مستند «سرگشته خورشید، از میرجاوه تا کربلا» ، سفر سرپا شوق و اشتیاق زائران پاکستانی را به کربلای معلی در ایام اربعین به تصویر کشیده است.

«سرگشته خورشید، از میرجاوه تا کربلا» مستندی است درباره زائران پاکستانی که به عشق امام سوم شیعیان و زیارت حرم مطهر ایشان، با پای پیاده به زیارت ایشان می شتابند.

به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی صدا وسیما، مستند «سرگشته خورشید، از میرجاوه تا کربلا» محصول سال 97-1396شبکه جهانی سحر است که با نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی افسانه مهربانی در 6 قسمت 30 دقیقه ای تهیه شده و از جمعه چهارم آبان ماه همزمان با ایام اربعین حسینی در جدول پخش کانال اردو شبکه سحر قرار می گیرد.

از آنجا که حدود بیست درصد از جمعیت پاکستان را شیعیان تشکیل می‌دهند و هر ساله سیل عظیم عاشقان حسینی با وجود سختی ها و مصائب موجود در راه ، خود را برای زیارت سالار شهیدان به کربلا می رسانند این مستند سعی کرده است حس و حال زائران حسینی در راهپیمایی عظیم اربعین را به تصویر بکشد.

در این مستند می بینیم، زائران پاکستانی در دهه اول محرم و اربعین حسینی چگونه پس از طی کردن مسافت حدود 1500 کیلومتری در خاک پاکستان که اغلب به ‌دلیل وجود برخی ناامنی‌های در این کشور، پیمودن این مسیر با دشواری‌های فراوان همراه است، به خاک جمهوری اسلامی ایران می‌رسند تا از طریق مرز میرجاوه وارد سیستان و بلوچستان شده و پس از استراحتی کوتاه در میرجاوه و زاهدان، عازم قم می‌شوند.

زائران پاکستانی پس از استراحت کوتاهی در جوار شهر حضرت معصومه (س)، عازم کربلا و زیارت حرم  امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل عباس (ع) می شوند.

این مستند سعی کرده است تا با به تصویر کشیدن فراز و نشیب این طی طریق عاشقانه زائران حسینی، حس و حال پاک و معنوی آنان را به نگاه مشتاق مخاطبین برساند.              

 

مهر ۲۸, ۱۳۹۷ ۱۲:۴۵ Asia/Tehran
کامنت