• رونمايي و نقد مستند «پرواز از حلب»

مراسم رونمايي و نقد مستند «پرواز از حلب» با حضور محسن عقيلي تهيه كننده و كارگردان، محسن اسلام زاده كارگردان سينماي مستند و جمعي از خبرنگاران رسانه هاي جمعي در شبكه افق سيما برگزار شد.

در مراسمي كه صبح امروز در شبكه افق برگزار شد ، پس از پخش مستند 40 دقيقه اي «پرواز از حلب» كه روايتي از زندگي شهيد مدافع حرم «حسين هريري» است، محسن عقيلي، كارگردان اين مستند به ارائه توضيحاتي پرداخت و گفت: «پرواز از حلب» يك مستند پرتره-آرشيوي است و جرقه توليد اين كار با پيچيدن خبر شهادت حسين هريري در مشهد مقدس زده شد.

 وي افزود: حسين هريري كارمند معمولي قطار شهري مشهد و مسئول بازرسي بود. او تازه داماد بود و فقط چند ماه از مراسم عقدش مي‌گذشت؛ همه اينها به اضافه جذابيت و گيرايي چهره خود شهيد باعث شد تا جذب اين شخصيت شوم.

 عقيلي با بيان اينكه قبلا با گروه رسانه فاطميون براي توليد مستند 10 قسمتي فرماندهان همكاري داشتم خاطرنشان كرد: مستند «پسرم» يكي از آن 10 قسمت بود كه موفقيت هاي خوبي كسب كرد. همچنين متوجه شدم كه مجموعه رسانه فاطميون آرشيو خوبي از اين شهيد در عمليات تدمر ضبط كرده است و در اختيار دارد. همه چيز از آرشيو گرفته تا نقاط تعليق و درام مناسب دست به دست هم داد تا از توليد يك تيزر 12 ثانيه‌اي به ساخت يك مستند 40 دقيقه‌اي درباره شهيد حسين هريري برسم.

 پاسخ مستند «پرواز از حلب» به ياوه گويي هاي ترامپ

 محسن اسلام زاده، كارگردان سينماي مستند نيز مهمان اين مراسم رونمايي بود. وي كه به عنوان منتقد در اين مراسم حضور يافته بود گفت: اين مستند در شرايط خوبي اكران مي‌شود. در شرايطي كه جهان از ياوه گويي هاي رئيس جمهور آمريكا در باره ملت بزرگ ايران در تعجب است.

 اسلام زاده تاكيد كرد: قبلا انگار ساخت مستند آرشيوي ننگ بود! اما الان همه مي‌دانيم كه آرشيو به همان اندازه تصاوير ضبطي خودمان مهم و اثرگذار است چون هدف مستند نزديك شدن به شخصيت ها است و اين از دل تصاوير بيرون مي‌آيد.

 كارگردان مستند «تنها ميان طالبان» با تاكيد بر اينكه «پرواز از حلب» نقاط تعليق خوبي دارد كه واقعا نفس مخاطب را بند مي‌آورد تصريح كرد: رفت و برگشت‌ها از منطقه جنگي به شهر بسيار خوب است و هيچ پرشي را در تدوين اثر نمي‌بينيم. يكي از آسيب‌هاي مهم فيلم‌هاي مستند در روايت سخت و غير جذاب است اما اين مستند روايت روان و خوبي دارد.

 وي افزود: بارها همسر شهيد را مي‌بينيم اما اين فيلم با وجود عواطفي كه ميان شخصيت فيلم و همسرش شكل گرفته هيچ‌ وقت ضد جنگ نيست. خبر شهادت را به خانواده مي‌دهند اما آنها محكم و با صلابت نشسته‌اند و خم به ابرو نمي‌آورند.

 اسلام زاده با بيان اينكه متاسفانه فيلم‌هايي كه از همسران شهدا ساخته مي‌شود غالبا ضد جنگ است چون از اول تا آخر داريم اشك خانواده و حسرت آنها را مي‌بينيم گفت: «پرواز از حلب» به خوبي از اين ماجرا عبور كرده و روايتش ضد جنگ نيست، اما به نظرم شروع فيلم بايد تغيير كند و مجددا روايت بهتري براي آن انتخاب شود.

 همكاري همسر كارگردان براي ساخت مستند

 محسن عقيلي، تهيه كننده و كارگردان مستند در پاسخ به انتقاد خبرنگاران و حاضران با بيان اينكه مي‌گويند درگير شخصيت مستندم شده‌ام، اين درست نيست چون من غرق شخصيت حسين هريري شدم گفت: من و خانواده‌ام درگير توليد اين مستند بوديم. نمي‌توانستم خودم را مقابل همسر جوان اين شهيد قرار دهم و با او صحبت كنم. از همسرم خواستم اين كار را انجام دهد.

 وي افزود: چيزهايي كه از رابطه عاشقانه شهيد و همسرش هم مي‌بينيم بخشي از حماسه است. اين كه حسين از همسرش مي‌خواهد 10 روز يكديگر را نبينند تا وابستگي‌شان براي روزهاي دوري و اعزام كمتر شود، حماسه است. شرط همسر حسين در مراسم خواستگاري مبني بر حضور همسر آينده‌اش در همه جاي عالم براي دفاع از دين و وطن، حماسه است. جنگيدن در منطقه و شهادت براي آرمان‌هاي ديني و متعالي تمام حماسه نيست بلكه اين روابطي كه پشت جبهه وجود دارد نيز بخشي از حماسه را تشكيل مي‌دهد، فقط جنسش متفاوت است.

 گفتني است، مستند «پرواز از حلب» قرار است به زودي از شبكه افق سيما پخش ‌شود.

 

 

مهر ۲۶, ۱۳۹۶ ۰۹:۲۳ Asia/Tehran
کامنت