• برنامه\" ایران\" از شبکه هیسپان تی وی

آشنایی با غذاهای سنتی بندرعباس، زیبایی های طبیعی گلپایگان و سفری به دره «کال سر در» در دل کویر، سوژه های این هفته برنامه «ایران» از شبکه هیسپان تی وی است.

به گزارش روابط عمومی شبکه هیسپان تی وی، در برنامه «ایران» این شبکه، مخاطبان اسپانیایی زبان با فرهنگ، جاذبه های گردشگری، تاریخی و زیبایی های کمتر دیده شده ایران بیشتر آشنا می شوند

علی گودرزی، گزارشگر برنامه ایران هیسپان تی وی که به «گلپایگان» سفر کرده، ما را با جاذبه های طبیعی این شهر آشنا می کند. رود گلپایگان معروف به قبله و تنگه غرقاب از مهم ترین مناظر طبیعی این شهر به شمار می آیند. این رودخانه از این جهت رود قبله نام گرفته که جهت جریان آب آن رو به قبله است و اطراف این رود به طول بیش از ۲۵ کیلومتر دارای بیشه زارهای سرسبز و متراکمی از انواع درختان تبریزی سپیدار، چنار و درختان مثمری چون بادام، گردو، زردآلو، سیب،آلبالو، انگور و آلو کاشته شده است. تنگه غرقاب نیز به علت سنگ نبشته های موجود در این منطقه که قدمت آن ها بر اساس نظریه باستان شناسان از هفت هزار سال پیش تا قرن هشتم هجری قمری است، از دیگر مناطق گردشگری گلپایگان است.

شیما کاظمی در گزارش بعدی برنامه، به معرفی « دره کال سردر» یکی از زیبایی های طبیعی واقع در طبس می پردازد. این مجموعه طبیعی و تاریخی در ۲۵ کیلومتری شرق طبس و در دل رشته کوه شتری قرار دارد. در این دره بر روی شن های شسته شده و از کنار نهر کم عمق آب گرم و سرد ( همزمان ) و از میان دو دیواره زیبای بلند شنی عبور می کنید. از جاذبه های دیدنی و تاریخی این دره می توان به گبر های هزار ساله، چشمه آبگرم ( حمام ) مرتضی علی، آبشار و چشمه های زیبا و نهایتا سد تاریخی عباسی با قدمتی ۶۰۰ ساله اشاره کرد.

گزارش آخر برنامه این هفته «ایران»، غذاهای سنتی بندرعباس را معرفی کرده است. علی چیت سازیان به سراغ غذاهای سنتی این شهر رفته و توضیح می دهد که بیشتر غذاهای استان هرمزگان دقیقآ همان غذاهایی است که در هندوستان مصرف می شود. نه تنها غذاها بلکه تمام نان ها وادویه های محلی همه هندی هستند مثل بریانی، حواری(مسالا دار چاول)، نان فطیر (نان چپاتی)، نان کلوکی، پکاره (پاکورا)، زلیبی(زولبیا)، نان ستپوری (نان پراتا)، ادویه محلی (گرم مسالا)و ...غذاهای بومی استان هرمزگان مانند غذاهای مردمان کالیکوت (بندری واقع در جنوب هندوستان) است چون در زمان های قدیم از کالیکوت بار ادویه وتمر هندی وارد قشم می شد .

برنامه «ایران» هیسپان تی وی هر هفته دوشنبه ها ساعت 20:30 به وقت تهران از شبکه اسپانیایی زبان هیسپان تی وی پخش و سه شنبه ساعت 4:30 و چهارشنبه ساعت 10:30 به وقت تهران بازپخش خواهد شد.

 

مرد ۲۱, ۱۳۹۷ ۱۶:۰۲ Asia/Tehran
کامنت