسرائیل به پیش می رود  و به این معنی نیست که منافع کردهای عراق برای امریکا واسرائیل ارزش و اهمیت داشته باشد، بلکه حقیقت امر اینست که امریکا و اسرائیل با قربانی کردن کردهای عراق، درصدد است یک جنگ دائمی بین کردهای عراق با کشورهای مخالف این همه پرسی (ترکیه، عراق، ایران و سوریه) ایجاد کند.چون اگر فرضاً همه پرسی جدایی طلبی در کردستان عراق تحقق یابد، هیچکدام از کشورهایی که در مجاورت با اربیل قرار داردند، آن را به رسمیت نخواهند شناخت و یک جزیره  مانند  بین این کشورها با حضور اسرائیل و امریکا شکل خواهد گرفت و در نتیجه همیشه درگیری بین کشورهای مسلمان جریان خواهد داشت. پس بهتر است طرفهای درگیر مسئله کردستان، به خودشان بیایند و اجازه ندهند که توطئه های امریکا و اسرائیل که تجزیه کل منطقه و تقسیم آن به کشورهای کوچکتر است، تحقق یابد.

 

هاکان ییلماز مخاطب رادیو ترکی استانبولی ازمیر ترکیه

همه پرسی جدایی کردستان عراق، یک نقشه شوم آمریکایی- صهیونیستی برای تجزیه کشورهای منطقه است. آمریکا و اسرائیل با تجزیه کشورهای منطقه به دنیال تضعیف این کشورها و در نهایت سلطه کامل به منطقه هستند.

 

احمد گونش مخاطب رادیو ترکی استانبولی ارزروم ترکیه

همه پرسی کردستان عراق  در قالب طرح خاورمیانه بزرگ آمریکا صورت می گیرد. آمریکا با دیدن شکست تروریست ها در منطقه این بار پروژه جدایی کردستان را شروع کرده است که اتحاد کشورهای همسایه و مردم عراق این بار نیز آمریکا را ناکام خواهد گذاشت.

 

مهدی ام موسی مخاطب رادیو هوسا  از نیجریه

اسرائیل در همه پرسی کردستان عراق اهداف بسیاری را دنبال می کند و یکی از مهمترین آنها اینست که قصد دارد برای خود پایگاهی در اقلیم کردستان عراق ایجاد کند و اوضاع خاورمیانه را در دست بگیرد و به اهداف خود در منطقه و به خصوص ایران برسد.

 

 محمد مبارک ربیعو مخاطب رادیو هوسا از نیجریه

پروردگارا صلح و آرامش را در همه کشورهای مسلمان برقرار نما و به دشمنان اسلام آمریکا و اسرائیل اجازه مداخله و توطئه دوباره در امورکشورها و بویژه کردستان عراق را نده.

 

سید حسن ظهیر کاظمی مخاطب رادیو هندی

برادران کردستانی نباید با فریب اسرائیل درخواست جدایی از کشورشان را داشته باشند چون این قضیه علیه ایران، عراق وترکیه است.لذا این کار کاملاً غیر عقلانی است .

 

تهذیب زیدی مخاطب رادیو هندی

به گفته آیت الله سیستانی جدایی کردستان از عراق عواقب وحشتناکی در پی خواهد داشت.لذا اینکار واقعا اشتباه است.

 

علی شان حسین مخاطب رادیو هندی

اردوغان گفته است که کردستان با موساد درارتباط است .سخنان برخی ها که می گویند حزب الله با اسرائیل، موساد و آمریکا درارتباط است، بی اساس می باشد، زیرا درسال 2006 شاهد بودیم که میان اسرائیل وحزب الله لبنان درگیری بود وحزب الله پاسخ دندان شکنی به اسرائیل داد. بدون شک حکومت سعودی دلال آمریکا واسرائیل است.

 

 

 هایک کوچاریان مخاطب رادیو ارمنی و استاد دانشگاه ایروان

به نظر من کردستان در صورتی که از عراق جدا شود کانون "تروریست ها" خواهد بود. در ارتباط با همه پرسی استقلال کردستان سوالات زیاد و بی پاسخی وجود دارند از جمله این که حضور کردها در این همه پرسی چقدر آزادانه بوده و چقدر به زور. در عین حال نباید فراموش کرد که رهبران کردهای عراق قانون اداره منطقه را تغییر دادند و شورای سیاسی ایجاد کردند  تا این همه پرسی صورت گیرد. به هرحال سوال اساسی این است که این همه پرسی چقدر ارزش دارد به لحاظ حقوقی و آیا براستی تمامی موارد قانونی برای اجرای آن رعایت شده است؟ به نظرم اگر بحرانی در منطقه بوجود بیاید قدرت های بسیاری هستند که از این موضوع استفاده کنند و با توجه به حضور داعش در منطقه کوچکترین تنش می تواند به بحرانی بزرگ در منطقه تبدیل شود.

