• افتتاح وب سایت دو زبانه هوسا تی وی

وب‌سايت دوزبانه هوسايي-انگليسي شبكه تلويزيوني بين‌المللي هوسا تي‌وي متعلق به معاونت برون‌مرزي صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران افتتاح شد.

راه‌اندازي رسمي وب ‌سايت اين شبكه، زمينه ساز فرآيندي است كه اميد است تا چندي بعد، با فراهم شدن امكانات فني و بودجه لازم، به افتتاح شبكه تلويزيوني هوسا تي‌وي بيانجامد تا به عنوان پل رسانه‌اي مستحكم بين ايران و آفريقا كاركرد يابد.

اين وب ‌سايت كه قابليت انتخاب دو زبان هوسايي و انگليسي را داراست، علاوه بر بخش‌هاي «اخبار»، «سريال‌ها»، «فيلم‌ها»، «موسيقي»، «گردشگري» و «هنرمندان»؛ با دو بخش «خداوند با تو سخن مي‌گويد» و «احاديث ارزشمند» در بردارنده اطلاعاتي مفيد از خبر‌هاي مهم روز ايران، آفريقا و جهان است تا آموزه‌هاي ديني، بخش‌هاي سرگرمي و آشنايي با هنرمندان، طبيعت و جاذبه‌هاي گردشگري ايران و قاره آفريقا را تقديم مخاطبانش كند.

در وب‌ سايت هوسا ‌تي ‌وي دوبخش تصويري و صوتي نيز پيش‌بيني شده است كه در قسمت Watch HausaTV  نمونه هايي از برنامه هاي تلويزيوني اين شبكه پخش مي شود و در بخش Listen to VOH   ، مخاطبان آفريقايي هر روز از برنامه هاي صوتي اين شبكه بهره‌مند مي شوند.

اين بخش مطابق با نياز مخاطبان آفريقايي و عادت آن ها به گوش دادن اخبار و برنامه ها در قالب VOHصداي قلب ها، هر روز به دو زبان هوسايي و انگليسي ارائه مي شود.

اين بخش، در آينده به يك راديو – نماي جذاب تبديل خواهد شد و تصوير نيز به كمك صدا خواهد آمد.

در خصوص اهميت استراتژيك اين شبكه كه در دستور كار معاونت برون‌مرزي قرار دارد مي توان گفت كه قاره آفريقا؛ سرزمين فرصت‌هاي قرن حاضر و آينده ناميده شده و در دهه گذشته، حجم سرمايه گذاري مستقيم خارجي در آفريقا دوبرابر شده است.

آمريكا، انگليس، فرانسه، آلمان، چين، هند و ژاپن همواره به اين قاره توجه داشته اند و درسال هاي اخير عربستان، تركيه، قطر و امارات نيز به جمع سرمايه گذاران درآفريقا اضافه شده اند. پيش از اين همه كشورهاي مذكور رسانه هاي متعددي را در آفريقا تاسيس كرده اند.

ايران با اعزام نيروهاي متخصص و صادرات انواع كالاها و خدمات فني، مهندسي و پزشكي مي‌تواند به بازار‌هاي آفريقا كه تاكنون كمتر برروي آن ها سرمايه گذاري شده است، دست يابد.

بخشي از اين مغفول ماندگي روابط ايران و آفريقا، معلول فعاليت هاي دراز مدت قدرت‌هاي جهاني براي ارائه تصويري غلط از آفريقا با هدف دور نگاه داشتن ديگران از آن قاره پهناور است.  قدرت هاي جهاني ثابت كرده اند كه از هرگونه تعامل و راه‌يابي ايران به سرزمين‌هاي آفريقايي هراس دارند و نمي‌خواهند بازار و منابع سرمايه اي آفريقا محل ورود و فعاليت جمهوري اسلامي ايران باشد. از سوي ديگر تلاش زيادي دارند تا كشورهاي آفريقايي از توانمندي هاي ايران اسلامي بي خبر باقي بمانند.

بنابراين ارائه تصاويري حقيقي از ايران وآفريقا و مقابله با ايران هراسي و آفريقا هراسي، از مهم ترين اهداف اين شبكه تلويزيوني است.

هوسا تي وي Hausa TV   براساس راهبرد اقتصاد مقاومتي تأسيس شده و حمايت از صادرات ايران به آفريقا و درآمدزايي براي كشور از اولويت‌هاي شبكه جديد معاونت برون مرزي شمرده مي شود. اين مهم از طريق معرفي ظرفيت‌هاي ايران در حوزه‌هاي متنوع صنعتي، پزشكي، مهندسي، فرهنگي هنري و سينمايي باهدف اصلاح نگاه آفريقا نسبت به واقعيت ها و پيشرفت هاي ايران محقق ‌خواهد شد.

خاطرنشان مي شود كه زبان هوسايي در كشورهاي نيجريه، نيجر، غنا، كامرون، چاد، بنين، ساحل عاج، مالي، توگو، بوركينافاسو، سودان، آفريقاي مركزي، كنگو دموكراتيك و جمهوري كنگو و سيرالئون رايج است و زبان رسمي 82 درصد از هوسا زبان ها، انگليسي است.

همچنين 700 ميليون نفر از مردم آفريقا به زبان انگليسي آشنايي زيادي دارند. بنابراين جديدترين شبكه معاونت برون مرزي داراي دو زبان هوسايي و انگليسي خواهد بود و كشورهاي مهم ديگر قاره آفريقا مانند آفريقاي جنوبي، كنيا، تانزانيا، زيمبابوه، اوگاندا، زامبيا، اتيوپي، ناميبيا، ليبريا و بوتسوانا را تحت پوشش مي گيرد.

وب سايت هوسا تي‌وي را در آدرس WWW.HAUSATV.COM ببينيد.

 

تیر ۲۰, ۱۳۹۷ ۰۷:۴۹ Asia/Tehran
کامنت