«مقام افشاری» از مقام های موسیقی کردی امشب در برنامه نوای شب چراغ» مورد نقد و بررسی قرار می گیرد

در «نوای شب چراغ» کانال کردی شبکه جهانی سحر که به معرفی موسیقی کردی و مقام های آن اختصاص دارد، «مقام افشاری» از مقام های موسیقی کردی مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، برنامه « نوای شب چراغ» بخش های مختلفی برای شناساندن هر چه بهتر موسیقی مقامی کردی و فعالان این عرصه دارد.

این برنامه با بررسی مباحث تخصصی مقام های کردی ، به تحلیل و بررسی این مقام ها می پردازد.

در برنامه امشب، مصطفی محمودی مجری – کارشناس برنامه درباره قدمت موسیقی کردی برای بینندگان خواهد گفت.موسیقی کردی در جهان دارای سبکی ویژه است که در بین اقوام و مردمان کرد زبان رایج است.

این موسیقی به دلیل گسترش و پراکندگی در جهان و تعدد و تنوع مناطق کردنشین از جمله در غرب آسیا و منطقه خاورمیانه بسیار غنی و زیبا است.

 

موسیقی کردی شامل آواها، ترانه‌ها ، آهنگ‌ها و نغمه‌هایی است که به زبان کردی بیان می‌شود و بیانگر ارزش‌ها باورها و حوادث روزگار هستند که زیر شاخه فرهنگ و فولکلور کردی است.

در بخش (یاد داری ها) نیز « قادر آزمند» مجری این قسمت، به معرفی نوازنده ها و خواننده های قدیمی و گمنام کرد می پردازد.در بخش کارشناسی، ستار حسین زاده تحقیقات و پژوهش های مربوط به موسیقی و مقام های کردی را با بینندگان برنامه به اشتراک می گذارد.

 

کاوه پیشداد نوازنده پیانو نیز با اجرای موسیقی، دقایق متفاوتی را برای بینندگان برنامه رقم خواهد زد. امیر بخارایی از خوانندگان خوب کشورمان هم قطعاتی از موسیقی کردی را می خواند.

در بخش گزارش، هم گزارشی از مریوان پخش می شود . این قسمت از برنامه «نوای شب چراغ» به دنبال استعدادیابی از میان جوانان مناطق کردنشین و کشف خواننده های گمنام است .

این برنامه همچنین درصدد است استعداد های نوازندگی و خوانندگی را شناسایی و در برنامه «نوای شب چراغ» معرفی می کند.

بینندگان کردزبان شبکه سحر می توانند امشب در نخستین روز زمستان « نوای شب چراغ» را ساعت 22:30 به وقت تهران به تماشا بنشینند. مدت زمان این برنامه 55 دقیقه است./ش.ج

Image Caption

 

اسفند ۰۱, ۱۳۹۷ ۰۹:۳۱ Asia/Tehran