درپی اظهارات بی شرمانه اخیر دونالد ترامپ ، جمعی ازمخاطبان رادیوهای برون مرزی نظرات خود را دراین خصوص ایراد نمودند که درذیل به بخش هایی از آنها اشاره می شود

اف. جی مخاطب رادیو اسپانیایی از امریکای لاتین

آمریکا دولتی است که برای کوچکترین قطعنامه های سازمان ملل، هیچ گونه احترامی قائل نیست. ترامپ تصور می کند می تواند به راحتی هر قانونی را که در بعد جهانی مربوط می گردد را زیر پا بگذارد. به نظر من امریکا هیچ صلاحیتی برای نظر دهی در مورد نظم بین الملل ندارد و یا اینکه تشخیص دهد که یک دولت مستقل تروریستی است یا خیر . بهتراست به خود نگاه کنند تا ببینند چه کسانی تروریست هستند.

 

 

ادن گونزالس مخاطب رادیو اسپانیایی از ونزوئلا  

 به نظر من امریکا به دنبال بهانه ای است تا روابط خود با ایران را بیش از گذشته خراب کند. اول این که نسبت به مفاد توافق هسته ای با ایران انتقاداتی را مطرح می کند تا با این کار رضایت سفید پوستان  واشنگتن را جلب کند. امریکا به خوبی می داند بدهی هایش دیگر قابل پرداخت نیست، پولش دیگر ساماندهی گذشته را ندارد و دلار دیگر ارزش گذشته خود را به عنوان پول جهانی از دست داده است. امریکا حتی دوست ندارد روابط تهران با مسکو و پکن را مورد تحلیل قرار دهد چون این پیوند سه کشور یک محور جایگزین برای دلارهای نفتی خواهد بود . امریکا تمام تلاش خود را برای جنگ افروزی می کند تا بدین وسیله تسلط دلار را بر جهان حفظ کند. ما حمایت کامل خود را از ملت ایران اعلام می داریم.

 

 

                                                                                                                                                          اودیلون رامو بوسا مخاطب رادیو اسپانیایی از پرو   

این دجال تا کی می خواهد این چنین به حرافی های خود ادامه دهد؟ تا کی ما باید این را تحمل کنیم؟ امریکا نه تنها با ایران اینچنین رفتار می کند، بلکه همین عملکرد  را نیز در قبال کشور های امریکای لاتین مانند کشور ما (پرو) از خود نشان می دهد. آنها حقوق شهروندی ما را به سخره می گیرند به راستی امریکا دولتی فاشیست است. کسانی که تروریسم را در جهان ترویج می کنند، خود امریکایی ها هستند . هیچ ملتی در جهان نسبت به این موضوع شک ندارد . ملتهای جهان نسبت به زیاده خواهی هایی که این کشور رشوه خوار دارد آگاهی یافته اند. آنها به خاطر طلای سیاه به کشورهای خاورمیانه یورش می آورند و به بهانه نجات ایشان از دست تروریستها وارد این کشورها می شوند . آنها به کشورهای دارای ذخایر نفتی حمله می کنند و هیچ دلیل قانع کننده ای را هم ارائه نمی کنند . تا کی ما باید این شرایط را تحمل کنیم . ما ملتهای دنیا می بایست در برابر این ترامپ جانور متحد شویم و با وی مبارزه کنیم.

 

 

خوسه لوئیس کورکوئرا مخاطب رادیواسپانیایی از اسپانیا  

به نظر من اظهارات ترامپ در مورد توافق هسته ای ایران بسیار نا بجاست. در شرایطی که  پس از مذاکرات بسیار در وین توافقی تاریخی به دست آمد که امریکا بخواهد آن را زیر پا گذارد، کاری بس اشتباه است. به نظر من فردی که به توافقات عمل نمی کند، نمی تواند قابل احترام باشد به خصوص وقتی در پیامش خطاب به یک ملت از فحاشی و کلمات توهین آمیز استفاده کرده باشد.

