• تهاجم هدایت شده از طرف آمریکا علیه ایران راه به جایی نخواهد برد

اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه ضدایرانی انگلیس، آلمان و فرانسه را تصویب کردند. بنا بر این قطعنامه، از ایران خواسته می‌شود عدم همکاری با آژانس و ممانعت از دسترسی بازرسان به دو مکان (هسته‌ای) را متوقف کند. این نخستین قطعنامه علیه ایران از سال ۲۰۱۲ است.

محتوای قطعنامه شورای حکام در زمینه همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی و اهمیت حمایت چین و روسیه از ایران در شورای حکام ، تاثیرپذیری سه کشور اروپایی از ادعاهای دروغین رژیم صهیونیستی و تلاش آنان برای رهایی از اجابت مطالبات برحق ایران از طریق تصویب قطعنامه غیر حقوقی موجب خشنودی مقامات محافظه کار واشنگتن از آژانس در جهت توجیه خروج آمریکا از برجام شد. لزوم کاهش تدریجی تعهدات ایران در برجام و واکنش در برابر زیاده خواهی های برخی قدرت های جهانی در مقوله هسته ای همچنین اذعان بازرسان آژانس برصلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران در گزارش های قبلی و منطبق نبودن درخواست های فراتر از توافقات هسته ای از ایران با اساسنامه آژانس موضوعات مهمی است که از دید مخاطبان رادیوهای معاونت برون مرزی پنهان نمانده است. 

در گفت و گو با تحلیلگر امور بین الملل از شیلی:

عملکرد آژانس حکایت از یک تهاجم سازمان یافته و هدایت شده به رهبری آمریکا علیه ایران دارد


خبرنگار و تحلیلگر مسائل بین المللی از شیلی درخصوص قطعنامه اخیر شورای حکام علیه ایران گفت: همانطور که انتظار می رفت هیئت مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی ، پیش نویس قطعنامه ای را ارائه داد که توسط E3 ، متشکل از انگلستان ، فرانسه و آلمان (سه کشور اروپایی که عضو پیمان هسته ای هستند) با ادعای آن که ایران با بازرسان آژانس در زمینه بازدید از دو سایت هسته ای ای خود همکاری نکرده است، صادر شد. به عقیده من عملکرد آژانس حکایت از یک تهاجم سازمان یافته و هدایت شده به رهبری آمریکا علیه ایران دارد

پابلو خفره لئال، خبرنگار و تحلیلگر مسائل بین المللی از شیلی در گفت و گو با رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی صداوسیما در مورد این تغییر عملکرد و رویه آژانس به این موضوع اشاره کرد که نماینده دائم سازمان ملل ، قاسم غریب آبادی نیز با رد این قطعنامه اظهار کرد که بررسی های آژانس بر اساس ادعاهای ساده و بی اساسی است که به هیچ عنوان لزوم بازدید بازرسان از سایت های ایران را تایید نمی کند. در حالی که خود این سازمان پایبندی ایران به تعهدات توافق هسته ای را تایید کرده بود و همچنین در سال گذشته 20 درصد کل بازدیدهای آژانس از مراکز هسته ای ایران بوده است.

وی افزود: آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبندی ایران را به برجام تایید می کند و اذعان دارد تمامی بازدیدهای آژانس از مراکز هسته ای ایران بدون هیچ گونه ممانعتی از سوی این کشور صورت پذیرفته است. لذا دلیل این تغییر عملکرد آژانس حکایت از یک تهاجم سازمان یافته و هدایت شده به رهبری امریکا علیه ایران دارد. البته تنها آژانس از بابت این مسئله تحت فشار قرارنگرفته است! ما شاهد یک سری تهدیدات ، فشارها ، تحریم ها و انتقام جویی های اقتصادی نه تنها علیه سازمان بهداشت جهانی ، علیه دادگاه کیفری بین الملل ، یونسکو ، شورای حقوق بشر سازمان ملل و غیره ... هستیم، بلکه حتی شاهدآن هستیم که اداره کنندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی چگونه از سوی امریکا و همپیمانانش تحت فشار قرار دارند، به ویژه هئیت مدیره آژانس.
این خبرنگار شیلیایی تاکید کرد: امریکا بر روی سایر کشورهای جهان نیز اعمال فشار می کند. به راستی چگونه می توان به امریکا اعتماد کرد؟ به خصوص بعد از خروج این کشور از توافق هسته ای در سال 2018؟ حتی به اتحادیه اروپا نیز نمی توان اعتماد داشت . اتحادیه ای که چند عضو آن یعنی فرانسه ، آلمان و بریتانیا توافق هسته ای را امضا کردند ولی در عین حال دنباله رو امریکا هستند.