 

هراند ساهاکیان مخاطب رادیو ارمنی از ایروان

به نظر می رسد استقلال کردستان تنها به نفع اسرائیل است که می خواهد این منطقه را به تهدید امنیتی برای ایران تبدیل کند.

 

بلونه مخاطب رادیو ایتالیایی از ایتالیا

امیدوارم کردها نخواهند به عروسک خیمه شب بازی اشخاص دیگری تبدیل شوند.

 

ماریا مخاطب رادیو ایتالیایی از ایتالیا         

کردها قبل از صحبت درخصوص استقلال باید اجازه بازگشت میلیون ها شهروند عراقی را به خانه های خود بدهند.

 

اس بی شرما مخاطب رادیو هندی از هندوستان

درخصوص انتخابات کردستان عراق باید بگویم قدرتهای غربی همواره درپی نیت های خودخواهانه خود هستند وکشورهای کوچک اغلب این را نمی دانند و قربانی خودخواهی های کشورهای قدرتمند می شوند. تمامی ذخایر کشورشان توسط کشورهای غربی به غارت می رود.اگر کشورهای کوچک دربرابر آنها سکوت کنند، بازی جدیدی با نام "تروریسم" به راه می اندازند که مردم تحت تاثیر آن از اصل خودشان رو برمی گردانند و می میرند.شرایطی هم که اکنون برای کردستان عراق پیش آمده خالی از این واقعیت نیست .اگر کردستان عراق درست رهبری نشود شرایط رفته رفته سخت تر شده وعواقب جبران ناپذیری پیدا خواهد کرد.

 

ابو علی مخاطب رادیو عربی از عمان

برپایی همه پرسی اقلیم کردستان عراق نه تنها به صلاح و منفعت خاورمیانه نیست بلکه تنها به نفع و مصلحت دشمنان انسانیت و مردم رنجدیده از جنگها است.

 

ابو بتول مخاطب رادیو عربی از عراق

قطعا برپایی همه پرسی جدایی کردستان عراق با حمایت آشکار اسرائیل و آمریکا صورت گرفته است که هدف از آن کاشتن یک غده سرطانی دیگر در پیکره کشور عراق می باشد. و با پایان یافتن داعش به دست مبارزان عراقی ، دستهای پشت پرده و پنهانی در تلاش هستند تا بعد از نابودی این گروه تروریستی کشور عراق را نا امن و درگیر جنگ نموده و آن را منزوی کنند. و به طور کلی می توان در یک جمله اظهار داشت که برپایی همه پرسی راجع به جدایی کردستان عراق سخن حقی است که هدف باطلی را دنبال می کند.

 

علاء الخمیس مخاطب رادیو عربی از عربستان

به نظر من برپایی همه پرسی کردستان عراق اصلا به مصلحت کشور عراق نیست. زیرا باعث درگیر شدن مردم و مقابله با تکفیری ها  شده و همچنین موجب تضعیف قدرت کشور عراق می شود و بزرگترین بهره برداری از این مسأله را آمریکا و دست پروده اش اسرائیل خواهد داشت و مشخصاً این کار به خاطر هدف قرار دادن  ایران و تحت فشار قرار دادن این کشور  و همین طور دستیابی به منابع عظیم عراق می باشد.

 

محمد بزاز مخاطب رادیو عربی از بحرین

آنچه که به عنوان همه پرسی کردستان عراق مطرح است در حقیقت بخشی از دسیسه توطئه گران جهانی علیه عراق و ایران و منطقه خاورمیانه بعد از پیروزهای اخیر ارتش عراق و پایان عمر داعش در عراق  و سوریه است تا بدین طریق ما را از مسائل سرنوشت سازی همچون مسأله فلسطین و حوادث میانمار و از این قبیل اتفاقات باز دارند.

 

کریستر برنستورم مخاطب رادیو انگلیسی از سویس

 

 به نظر من مردم باید بدون تعصب قومی و مذهبی کنار هم زندگی کنند بدون دخالت قدرتها خصوصا اسرائیل.

 

 

محفوظ مخاطب رادیو انگلیسی از بنگلادش

 

بنده با برگزاری این رفراندوم مخالفم. چرا که اسرائیل پشت این موضوع قرار دارد.

 

 

مهر ۱۹, ۱۳۹۶ ۱۱:۲۱ Asia/Tehran
کامنت