 

 

خرونیمو سامورا مخاطب رادیو اسپانیایی از مکزیک

به نظر من اظهارات ترامپ در مورد ملت ایران که آنها را ملتی تروریست خوانده بود، کاملا به دور از حقیقت است . به نظر من عربستان پایگاه واقعی تروریسم بین المللی است . در سرزمین همین سعودی ها وهابیت و دکترین افراطی گری شکل گرفته است که بر اساس آن وحشیانه ترین اعمال علیه انسانیت انجام می پذیرد. همین امریکایی ها همیشه از جنایتهای داعش  در جنگ تحمیلی علیه مردم سوریه  با هدف نابودی بشار اسد حمایت کرده اند تا با این کار محور مقاومتی که توسط ایران ، سوریه و حزب الله ایجاد شده است را از پیش رو بردارند. ملت تروریست همان کسانی هستند که از ترور برای دست یابی به اهداف سیاسی شان استفاده می کنند. ترامپ می بایست اظهارات خود را اصلاح کند و رژیم صهیونیستی را به عنوان مروج تروریسم معرفی کند ، گرچه روشن است که چنین نخواهد کرد چون می ترسد با این کار متحدان بین المللی مروج  تروریسم را از دست دهد.

 

شاهی نور عالم مخاطب رادیو انگلیسی از بنگلادش

ترامپ فقط در صدد قدرت نمایی است. او جرات لغو این قرار داد را ندارد چرا که ایران از آن تخطی نکرده و نخواهد کرد.

 

سمیه مخاطب رادیو انگلیسی

 به نظر من صحبت های ترامپ، مشتی مزخرف  است که هیچ تاثیری در دنیا ندارد تا حدی که انگلیس، آلمان و فرانسه با اعلام حمایت از ایران،  ترامپ را نادیده انگاشتند.

 

 متین یالچین مخاطب رادیو ترکی استانبولی  از  ازمیرترکیه

اظهارات ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه ایران و ادبیاتی که وی داشت برازنده یک رئیس جمهور نبود. ترامپ مایه ننگ مردم آمریکاست و به نظرم مردم آمریکا از اینکه رئیس جمهوری مثل ترامپ دارند، احساس شرمساری می کنند.

 

احمد کارا  مخاطب رادیو ترکی استانبولی از ارزروم ترکیه

سخنان ضد ایرانی ترامپ و تهدیدات وی در راستای فتنه افکنی دوباره در منطقه و خوشحال نمودن رژیم صهیونیستی است. آمریکا قدرت آن را ندارد که با ایران قدرتمند رودررو شود.

 

 

 مخاطب رادیو پشتو

واقعیت این است که امریکا یک کشور توسعه طلب و زیاده خواه است و "برجام" نیز بدین دلیل بدست آمد. همه طرفهای مذاکره کننده (گروه1+5 و ایران) تمام تلاش خود را کردند و از بخش عمده ای از خواسته های خود گذشتند برای اینکه بتوانند به توافق برسند. چون برجام محصول آن چیزی است که می توانستند به توافق برسند نه آن چیزی که مطلوب کشورها بود. ترامپ در حال حاضرمی خواهد با زرنگی آن چیزی را که مطلوبش بوده و نتوانسته در مذاکره  بدست بیاورد را مجددا  احیا کند و یک تبصره های جدید طبق گفته های خودش، وارد کند که چنین چیزی امکان پذیر نیست چون اگر می شد در مذاکرات این خواسته ها بدست می آمد.انتظار این بود که در این سخنرانی دقیقا نواقص برجام را بیان می کرد و آن چیزی که وی در سخنرانی گفت در واقع بیشتر یک شوی سیاسی بود و یکسری نکاتی را مطرح نمود که نه تنها افکار عمومی مردم جهان را قانع کرد که اشکالات برجام کجاست، بلکه مردم داخل امریکا را نیز نمی تواند قانع کند.البته برجام اشکالاتی هم دارد اما واقعیت این است که اشکالات مربوط به این است که هر طرف از مذاکره کننده از بخشی از خواسته هایش گذشته که آن را الان اشکال می داند. البته ترامپ اصلا به این چیزها کار ندارد چون آنگونه که ترامپ سخنرانی کرد معلوم است اصلا متن برجام را نخوانده است چون اگر متن برجام را می خواند چنین مسائلی را مطرح نمی کرد. ترامپ خط میانه را طی کرد یعنی وی دنبال این بود که می خواست برجام را کلا کنار بگذارد ولی آنقدر افکار عمومی و کارشناسان در امریکا به وی هشدار دادند که این موضوع برضد منافع امریکا است که بالاخره ترامپ مسئولیت این موضوع را به کنگره محول کرده است.طبق قانونی که در کنگره هست رئیس جمهور موظف است که هر 90 روز یکبار گزارش از عملکرد برجام بدهد یا آن را تائید و یا آن را رد کند.حالا ترامپ این موضوع را رد کرده ولی خروج از برجام را اعلام نکرده و این را دست کنگره سپرده که کنگره باید نواقص آن را برطرف کند. بعید است که کنگره نیز از برجام خارج شود چون برجام توافق دو جانبه نیست که براحتی بشود از آن خارج شد این توافق یک توافق بین المللی است که براحتی نمی شود از آن خارج شد.از طرفی منافع امریکا هم اقتضا نمی کند که از آن خارج شوند.همه سیاستمداراران عاقل امریکا تاکید دارند که باید امریکا به برجام پایبند باشد ولی آدمهای ماجراجویی که تحت فشار لابی  اسرائیل هستند و پول از عربستان می گیرند تاکید دارند که مانع از تحقق برجام شوند.