خفره لئال در توضیح فشارهای سازمان یافته و هدایت شده از سوی آمریکا درسراسر جهان از کشورها گرفته تا سازمان ها و نهادهای بین المللی از جمله سازمان بهداشت جهانی ، شورای حقوق بشر سازمان ملل ، یونسکو و حتی خود سازمان ملل ... بیان کرد: همانطور که قبلا هم شاهد بودیم این سازمان نام عربستان را از لیست سیاه «دولت های ناقض حقوق بشر» خارج کرد.  تاکید می کنم این فشارها ، غارت و تهدید و چپاول از سوی قدرت های بزرگ انجام می شود و قربانی اصلی این گونه اقدامات جمهوری اسلامی ایران است ، کشوری که در حال گذر از موانعی است که امریکا آنها را با سیاست فشار حداکثری و تحریم خود در مسیر ایران قرار داده است. امریکا از طریق سازمان های بین المللی بر روی کشورها اعمال فشار می کند . ما در اینجا شاهد نقض مقررات آژانس بین المللی انرژی هسته ای هستیم. فشارهایی از سوی امریکا بر روی آلمان، بریتانیا و فرانسه وجود داشته است تا این سه کشور به سیاست تحریم و اعمال فشار روی ایران بپیوندند.

او اضافه کرد: در اینجا نوعی سیاست ریاکارانه وجود دارد ، این که برخی دارندگان سلاح های هسته ای از جمله رژیم صهیونیستی به خود اجازه می دهند ایران را زیر سئوال ببرند و برای ایران درخواست تحریم و اعمال فشار کنند، نشان می دهد آلمان، انگلیس ، فرانسه و امریکا چقدر ریاکار هستند . به راستی لازم است از طریق اطلاع رسانی این شرایط تغییر کند. ایران حاکمیت و استقلال خود را با کاهش تعهدات خود نسبت به برجام حفظ کرده است و این کار را با استناد به بندهای 26 و 36 «برجام» انجام داده است که در صورت بی تعهدی هر یک از طرفین به توافق هسته ای طرف دیگر نیز می تواند تعهداتش را کاهش داده و یا به طور کامل به آنها پایبند نماند. به طور خلاصه در شرایطی که دربرابر تهدیدات ، اقدامات تلافی جویانه و تحریم های امریکا و همپیمانانش چون آلمان ، بریتانیا و فرانسه ، وقتی سازمانی چون آژانس انرژی هسته ای به این سیاست ها می پیوندد ، ایران نیز با سیاست مقاومت و ایستادگی خود در برابر این سیاست های خصمانه همچنان مبارزه خواهد کرد.
تحلیلگر شیلیایی تبار در مورد از بین رفتن کامل «برجام» و توافق هسته ای بیان کرد: این قطعنامه که تحت فشارهای امریکا و با تلاش آلمان، فرانسه و انگلیس به تصویب رسیده است بتواند به معنای نابودی کامل توافق هسته ای باشد. ایران موافق این موضوع نیست و کشورها اروپایی نیز خواهان این مسئله نیستند. باید منتظر ماند تا فرصت مناسبی در آینده پیش آید به امید آنکه میان ایران و این سه کشور اروپایی توافقی کوچک ایجاد شود. به ویژه در شرایطی که با نزدیک شدن به انتخابات امریکا بحران های زیادی نه تنها در داخل امریکا بلکه در سراسر جهان ایجاد شده است ، ازجمله آنچه که این روزها در خاورمیانه در حال رخ دادن است، در فلسطین ، در افغانستان همچنین اختلافاتی میان امریکا و آلمان در رابطه با پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) ایجاد شده است. به نظر من توافق هسته ای هنوز نابود نشده است ،به شرط آنکه آلمان، فرانسه و بریتانیا بدون توجه به تهدیدات و فشارهای امریکا به تعهداتشان عمل کنند. در غیر این صورت این توافق شکست خواهد خورد و مسئولیت آن با ایران نخواهد بود بلکه این به دلیل ترس و وحشتی است که کشورهای اروپایی نسبت به تهدیدات امریکا دارند.

