• مستند «مرور 40 ساله سینمای ایران » در راه شبکه جهانی سحر

طرح ساخت مستند ترکیبی « مرور 40 ساله سینمای ایران »، از ابتدای سال 97 به مناسبت 40 سالگی انقلاب اسلامی در دستور کار شبکه جهانی سحر قرار گرفته و مراحل ساخت آن در حال تکمیل است.

به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، این برنامه با هدف آشنایی بیشتر مخاطبین غیر ایرانی با ساختار سینمایی ایران، چه از نظر محتوا و چه از نظر سازمانی و مدیریتی تولید می شود و به نکات شاخص و تغییرات صورت گرفته در این 40 سال و همچنین معرفی راه ها و نمونه های مختلف در تولیدات مشترک می پردازد.

مستند « مرور 40 ساله سینمای ایران »، ضمن معرفی بدنه سازمانی سینمای ایران سعی دارد با معرفی آثار شاخص به مخاطبین خارجی، موضوعات و محتوای مورد پسند سینمای حرفه ای ایران را مورد بررسی قرار دهد.

این برنامه طی 40 کلاکت که 3 قسمت ابتدائی آن مربوط به سال های قبل از انقلاب است سعی دارد با بررسی ژانر های مختلف سینمای ایران به توسعه و گسترش هر چه بیشتر شاخص های انقلابی این سینما در سطح منطقه و جهان کمک نماید.

 

 این مستند به زبان های مختلف تخت پوشش شبکه سحر تولید شده و وظیفه اجرا در هر کانال، به عهده مجریان توانای این شبکه است. مجریان این برنامه در کانال بالکان ارناد پانجیچ ، در کانال آذری، ندا سام ، در کانال کردی، اسعد خوشگوار و درکانال اردو، سید حسن زیدی هستند.

 مستند « مرور 40 ساله سینمای ایران » شامل بخشهای متنوعی همچون پلاتو مجری، مصاحبه با کارشناسان خارجی و ایرانی،  نمایش بخش های منتخب از فیلم های ایرانی، تصویر و نریشن و بسته های گرافیکی است.

در این برنامه با بیش از 20 کارشناس غیر ایرانی از کشورهای فرانسه، ایسلند، هند، سوئد، لبنان،  امریکا، انگلیس و... در مورد موضوعات مختلف سینمای ایران صحبت شده است.

کارشناسان ایرانی این برنامه نیز بیشتر از بین مدیران سینمایی و رسانه ای، منتقدین و دست اندرکاران این حوزه انتخاب شده اند.

از مهمترین موضوعات و محور های برنامه می توان به سینمای زنان ایرانی، دفاع مقدس، شکل گیری سازمان سینمایی و زیر مجموعه های مختلف در حوزه های آموزشی و تولید، ارتباط سینما با رسانه ها، اقتصاد سینمای ایران، تولیدات مشترک، سینمای اخلاقی، فرهنگی و مذهبی ایران، تولیدات فاخر و کلاس جهانی،  سینمای کمدی، سینمای کودک، حضور سینماگران ایرانی در جشنواره های خارجی، سینمای مستند و فیلم کوتاه اشاره کرد.

بیشتر تصاویر ضبطی آین کار، در مجموعه باغ موزه سینمای ایران، شهرک سینمایی غزالی و دفاع مقدس و اماکن سینمایی دیگر تهیه می شود.

پخش مستند سینمای ایران در 40 کلاکت 45 دقیقه ای به تهیه کنندگی و کارگردانی محمدرضا رشیدی جزنی از ابتدای آذر ماه 97 در کانال های مختلف شبکه جهانی سحر شروع خواهد شد.

از عوامل این برنامه می توان به افراد زیر اشاره کرد:

تیم محقق و نگارش: رامتین لطیفی ـ زهیر میرمحمدی ـ علی وطن دوست ـ مهیار رضائی ـ گروه تصویر : رضا مقصودی ـ حسن نوری ـ نوید عبدلی ـ تدوین : حورا تقی زاده انصاری ـ مترجم همزمان : هدیه رضایی ـ مسئول هماهنگی : مینا نیک افشان

 

Image Caption
Image Caption

 

آبا ۰۱, ۱۳۹۷ ۱۲:۳۳ Asia/Tehran
کامنت