 

 

 

  لوون آسریان مخاطب رادیو ارمنی از ارمنستان


به نظر من ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اصولا آدم نامتعادلی است. اظهارات غیر منطقی و بی اساس وی درمورد برجام موید این واقعیت است. من معتقدم هر گونه عدم پایبندی به برجام به معنای عدم پایبندی به صلح و ثبات منطقه و جهان است. شاید ترامپ این موضوع را فراموش کرده که ایران نقش مهمی در صلح و ثبات منطقه و جهان ایفا می کند و فشار بر این کشور به معنای در خطر انداختن صلح و امنیت جهانی است.
مواضع آمریکا در قبال مسائل منطقه و جهان از جمله توافق نامه هسته ای ایران حداقل غیر قابل درک است. این کشور از یک سو خود را مدافع صلح و ثبات می داند و از طرف دیگر توافقی که با هدف تحکیم ثبات در جهان به امضا رسیده می خواهد زیر پا بگذارد بدون هیج دلیل و مدرکی. این در حالی است که داعش به خطر جدی برای کل جهان تبدیل شده و امریکا و هر کشوری می بایست در جهت نابودی این گروه تروریستی تلاش کند و از ایجاد بحران جدید بپرهیزد، اما گویا بحران سازی به نفع این کشور است.

 هراند ساهاکیان مخاطب رادیو ارمنی از ارمنستان


برجام به نفع شرق و غرب است اما ترامپ گویا به دنبال مقاصد دیگری است، باید اذعان کرد که سیاست خارجی ایران در جهت حفظ صلح و امنیت منطقه است، در عین حال تجربه چند سال گذشته ثبات کرده که ایران توان مقابله با تحریم های آمریکا را دارد و این آمریکاست که با نقض توافقات بین المللی ثابت می کند که نباید به این کشور اعتماد کرد.

 

 

حسن محمد ادام مخاطب رادیو هوسا از نیجریه

ایران به برجام متعهد بوده و همیشه صداقت داشته است و ترامپ به خوبی می داند که در مقابل ایران با هیچ تهدیدی پیروز نخواهد شد و ترامپ و کنگره امریکا  تصور باطل می کند که با قرار دادن تحریم های بیشتر و جدیدتر می تواند به ایران ضربه  وارد کنند.

 

 

  علیو محمدو مخاطب رادیو هوسا از نیجر

 به نظر من با توجه به صحبت های بی اساس ترامپ،  جمهوری اسلامی ایران باید همچنان تلاش کند تا تمرکز جهان را بردرستکاری و متعهد بودنش به برجام اثبات کند.