خفره لئال در پایان گفت: رفتار چین و روسیه برای مخالفت با صدور هر نوع قطعنامه یا تحریم و تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران در اکتبر آینده ستودنی است ، زیرا کشوری مانند ایران که به تعهدات خود عمل کرده در مقابل کشورهای غربی همچون آلمان ، انگلیس ، فرانسه که عملا در «برجام» عملکردی منفعلانه انجام داده اند، قرار دارد. ایالات متحده از پیمان خارج شده است،امابه عنوان قاضی و یکی از طرفین توافق همچنان عملکردی مخرب دارد و این نمونه ای از ریاکاری در سیاست های بین المللی است.

 

دکتر علی واحدی  تحلیلگر پاکستانی:

استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای حق جمهوری اسلامی ایران است و اعمال فشار براین کشور بی نتیجه است

کارشناس پاکستانی امور بین الملل درخصوص رای اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران گفت: اخیرا شورای حکام آژانس بین المللی هسته ای قطعنامه را علیه ایران که از سوی آلمان، فرانسه و انگلیس پیشنهاد شده بود به تصویب رسانده است، بر اساس این ادعا جمهوری اسلامی ایران به آژانس بین المللی هسته ای دسترسی کافی نداده است. ظاهرا شورای حکام آژانس بین المللی هسته ای به دنبال آن است که قطعنامه مذکور را به شورای امنیت سازمان ملل ارسال کند، این در حالی است که در بین کشورهای جهان ایران یگانه کشوری است که بیشترین دسترسی را به شورای حکام آژانس بین المللی هسته ای داده و بیشترین همکاری را با آژانس هسته ای انجام داده است.باید تصریح کرد استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای حق جمهوری اسلامی ایران است و اعمال فشار براین کشور بی نتیجه است

علی واحدی کارشناس امور بین الملل از پاکستان در گفت و گو با رادیو پشتوی معاونت برون مرزی صداوسیما درباره هدف تروئیکای اروپایی از این کار و این که چرا یک چنین قطعنامه ای را علیه جمهوری اسلامی ایران در شورای حکام بین المللی هسته ای به تصویب رسانده است، گفت: ظاهرا شورای حکام آژانس بین المللی هسته ای به دنبال آن است که قطعنامه مذکور را به شورای امنیت سازمان ملل ارسال کند، این در حالی است که در بین کشورهای جهان ایران تنها کشوری است که بیشترین دسترسی را به شورای حکام آژانس بین المللی هسته ای داده و بیشترین همکاری را با آژانس هسته ای انجام داده است واین موضوع بر کسی پوشیده نیست و حتی بازرسان آژانس بین المللی هسته ای نیز پیش از این به آن اذعان کرده و رسما در گزارش های گذشته خود به دلیل شفافیت در عملکرد و همکاری با آژانس از دولت ایران قدردانی کرده است.

او ادامه داد: مشخص است که تغییر موضع آژانس بین المللی هسته ای در قبال جمهوری اسلامی ایران به درخواست رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا صورت گرفته است.تصویب مغرضانه این قطعنامه از سوی شورای حکام آژانس بین المللی هسته ای نشان دهنده مداخله آمریکا در امور این آژانس است. این موضوع همچنین بیانگر سیاست مداخله جویانه و عدم پایبندی آمریکا به قوانین بین المللی است. در حالی که اکنون ماهیت اصلی امریکا برای همه آشکار شده است این کشور به هیچ قانونی پایبند نبوده و تمام ارزش های انسانی را پایمال می کند ، آمریکا در حالی که مدعی حمایت از حقوق بشر و مبارزه با نژاد پرستی است ، اما به صورت بسیار گسترده ای تظاهرات مسالمت آمیز رنگین پوستان را سرکوب می کند.

