• آئین رونمایی از دستاورد جدید معاونت برون مرزی برگزار شد

جبلی: «سمت» به بهره وری بیشتر و انسجام اطلاعات تولید کمک می کند

آئین رونمایی از «سامانه مدیریت تولید» با نام اختصاری «سمت» شنبه 23 آذر با حضور پیمان جبلی؛ معاون برون مرزی ، حسین رضی؛ معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و نظارت ، مصطفی اصفهانی؛ مدیرکل برنامه ریزی و نظارت معاونت برون مرزی  و جمعی از مدیران ارشد  دو معاونت برون مرزی و  پژوهش، برنامه‌ریزی و نظارت برگزار شد. این سامانه در جهت سهولت برنامه ریزی و ثبت تولیدات معاونت برون مرزی طراحی شده است و این قابلیت را دارد که ضمن حفظ امنیت کامل اطلاعات مربوط به تولیدات و برنامه سازان، همه شبکه ها از آن برای رصد و ثبت کامل چرخه تولید، آرشیو ، برآوردها، ارزیابی و... استفاده کنند.

 

جبلی: «سمت» ابزار کار شبکه های ما شده است

در ابتدای این مراسم مصطفی اصفهانی؛ مدیرکل برنامه ریزی و نظارت معاونت برون مرزی صداوسیما به ویژگی ها و وجوه تمایز این سامانه با نمونه های قبلی پرداخت.

در ادامه پیمان جبلی؛ معاون برون مرزی درمورد سامانه سمت گفت: در دانش ارتباطات و مدیریت و به طور کلی تمام دانش های پایه سه اصل مقدمه، اقدام و ارزیابی به عنوان مهم ترین و ضروری ترین فرآیندها برای انجام درست هرکاری مد نظر قرار می گیرد. در هر رویدادی باید برای مقدمه تحقیقات لازم صورت بگیرد بعد وارد اقدام شویم و در نهایت ارزیابی شود که آیا اقدام متناسب با ضرورت ها است یا نه؟ پژوهش با سوال در ذهن شروع می شود و برای تبدیل مجهول به معلول روش های مختلف آزمون می شود تا به نتیجه روا، پایا و قابل استناد دست یابیم. از چنین نتایجی می توان در حوزه تولید برنامه استفاده کرد. ما فرآیند تحقیق و پژوهش را مقدم بر برنامه ریزی می دانیم و تمام اعضای چرخه تولید به یک منبع اصلی متصل است.

او افزود: بحث کمبود منابع این روزها ما را به این سمت سوق داد که به فکر تولید سامانه ای به نام سمت باشیم. زیرا دقیقا زمانی که منابع کم می شود مشکلات بروز می کنند. در شرایط کمبود ما مجبوریم می شویم نواقص را رفع کنیم و استفاده حداکثری از نوآوری ها داشته باشیم. در این شرایط انسجام در کارهای ما بیشتر می شود. طراحی و بهره برداری از سامانه «سمت» نیز دقیقا در همین شرایط صورت می گیرد و می تواند به رشد ما و رسیدن به انسجام در اطلاعات چرخه تولید و بهره برداری بهینه از منابع به ویژه در شرایطی که به خاطر تحریم ها با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کنیم، کمک کند.

جبلی ادامه داد: از دو سال و نیم تا سه سال پیش اقدامات راه اندازی سامانه مدیریت تولید آغاز شده است. رسیدن به اطلاعات کافی یک سال و نیم زمان برد و تیم حرفه ای برنامه نویسی در این زمینه به صورت مستمر کار کردند و حالا «سمت» ابزار کار شبکه های ما شده و این قابلیت را دارد که در همه شبکه های سازمان نیز مورد استفاده قرار بگیرد. همکاران برون مرزی واقعا برای رسیدن به این هدف تلاش کردند و با اینکه به نظرم در کل صدا و سیما برون مرزی کم بهره ترین و گمنام ترین قسمت است، سامانه کارآمدی مثل «سمت» در برون مرزی تولید شد در حالی که این امکان وجود داشت که در جای دیگری تولید شود و ما از آن بهره ببریم.

 

رضی: برون مرزی همیشه از پیشگام ترین ها از نظر تولید فناوری بوده است

حسین رضی؛ معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و نظارت هم روند مدیریتی جدید و ابداعات تازه در خدمات رسانی را مفید دانست و گفت: ما متاسفانه در زمینه مدیریت شیوه سنتی را پیش گرفته ایم به طور کلی در لبه فناوری حرکت می کنیم. صدا و سیما در زمینه فناوری همیشه پیشگام بوده است و نمایشگاه فنی سازمان انصافا مایه افتخار ماست، چه به لحاظ بررسی در داخل سازمان و چه در سطح عمومی و خارج از آن. معاونت برون مرزی نیز همیشه از پیشگام ترین ها از نظر تولید فناوری بوده است. مثلا نیوزروم که امروز خیلی عادی تلقی می شود اولین بار در برون مرزی راه افتاد. طرح ها و تلاش های همکاران برون مرزی که حاصل تلاش خودشان است برای سایر همکاران هم الگو شده است و امروز در شرایط خاص از آنها بهره می بریم. پس باید این حق فضل را برای همکاران برون مرزی قائل شد.

حسین رضی ادامه داد: برای بهره برداری از منابع بهتر ناچاریم که رو به فناوری های نوین بیاوریم. سازمان هرچه بزرگتر شود نیاز به نظم و سیستماتیک شدن بیشتر احساس می شود. در سطح بین المللی، صدا و سیما از بزرگترین سازمان های رسانه ای است و امروز با 156 شبکه رادیویی و تلویزیونی شهری، منطقه ای ، برون مرزی و... مدیریت کردن آن به مراتب پیچیده تر شده است.. در این شرایط باید بحث پژوهش گسترده تر شود و مخاطب را به صورت جدی در این پژوهش ها در نظر داشت.

او در ادامه گفت: نظارت و ارزیابی نیز از مسائل بسیار مهم و کارآمد است و در سیستم هایی مثل «سمت» نیز باید مورد توجه باشد. انحرافات مالی هم باید در این برنامه خودشان را نشان دهند. زیرا یکی از مشکلاتی که ما در بحث درآمدی و بودجه داریم همین موضوع است و هم سامانه ها در این شرایط باید به کمک ما بیایند و هم ما باید به نتایج آن وفادار باشیم. باید به سمت سامانه های جامع حرکت کنیم و از نتایج آن حلقه بعدی شکل بگیرد و «سمت» می تواند در این زمینه به ما کمک کند.
در خلال این مراسم، ضمن پخش کلیپ هایی از روند طراحی و اجرای سامانه مدیریت تولید معاونت برون مرزی، مصطفی اصفهانی مدیرکل برنامه ریزی و نظارت معاونت برون مرزی و مهندس محمد محمود عینی، مدیر طراحی و توسعه سیستم ها به تشریح مراحل تحقیق، نیازسنجی و برنامه نویسی سامانه یاد شده پرداختند.

همچنین در پایان برنامه از دست اندرکاران طراحی و راه اندازی سامانه مدیریت تولید (سمت)  تقدیر شد.

 

آذر ۲۶, ۱۳۹۸ ۰۸:۵۹ Asia/Tehran
کامنت