 

 

 محمد تیجانی مخاطب رادیو هوسا از نیجریه  

این نامه را نوشتم تا به دولت ایران بگویم دولت امریکا اصلا قابل اعتماد نیست و به تعهدات خود پایبند نخواهد بود  

 

 

دن جوما الحاجی مخاطب رادیو هوسا  از غنا

اظهارات ترامپ نشان می دهد که ایالات متحده آمریکا، کشور ایران را دست کم گرفته است. ایران کشور مسلمانی است که همه ملتش با هم متحد هستند و در مقابل دشمنان وطنشان  و ازجمله ترامپ، قاطعانه می ایستند.

 

 

 دن باوا مخاطب رادیوهوسا از نیجریه

پروردگارا جمهوری اسلامی ایران و ملت مسلمان آن را در مقابل ظلم وستم  کافران و ظالمان و بخصوص  امریکا و اسرائیل حفظ نما.

 

 

  احمد مالام دوبا مخاطب رادیوهوسا از کامرون

 ملت ایران بر خدا متکی است و اعمال تحریم از سوی امریکا بر ایران مانعی برای پیشرفت ایران نیست بلکه      سبب قوی تر شدن ایران می شود.

 

  عبداللهی ابوبکر مخاطب رادیو هوسا از نیجریه

  در طول تاریخ،  امریکا، اسرائیل  و وهابیون هیچ گاه قابل اعتماد نبوده اند.

 

 

 محفوظ سالم مخاطب رادیوسواحیلی از شهر پمبا تانزانیا

 سخنان هیلاری کلینتون درباره ترامپ که وی را خطرناک ترین رئیس جمهور تاریخ آمریکا خطاب کرده بود دقیقاً درست است. در حقیقت ترامپ فردی متکبر و متجاوز است که پس از انتخاب به عنوان رئیس جمهور آمریکا این مسأله را به اثبات رساند. سر باز زدن آمریکا از امضای پیمان منع تسلیحات اتمی اثبات کرد که آمریکا هیچ گاه خواستار برقراری صلح و امنیت در جهان نیست. مقامات آمریکا، اسرائیل و عربستان باید بدانند که جهانیان به ماهیت اصلی و اهداف شوم آنها در جنگ افروزی در جهان پی برده اند. آنها باید بدانند که به زودی دوران حکومتشان به پایان می رسد و شکست خواهند خورد. سخنان رئیس جمهور محترم ایران در واکنش به اظهارات سخیف ترامپ را شنیدم و بسیار خوشحال شدم. ایران باید با ایستادگی و محکم تر از قبل در مقابل آمریکا بایستد و از تهدیدهای آمریکا ترسی نداشته باشد.

 

 

 شرالی فاضل مخاطب رادیو سواحیلی از شهر د ارالسلام تانزانیا

 مردم آمریکا به زودی از انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا پشیمان خواهند شد. توان نظامی دفاعی ایران در حفظ امنیت منطقه باعث افتخار ما مسلمانان است و امیدواریم   سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در دفاع از مرزهای ایران و کشورهای مظلوم اسلامی مصمّم تر از قبل عمل کند.

 

 جعفرمخاطب رادیو سواحیلی از شهر اونگوجا تانزانیا

 ایران نباید هیچ گونه نگرانی نسبت به اظهارات اخیر رئیس جمهور نادان آمریکا داشته باشد چرا که چهره واقعی وی و سیاست های متجاوزانه و جنگ طلبانه اش بر جهانیان آشکار شده است. ترامپ، ایران و ملّت آن را تروریست می نامد در حالی که خود تروریست بوده و حامی اصلی گروه های تروریستی در سراسر جهان است.

 

 

 معالم جعفر سینگانو مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگا تانزانیا

 جمهوری اسلامی ایران باید از حقوق هسته ای خود دفاع کند و از تهدیدهای غرب به ویژه ترامپ واهمه ای نداشته باشد. آمریکا باید بداند که زمان تغییر سیاست های جنگ طلبانه اش فرا رسیده است. اکنون در قرون پیشین زندگی نمی کنیم و آگاهی مردم جهان نسبت به مسائل روز دنیا افزایش پیدا کرده است.

