• حمایت مردم نیجریه از شیخ الزکزکی رهبر شیعیان نیجریه

با توجه به نزدیک شدن سومین سالگرد بازداشت رهبر شیعیان نیجریه ، رادیو هوسای معاونت برون مرزی با تهیه ساعتها برنامه های خبری، گزارش و مصاحبه با کارشناسان در حوزهای مختلف از جمله حقوقی ، سیاسی و .. به بررسی ابعاد مختلف دستگیری شیخ الزکزکی و ارعاب و سرکوب مسلمانان نیجریه ای توسط ارتش این کشور پرداخته است.

شیخ الزکزکی رهبر شیعیان نیجریه در حمله سال 2015 (مصادف با ایام پایانی ماه صفر) نظامیان ارتش این کشور به حسینیه‌ ای در شهر زاریا در استان کادونا به همراه همسرش دستگیر شد. در این حمله جمع زیادی از شیعیان این کشور از جمله پسران شیخ الزکزکی شهید شدند.

از آن زمان تاکنون شیخ الزکزکی و همسرش در بازداشت به سر می برند. دستگیری شیخ الزکزکی همواره مورد اعتراض مسلمانان این کشور بوده است و آنان با برگزاری تجمعات مختلف آزادی رهبرشان را خواستار شده اند.

با توجه به نزدیک شدن به سومین سالگرد دستگیری شیخ الزکزکی، تظاهرات و نارضایتی مردم نیجریه گسترده تر شده است. از آنجایی که رسالت شبکه های معاونت برونمرزی در ارائه و پوشش اخبار و رویدادها بر اصل صحت و شفاف سازی متمرکز است این بار نیز با روشنگری و افشای حقایق و همچنین حمایت از جنبش اسلامی شیعیان نیجریه، وظیفه خود را به درستی انجام داده است.

رادیو هوسا در این مدت در کنار مردم مسلمان نیجریه با تهیه و پخش برنامه های خود از جنبش اسلامی این کشور همواره حمایت کرده و این پشتیبانی موجب شده است مردم نیجریه روحیه مقاومت و پایداری خود را در مقابل زورگویی های دولت و ارتش این کشور حفظ کنند و لحظه ای از حمایت از رهبر شیعیان کشورشان دلسرد نشوند.

رادیو هوسای معاونت برون مرزی با تهیه ساعتها برنامه های خبری، گزارش و مصاحبه با کارشناسان در حوزهای مختلف از جمله حقوقی ، سیاسی و .. به بررسی ابعاد مختلف دستگیری شیخ الزکزکی و ارعاب و سرکوب مسلمانان نیجریه ای توسط ارتش این کشور پرداخته است.

همچنین موضوعاتی از جمله لزوم آزادی رهبر شیعیان جنبش اسلامی نیجریه، درخواست برگزاری جلسه علنی دادگاه و فرصت دفاع به شیخ الزکزکی، بررسی حقوقی حادثه کشتار مسلمانان در زاریا ، آزادی عمل اقلیت ها در نیجریه و...  برنامه هایی تهیه و تولید کرده است.

 

روشنگری رادیو هوسای معاونت برونمرزی ، همچنین باعث شد همراه با درخواستهای مردم و فشار گروههای حقوق بشری، دولت نیجریه بعد از سه سال یک کمیته بررسی و تحقیقی درباره درگیری ایالت زاریا و کشته شدن شیعیان نیجریه و دستگیری شیخ الزکزکی و پیروانشان تشکیل دهد. این کمیته مدتی است از شاهدان عینی و آسیب دیدگان تحقیق می کند.

همچنین در اربعین حسینی امسال ، گزارشگر رادیو هوسا "عمر ثانی ابوبکر" از ایالت آبوجا با شرکت در مراسم عزاداری امام حسین (ع)؛ گزارش های خود را از میان سیل عظیم جمعیت عزاداران حسینی (ع) ارسال کرد و با شیخ ثامینو از اعضای برجسته جنبش حرکت اسلامی نیجریه گفت وگو کرد.

شیخ ثامینو در مصاحبه ای که با گزارشگر رادیو هوسا داشت، تاکید کرد : هدف اصلی از برگزاری این راهپیمایی علاوه بر عزاداری اربعین حسینی، درخواست آزادی شیخ الزکزکی از دولت نیجریه بود و مردم در این راهپیمایی اعلام کردند تا آزادی رهبرشان به تظاهرات خود در شهرهای نیجریه ادامه خواهند داد.

آبا ۲۳, ۱۳۹۶ ۱۰:۴۴ Asia/Tehran
کامنت