شبکه جهانی الکوثر یکی از قدیمی ترین شهرهای تونس با معماری از تمدن عراق را معرفی کرده است.

دوربین شبکه جهانی الکوثر به یکی از قدیمی ترین شهرهای کشور تونس که معماری و آثار مشابه عراق را در دل خود دارد ، رفته است.

به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی ، «وجدي بن مسعود، در این مستند گزارشی که «کوفه کوچک» نام دارد، به معرفي شهر «كوفه كوچك» يكي از بارزترين جلوه هاي تاريخي و فرهنگي شهر توزر در كشور تونس پرداخته است.

شهر « کوفه کوچک» ، از زاویه نگاه بن مسعود به عنوان پل تاريخي و فرهنگي بين كشور عراق و تونس معرفی می شود که پیدایش آن به هشت قرن پيش برمي گردد .

در این برنامه درباره علت تشابه معماری این شهر با شهرهای عراق تحقیق شده است. این تحقیق حاکی از آن است که سازندگان این شهر مردمي بودند كه از شهر بصره عراق به آنجا رفته و با خود مهندسي و معماري و كشاورزي كشور عراق را به ارمغان آورده و شهر كوفه جديد را تبديل به يك ميراث باشكوه فرهنگي و تاريخي كردند.

«كوفه كوچك» دارای تصاویری از آثاری از تمدن عراق است و آثار و ابنيه حاوی مقرنس كاري و طاق هاي هندسي زيبا كه نقشي عربي به خود گرفته است به وفور در این شهر به چشم می خورد.

«وجدي بن مسعود » در گزارش خود به این مساله اشاره مي كند كه سازندگان كوفه كوچك در تونس، از شيعيان اهل بيت (ع) بودند كه ميراث فكري و فرهنگي آن ها به زیبایی در دل و جان اهالی این شهر پذیرفته شده به طوری که آثار آن بين اهالی شهر «توزر» به خصوص در مراسم عاشورا هنگامي كه شهر سياهپوش مي شود، كاملا نمايان است.

«کوفه کوچک» از شبکه الکوثر پخش می شود./ش.ج

 

دی ۲۴, ۱۳۹۷ ۱۱:۳۲ Asia/Tehran
کامنت