کارشناس رادیو پشتوی معاونت برون مرزی رسانه ملی افزود: با توجه به این که وضعیت داخلی آمریکا دچار بحران شده است این کشور به دنبال تحریف افکار عمومی است و در همین راستا برای جوسازی علیه ایران تلاش می کند تا در کنار دشمنی خود با جمهوری اسلامی ایران بحث وضعیت بحرانی و نابسامانی های داخلی آمریکا و کشورهای غربی به حاشیه برود و رسانه ها سرگرم موضوع دیگری شوند. با تمام این احوال ، آنچه فرانسه، آلمان و انگلیس انجام داده اند آن است که با طرح یک چنین قطعنامه ای مرتکب خیانت بزرگی علیه جمهوری اسلامی ایران شده اند زیرا این کشورها در توافقنامه برجام عملا حضور داشته و می دانند که ایران به مفاد قوانین آژانس پایبند است و بنا بر این به خوبی می دانند که عملکرد هسته ای ایران کاملا شفاف بوده و ایران همکاری حداکثری با آژانس بین المللی هسته ای داشته است.

واحدی بیان کرد: می دانیم ایران یک کشور مستقل است بنا بر این ایران هرگز تسلیم درخواست های نامشروعی که در غالب گزارش آژانس بین المللی هسته ای مطرح می شود نخواهد شد. دشمنان جمهوری اسلامی ایران به دنبال آن هستند تا در پوشش بازرسان آژانس بین المللی هسته ای تاسیسات حساس نظامی و غیرنظامی ایران را بررسی کرده و از آن جاسوسی کنند. در صورت تحقق یک چنین امری که از محالات محسوب می شود امنیت ملی ایران با خطر موجه خواهد شد.

این تحلیلگر پاکستانی گفت: با این حال تصویب یک چنین قطعنامه ای که بر مبنای غرض ورزی  طرح شده هیچ بار حقوقی برای جمهوری اسلامی ایران ندارد و این موضوع را تمام سازمان های بین المللی به خوبی درک می کنند. اما با این وجود دشمنان جمهوری اسلامی برای جوسازی علیه ایران تلاش خواهند کرد تا از این طریق به اصطلاح بتوانند بر جمهوری اسلامی ایران فشار بیشتری وارد کنند.

او در پایان در خصوص این موضوع که جمهوری اسلامی ایران باید چه واکنشی در برابر این قطعنامه نشان دهد، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همانگونه که در گذشته بر اساس اصول و قوانین بین المللی عمل کرده است باید همان رویه را حفظ کند از آنجایی که ایران یک کشور مقتدر و مستقل است، لزومی ندارد که تسلیم زیاده خواهی های آمریکا و کشورهای غربی شود.

به گفته واحدی؛ آنچه مسلم است استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای حق مسلم تمامی کشورهای جهان است که ایران نیز بر مبنای همین اصل و با شفافیت تمام و کمال خواستار استفاده از حق خود در این زمینه است. با این همه فشارهای بی جا و توطئه های دشمنان نمی تواند مانع حرکت جمهوری اسلامی ایران شود و این کشور تسلیم فشارهای استکبار نخواهد شد.

