• در بازدید نمایندگان مجلس از شبکه های برون مرزی مطرح شد: نگاه ویژه مجلس به دستاوردهای معاونت برون مرزی صداوسیما

مجموعه سعادت آباد معاونت برون مرزی صدا و سیما میزبان امیر خجسته و عزت الله یوسفیان ملا، دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بود تا ضمن بازدید از شبکه های برون مرزی و دیدار و گفت وگو با معاونت برون مرزی، از نزدیک، بیشتر با روند تولید برنامه در این معاونت آشنا شوند.

به گزارش روابط عمومی شبکه پرس تی وی، امیر خجسته، عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی به همراه عزت الله یوسفیان ملا، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از شبکه ها و استودیوهای پرس تی وی، آی فیلم و هیسپان تی وی بازدید به عمل آوردند و در جلسه ای با حضور پیمان جبلی، معاونت برون مرزی، مهدی مجتهد، قائم مقام برون مرزی و مدیر شبکه های آی فیلم و برخی از مدیران این معاونت، از روند تولید برنامه و مشکلات شبکه های برون مرزی آگاهی پیدا کردند.

پیمان جبلی، معاون برون مرزی صدا و سیما ضمن خوش آمدگویی به نمایندگان مجلس، از حرف و رسالت متفاوت شبکه های برون مرزی نسبت به سایر رقبای خود گفت: وقتی ما به رقبا و دشمنانمان نگاه می کنیم می بینیم همه شبیه هم حرف می زنند و سخنان جریان سلطه را بازگو می کنند. اینجا کسی برنده است که حرف متفاوتی بزند و حرفی که منطبق با منطق، عقل و فطرت مخاطبین باشد. به نظر می رسد ما این مزیت نسبی را داریم و البته این کافی نیست و باید برای تقویت پیاممان چه در بعد تولید پیام و چه در بعد فرستادن و انعکاس پیام و رساندن آن به مخاطب، حداکثر تلاشمان را بکنیم.

مدیر شبکه پرس تی وی در ادامه از محدودیت ها و فشارهای اعمال شده به شبکه های برون مرزی گفت و راه حل را در استفاده از ظرفیت بالای شبکه های اجتماعی عنوان کرد: ما از فتنه 88 به این طرف با سیاست های محدود کننده ای که به شبکه های برون مرزی اعمال شد، مواجهه شدیم. در داخل کشور ما خوشبختانه با ارسال زمینی امکان پخش تا 90 درصد را داریم. یعنی اگر روزی تمام ماهواره ها را هم به روی جمهوری اسلامی ببندند، خوشبختانه رسانه ملی این تدبیر را کرده که از طریق پخش زمینی بتواند حداقل 90 درصد مساحت کشور را پوشش دهد، اما خارج از کشور مساله کاملا متفاوت است.  راه های دسترسی ما به مخاطبمان یا از طریق ماهواره هاست و یا از طریق اینترنت و فضای مجازی. در فتنه 88 این ها شروع کردند به بستن راه های ارتباطی ما از طریق ماهواره و برای پخش شبکه های العالم و پرس تی وی و ماهواره های اصلی آن ها مشکل ایجاد کردند و ما را محدود کردند. در آن دوره خوشبختانه با مدیریت درست و تولید برنامه از طریق شبکه های اجتماعی مثل یوتیوب و فیسبوک و ...کار ما ادامه پیدا کرد. در آن سال ها در ایران و منطقه تازه ورود به شبکه های اجتماعی شروع شده بود.

جبلی از ورود به تحریم های جدید گفت: این بار با شروع تحریم های جدید، رقبا از نقطه ضعف قدیم خود یعنی شبکه های مجازی شروع کردند. دراین یکی دو ماه گذشته بسیاری از شبکه های اجتماعی ما مسدود شد. به عنوان مثال یوتیوب شبکه هیسپان تی وی به زبان اسپانیایی با بیش از 600 هزار مخاطب دائمی را مسدود کردند. بعضی از برنامه های پرس تی وی را به همین نحو و ... . ما تمام سعی و تلاش خود را به این سمت برده ایم که از ظرفیت بالای شبکه های اجتماعی به بهترین نحو استفاده کنیم. نه فقط به خاطر مشکلاتی که برای ماهواره های ما بوجود آورده اند بلکه بیشتر به خاطر اینکه ذائقه رسانه ای مخاطب بویژه در کشورهای غربی دیگر استفاده از تلویزیون نیست و خیلی کم شده و عمدتا به سمت استفاده از شبکه های اجتماعی به خصوص فیسبوک و یوتیوب مایل است. ما برای این تغییر ماموریت حتما باید خودمان را تجهیز کنیم هم به لحاظ نیروی انسانی،  پشتیبانی های سیاسی و هم به لحاظ قوانین پیچیده ای که مدیریت های این شبکه های اجتماعی وضع می کنند و امیدواریم که در این مسیر از کمک دستگاه های مرتبط به ویژه مجلس محترم برخوردار باشیم .

