• مستند\"مساله مسلمانان ومساجد دراسپانیا\" ازهیسپان تی وی

مستند «مساله مسلمانان و مساجد در اسپانيا» به كمبود مساجد در اسپانيا و مشكلات آن ها در انجام فرائض ديني مي پردازد.

حدود يك ميليون مسلمان در اسپانيا زندگي مي كنند و با اين وجود آن ها از كمبود مسجد در ايالات مختلف اين كشور رنج مي برند و اين در حالي است كه سال هاي زيادي مسلمانان در اسپانيا حكمفرماني كرده اند از اين رو همه اين موارد در اين مستندي از شبكه هيسپان تي وي پخش مي شود.

لوئيس كاسترو تهيه كننده اين مستند به ايالت بادالونا اشاره مي كند كه يكي از شهرهاي شلوغ اين كشور كاتالونيا با حدود 280000 مسلمان است كه تاكنون هيچ تصميمي براي ساخت مسجد در آن گرفته نشده است. هر جمعه، مسلمانان نماز جمعه خود را در يكي از زمين هاي ورزشي برگزار مي كنند؛ اما شهردار به تازگي اين كار را هم منع كرده است.

كاسترو در ادامه مستند خود ريشه اي تر اين ماجرا را دنبال كرده است و در پي پاسخ به اين سوال بوده كه چرا تعداد مساجد در اسپانيا تا اين حد كم است؟ درحالي كه مسلمانان از سال 711  تا 1492 ميلادي در اسپانيا حكومت كرده اند. اين حضور، موجب تاثيرات اجتماعي، مذهبي و فرهنگي زيادي شده و بويژه ميراث  معماري خاصي براي اسپانيايي ها به جا گذاشته است. بسياري از طراحي هاي معماري امروز اسپانيا ريشه در مساجد بي نظيري دارد كه تحت فشار تبديل به كليسا شده اند.كليسا -مسجد كوردوبا  نمونه اي از همين ماجراست.

مستند «مسئله مسلمانان و مساجد در اسپانيا» كه در دو اپيزود آماده پخش از هيسپان تي وي است، در اپيزود دوم خود به نقاط مختلف اسپانيا سفر مي كند تا مخاطب را از مشكلات مسلمانان و چگونگي انجام فرائض ديني آن ها با وجود شرايط سخت موجود، آشنا كند.

مستند «مسئله مسلمانان و مساجد در اسپانيا» به تهيه كنندگي لوئيس كاسترو در دو قسمت 25 دقيقه اي از روز سه شنبه 21 فروردين ساعت 7:30 به وقت تهران از شبكه هيسپان تي وي پخش و در ساعات 14:30 و 20:30 همان روز بازپخش خواهد شد.

 

 

فرو ۲۰, ۱۳۹۷ ۱۱:۲۷ Asia/Tehran
کامنت