 

 

 خمیس ناچیا مخاطب رادیو سواحیلی از شهر زنگبار تانزانیا

 اظهارات اخیر ترامپ علیه ایران بیانگر کینه ونفرت وی نسبت به جمهوری اسلامی ایران و عصبانیتش از قدرت نظامی ایران می باشد.

 

محمد عبد الکریم مخاطب رادیو عربی از قطیف عربستان

همه شخصیت دونالد ترامپ این فرد دمدمی مزاج را می شناسند. وی هیچ تجربه ای در امور سیاسی و انسانی و مناسبات دیپلماتیک ندارد در صورتیکه او شناخت خوبی از ایران دارد اما به خاطر کم تجربگی و عدم درک درستش از ایران باید این سؤال را از او پرسید که چرا در این اوضاع کنونی چنین سخنان احمقانه و سخیفانه ای را علیه ایران و سپاه پاسداران و مردم شریف این کشور اسلامی بیان می دارد. اظهارات سخیفانه دونالد ترامپ نشان دهنده اوج درماندگی و عجز و ناتوانی او در برابر ایران است. انقلاب اسلامی ایران و ارتش قدرتمند و مردم وفادار و رهبری حکیمانه این کشور همیشه و در همه حال خاری در چشمان ترامپ و دست پرورده هایش خواهند بود.

 

 کیلانی صحبی مخاطب رادیو عربی از تونس

دونالد ترامپ با این اقدامات جنون آمیز خود سعی در صرف نظر کردن از موضوع فلسطین همانند سایر کشورها دارد و به درستی که او تنها زبان تهدید را می شناسد و نه چیز دیگر و لذا مکررا از این لفاظی ها علیه مردم  و کشور ایران و کشورهای مرتبط با محور مقاومت استفاده می کند. و گویا وی  ابزار دست لابی صهیونیستهاست و هر چه که آنان می گویند را سریعا انجام می دهد.

 

الکمیت الصغیر مخاطب رادیو عربی از عربستان

بدون شک دونالد ترامپ رئیس جمهور خودخواه و نادان آمریکا ریشه این کشور را از بین خواهد برد و با ایمان راسخ و اعتمادمان به پروردگار سبحان برای همگان مسجل خواهد شد که او در برابر اسلام و ایران و انقلاب اسلامی  و محور مقاومت هیچ کاری نمی تواند انجام دهد و سرانجام در مقابل افکار عمومی جهان خوار و ذلیل و زبون خواهد شد.

 

قحطان الدشر مخاطب رادیو عربی از عراق

تمام روسای جمهور کشور آمریکا دارای یک رویکرد برابر در تضعیف کردن کشورهای منطقه خاورمیانه و تحت سلطه قرار دادن آنها  دارند تا به این طریق ثروت و منابع پر خیر و برکتشان را به یغما ببرند و بهترین دلیل این امر هم حمله به کشور عراق است. ولذا سخنان اخیر ترامب در خصوص ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راستای گسترش ایران هراسی در سطح منطقه و بر هم زدن وضع کنونی می باشد.

 

 

عبدالسلام مخاطب رادیو بنگلا

ایران اگر به مقابله با تروریست آمریکا جواب ندهد،  تروریست جهان آمریکا نابود نمی‌شود. 

 

 

نظر الاسلام مخاطب رادیو بنگلا

 تحریمات آمریکا فایده‌ای ندارد. چون ایران حقیقتا می‌تواند به آمریکا حمله موشکی کند. آمریکا و اسرائیل هم این مسئله را خوب می‌دانند. به این خاطر آنها به ایران حمله نمی‌کنند، و رئیس جمهور آمریکا حرف بی‌ربط می‌زند. 

 

راشدالحسن مخاطب رادیو بنگلا

 ترامپ باید بخاطر امضاء برجام تشکر کند، نه اینکه مثل دیوانگان حرف بزند.   

 

عبدالعلیم مخاطب رادیو بنگلا

 آمریکا شیطان بزرگ است.

 

 

مهر ۲۶, ۱۳۹۶ ۱۱:۴۵ Asia/Tehran
کامنت