امیر خجسته، عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: توفیقی بود که ما امروز در خدمت دوستانمان در برون مرزی باشیم و از نزدیک شاهد فعالیت های شما عزیزان باشیم. این دید و بازدیدها برای کسانی که تصمیم گیرنده هستند کمک می کند تا هنگام تصمیم گیری ها از قبل مشکلات و موانع را به خوبی لمس کرده و دیده باشند. با این بازدیدها میزان اثرگذاری کار شما عزیزان بهتر و با نگاه متفاوت تری بیان و درک می شود. خدا را شکر که در این مجموعه غالبا افراد نخبه، خلاق و توانمندی  گرد هم آمده اند و مشغول به فعالیت اند و اینکه توانسته اند به روز با رسانه های دیگر در رقابت باشند و این خود نکته قابل اهمیتی است که با مدیریت کارآمد توانسته اید با قدرت جلو بروید.

وی به اتفاقات اهواز اشاره کرد و اظهار کرد: نقش آفرینی شبکه های برون مرزی در حوادث و اتفاقات خاورمیانه، در سوریه، عراق و یمن به خوبی قابل مشاهده است و این مدیریت به موقع شما در انعکاس اخبار به ویژه در حادثه ترورریستی اهواز و اینکه شما از ابتدا مدیریت انعکاس اخبار آن را برعهده داشتید و نگذاشتید رسانه های بیگانه از آن سوءاستفاده کنند، جای تبریک دارد که ان شاالله در این مسیر با موفقیت بیشتر گام بردارید.

عزت الله یوسفیان ملا، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس هم که در این جلسه حضور داشت اظهار کرد: خدا را شاکریم که دنیا شما عزیزانی را که بدون ادعا، بدون هیاهو و حاشیه در سطح کشور و خارج از آن فعالیت می کنید شناخته است.  این واقعا مایه افتخار است . کما اینکه همین نکته که برای حادثه اهواز شما بتوانید تمام رسانه های دنیا را طوری درون یک ظرف محصور کنید که قدرت کافی برای شیطنت های خود نداشته باشند، بسیار ارزشمند است. من در گذشته ارتباط نزدیکی با دوستان صدا و سیما داشتم ولی امروز در این بازدید از نزدیک با دنیای متفاوت تری آشنا شدم که این همه تلاش شبانه روزی واقعا جای تقدیر دارد.

مهدی مجتهد؛ قائم مقام معاونت برون مرزی و مدیر شبکه های آی فیلم نیز ضمن خوش آمدگویی به دوستان نماینده از ظرفیت بالا و جای کار بسیار شبکه های برون مرزی در خارج از مرزها گفت: شبکه های برون مرزی در داخل کشور خیلی شناخته شده نیستند. خاطرم هست که در مقطعی یکی از مقامات دولت بحرین گفته بود جمهوری اسلامی با فیلم و سریال ها و ارائه فرهنگ خود به راحتی وارد خانه های مردم شده است و این خیلی خطرناک تر از کارهای دیگر جمهوری اسلامی است. به واسطه حضور در برون مرزی با افراد فراوانی در بیرون مرزها در ارتباط بوده ایم که خیلی از مخاطبان ما در مناطق تحت پوشش شبکه سحر به ما می گفتند تنها شبکه ای که با خیال راحت در خانه مان می بینیم شبکه سحر است و چقدر اظهار علاقه می کردند نسبت به سریال ها و فرهنگ ما ایرانی ها و همه این ها این نکته را نشان می دهد که در بیرون از مرزها چقدر جای کار فراوان رسانه ای وجود دارد. همه این موارد نتیجه تلاش های شبانه روزی همکاران ما در معاونت برون مرزی صداوسیما است و درشرایطی که ما از نظر اقتصادی با توجه به تحریم های پیش آمده در شرایط مطلوبی به سر نمی بریم،نیاز به حمایت ها و پشتیبانی های بیشتری به خصوص از عزیزان مجلس داریم.

در ادامه این جلسه سایر مدیران مجموعه سعادت آباد، نظرات، پیشنهادات و مشکلات مجموعه را بازگو کردند و نمایندگان مجلس نیز اظهار کردند که با تداوم این بازدید ها سعی در برطرف کردن موانع و مشکلات موجود باشند.

 

مهر ۱۰, ۱۳۹۷ ۱۴:۳۴ Asia/Tehran
کامنت