• معرفی اندیشمندان و مخترعان ایرانی به اردوزبانان شبکه سحر در؛ انیمیشن « ستارگان ایرانی»

اندیشمندان و مخترعان ایرانی در قالب انیمیشن «ستارگان ایرانی» به مخاطبان شبکه سحر در شبه قاره معرفی می شوند.

به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، «ستارگان ایرانی» با ساختار انیمیشن، مخترعان و مکتشفان ایرانی در حوزه های مختلف را به مخاطبان رده سنی نوجوانان و جوانان اردوزبان معرفی و اختراعات آنان را تشریح خواهد کرد.

در این انیمیشن اندیشمندانی چون؛ ابوالفتح عبدالرحمن خازني، ابوالسحاق ابراهيم محمد استخري، ابوموسي جابر بن حيان، ابن هثيم، محمدبن حسن حاسب كرجي، حسن بن موسي، ابوالوفا بوزجاني، ابوالنصر اسماعيل بن حماد جوهري،  احمدبن موسي بن شاكر و ... که از جمله  مخترعان ایرانی سده هشتم هجری هستند و با اختراعات خود بر علم جهانی بسیار تاثیرگذار بوده و البته مهجور واقع شده اند، معرفی خواهند شد.

  ترازوی آبی، نقشه دریای پارس، دستگاه تقطير و قلم زني، زاویه پیما، دوربين اوليه و اتاق تاريك، شيب سنج، دستگاه دمنده هوا، چراغ خودكار، ظرفهاي شگفت انگير و ظرفهاي شگفت انگير از جمله اختراعاتی است که به نام این اندشمندان ثبت شده است و در هر برنامه به یک موضوع از آن پرداخته خواهد شد.

انیمیشن «ستارگان ایرانی» به تهیه کنندگی و کارگردانی حسن سلطانی در 13 قسمت 15 دقیقه‌ای توسط حسن سیف اللهی زبانگردانی شده و از 20 فروردین ماه هر روز ساعت 20:13 دقیقه از کانال اردوی شبکه سحر پخش خواهد شد.

 

فروردین ۱۸, ۱۴۰۰ ۱۵:۴۳ Asia/Tehran