• حلاوت و شیرینی «ثمرقند» از شبکه سحر در بالکان

مجموعه مستند «ثمرقند» با هدف معرفی شیرینی های محلی و سنتی نقاط و مراکز مختلف کشورمان از کانال بالکان شبکه سحر پخش خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، در ابتدای هر قسمت از این مجموعه مستند سعی شده جاذبه های گردشگری، تاریخی و طبیعی هر استان و شهر معرفی شود و جغرافیای آن برای مخاطبان و بینندگان کانال بالکان تشریح شود. ضمن این که موسیقی فولکلور و سنتی همان استان هم در متن مستند طنین انداز است.

از نکات جالب توجه در تهیه این مستند می توان به این نکته اشاره کرد که علاوه بر آموزش طبخ و پخت شیرینی های محلی، به مواد اصلی و اولیه آن که برگرفته از مواد طبیعی و محصولات کشاورزی خاص آن خطه از کشورمان نیز است، توجه می شود. به عنوان مثال در استان کرمان از خرما، مازندران از برنج و آرد برنج، در غرب کشور آرد سبوس دار و در شهرهای کویری و مرکزی ایران از انگبین و گیاه گز که پایه شیرینی پزی در این مناطق است، معرفی و نام برده می شود.

مجموعه مستند «ثمرقند» در 18 قسمت از پنج شنبه 2 بهمن هر روز ساعت 13:00 به وقت تهران با کارگردانی مشترک مهدی الیاسی و مجید آزادمنش بر روی آنتن کانال بالکان شبکه سحر است.

مهدی الیاسی تهیه کننده «ثمرقند» است و حسین ظریف میرزائیان کار زبانگردانی و ترجمه این مستند شیرین به زبان بوسنیایی را برعهده داشته است.

 

بهمن ۰۱, ۱۳۹۹ ۱۴:۰۵ Asia/Tehran