• مصاحبه رادیو ملایو با سفیر اندونزی در تهران

سفیر اندونزی در ایران در گفتگوی خود با رادیو ملایو معاونت برونمرزی ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی بر گسترش همکاری ها میان دو کشور تاکید کرد.

سفیر اندونزی در ایران با تبریک فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، حضور پرشور مردم را در حماسه تماشایی 22 بهمن ستودنی توصیف کرد  و آن را نشانه حمایت بی چون چرای ملت ایران از انقلاب دانست.

به گزارش روابط عمومی معاونت برونمرزی رسانه ملی، اکتاوینو علیمودین Octavino Alimudin سفیر اندونزی در ایران در خصوص روابط میان دو کشور اندونزی و ایران به ویژه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی، ارتباطات دوسویه را همراه با گسترش زمینه های همکاری دانست که همچنان چشم انداز آینده روابط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و فرهنگی آن برای افزایش و تقویت مهیا است.

سفیر اندونزی در ایران با اشاره به روابط میان جمهوری اسلامی و اندونزی طی چهاردهه گذشته افزود:در سالهایی اخیر روابط اقتصادی میان دو کشور از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است و همچنان این روند ادامه دارد.

اکتاوینو علیمودین تصریح کرد: این افزایش همکاری و تعامل حاصل تلاش و اراده دو دولت، کارآفرینان و تجار دو کشور در توسعه همکاری های اقتصادی در بخش های مختلف است.

وی با توجه به افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور، میزان واردات و صادرات میان دو کشور را در نوامبر 2017 حدود 106 درصد عنوان کرد.

سفیر اندونزی در تهران با اشاره به پتانسیل موجود دو کشور برای افزایش و گسترش همکاری های اقتصادی گفت : مبادلات تجاری از ژانویه 2016 تا نوامبر همان سال، رقم 290 میلیون دلار ثبت شده است اما این رقم در سال 2017 به رقم 599 میلیون دلار رسید و تا پایان سال گذشته میلادی هم از مرز 600 میلیون دلار گذشت.

علیمودین با اشاره به میزان مبادلات تجاری میان دو کشور بعد از برداشته شدن تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی گفت:از سال 2016 واردات نفت و گاز طبیعی اندونزی از جمهوری اسلامی ایران از سرگرفته شد به طوری که هم اکنون واردات گاز "ال. پی. جی"( LPG -گاز مایع نفتی) با حجم 88 هزار تن متر مکعب به میزان 500 هزار مترمکعب رسیده است.

سفیر اندونزی در تهران درباره افزایش همکاری های فرهنگی در ابعاد مختلفی همچون زمینه های مذهبی نظیر برگزاری مسابقات بین المللی قرآن نیزگفت: تاثیر فرهنگ ایران اسلامی در اندونزی را می توان در آثار به جا مانده آن را در شهرهای مختلف این کشور مشاهده کرد که این امر می تواند به عنوان یک پتانسیل خوب برای تقویت روابط فی مابین مورد استفاده قرار گیرد.

وی درخصوص مسائل آموزشی و افزایش همکاری با مراکز آموزشی و علمی بین دو کشور نیز گفت: بورسیه دادن دانشگاههای جمهوری اسلامی ایران به دانشجویان اندونزیایی و همچنین موافقت با بورسیه دانشجویان ایرانی در اندونزی رو به افزایش است و تاثیر این تعامل موجب گسترش و تقویت همکاری در سطوح دولت ها ، تجار، بازرگانان و فرهنگیان دو کشور شده است.

 

بهم ۲۴, ۱۳۹۶ ۱۴:۰۸ Asia/Tehran
کامنت