• از لنز دوربین پرس تی وی: داستان کودک نحیف اوگاندایی در بحران تغذیه آفریقا

تصویر دستان نحیف کودک گرسنه اوگاندایی در دستان کشیش کاتولیک به عنوان نمادی از بحران تغذیه آفریقا در اوایل دهه 80 میلادی در برنامه این هفته «عکس های تکان دهنده» (Pictures that shake the world) مورد بررسی قرار می گیرد.

به گزارش روابط عمومی شبکه پرس تی وی، این عکس مایک ولز، عکاس بریتانیایی در منطقه کاراموجا در شمال شرقی اوگاندا و یکی از مراکز قحطی در شاخ آفریقا ثبت شده است.

بر اساس این گزارش، در آوریل 1980 زمانی که بحران قحطی در این منطقه شدت می گیرد و منجر به واکنش رسانه های جهانی می شود، گروهی از کشیش ها به منطقه عازم شدند و یکی از کشیش ها در حال توزیع غذا میان قحطی زدگان، کودک حدودا 4 ساله ای را می بیند که از فرط گرسنگی بسیار نحیف شده است. وی دستهای کودک را بر روی دست های خود قرار می دهد و مایک ولز یکی از تاثیرگذارترین صحنه های تاریخ را ماندگار می کند.

مایک ولز پس از آنکه عکس را برای انتشار به لندن فرستاد، هیچ رسانه ای او را حمایت نکرد. اما پس از 5 ماه متوجه شد که عکس منتشر نشده اش برنده جایزه ورلد پرس فوتو شده است. این جایزه اصلا او را خوشحال نکرد چون معتقد بود که عکسهایی که از فقر و درماندگی مردم گرفته می شود، در فستیوال های بین المللی عکاسی مورد سوء استفاده قرار می گیرد.

«عکس های تکان دهنده» به تهیه کنندگی کیانوش الطافی، پنجشنبه 15 آذر ساعت 10:00 از شبکه پرس تی وی پخش می شود. تکرار این برنامه جمعه ساعت 17:20 ، شنبه 07:00 و یکشنبه 14:00 پخش خواهد شد.

 

آذر ۱۴, ۱۳۹۷ ۱۴:۰۶ Asia/Tehran
کامنت