 

شنوندگان رادیو عربی معاونت برون مرزی:

اقدام اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی در راستای جلب رضایت آمریکا و صهیونیسم است

ام فاطمه شنونده رادیو عربی از عراق گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی و کشورهای اتحادیه اروپا همگی تحت سلطه گری آمریکا ورژیم اشغالگر قدس قرار دارند که کارشان فقط دروغ پردازی بوده و از خود هیچ اختیار و استقلالی نداشته و نخواهند داشت و دارای هیچ اعتبار و وجهه خاصی نیستند. آن ها مصداق تروریسمی هستند که خواهان به زانو در آوردن و تسلیم کردن ایران اسلامی درباره  مسائل مربوط به منطقه هستند و به خوبی می دانند که برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران شفاف و مشخص و به دور از دروغ پردازی است. حال آنکه به خوبی می دانیم جمهوری اسلامی ایران همیشه از خود مواضع شجاعانه و قدرتمند و صادقانه و شفافی در برابر این اتهامات و دروغ پردازی بیگانگان نشان داده و راستی آزمایی صادقانه و شفاف این کشور در برابر مسائل مختلف به خصوص برنامه هسته ای برای همگان به اثبات رسیده و روشن و مشخص است. از این رو آمریکا و اسرائیل محور شرارت در منطقه و جهان تلقی می شوند و جمهوری اسلامی ایران پروژهای تفرقه انگیز و مداخله جویانه و دروغ پردازانه این دو رژیم و همپیمانانشان در منطقه را را نقش بر آب کرده است.

ابوعمار از عراق گفت: نهادهای مربوط به سازمان ملل و شورای امنیت و آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیگر نهادهای بین المللی از خود هیچ استقلالی نداشته و حتی در تصمیم گیری های خود نمی توانند مستقل عمل کنند و همیشه علیه ملت های ستمدیده و مظلوم بیانیه ها وتصمیم های ظالمانه را به تصویب می رسانند که این مایه شرمساری و خفت و ننگ در جهان به اصطلاح دموکراسی و آزاد است.

ابوحیدر شنونده رادیو عربی از عراق گفت: بدیهی است که سه کشور اروپایی یعنی انگلیس ، فرانسه وآلمان همگام با سیاست ها و تصمیمات و قطعنامه های آمریکا در تلاشند تا ایران را از پیشبرد برنامه مسالمت آمیز هسته ای خود باز دارند و همچنین آشکار و مشخص است که جمهوری اسلامی ایران همکاری نزدیک و خوبی با بازرسان و نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته است و مسالمت آمیز بودن فعالیت این تأسیسات هسته ای ایران ، برای همگان و خود آژانس به اثبات رسیده است اما بعد از خارج شدن آمریکا از گفت و  گوهای رسمی درباره برنامه هسته ای ایران و عهدشکنی این کشور از پیمان هسته ای با ایران و عدم اعطای حق این کشور در استفاده از تصمیمات گرفته شده در این توافق هسته ای و عدم برداشتن تحریم های ظالمانه اقتصادی ، ایران تصمیمات جدیدی را در این باره اتخاد کرد. قطعنامه اخیر ضد ایرانی سه کشور اروپایی که مدعی همکاری نداشتن جمهوری اسلامی ایران با تحقیقات آژانس است صرا سخنانی پوچ و بیهوده است که هدفشان لطمه زدن به خواسته های مشروع و قانونی ایران در پیشبرد برنامه مسالمت آمیز هسته ای خود است و  همه این تحرکات به درخواست آمریکا و رژیم جعلی و غاصب و جنایتکار صهیونیستی صورت گرفته است.

 

 

مخاطبان رادیو سواحیلی معاونت برون مرزی:

شورای حکام و کشورهای اروپایی هم پیمانان آمریکا و صهیونیسم  هستند

شرالی فاضل مخاطب رادیو سواحیلی از شهر دارالسلام در تانزانیا گفت: به نظر می رسد درخواست کشورهای فرانسه ، انگلیس و آلمان به دنبال فشارهای آمریکا و رژیم صهیونیستی مطرح شده است اما جمهوری اسلامی ایران قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را کاملاً رد کرده و در برابر این زیاده خواهی آشکار سکوت نخواهدکرد.

یحیی علی از شهر زنگبار در تانزانیا گفت: سه کشور فرانسه انگلیس و آلمان با اقدام اخیر خود ثابت کردند که با آمریکا و رژیم صهیونیستی هم پیمان هستند.

بالهدی علی مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگا در تانزانیا گفت: ایران همواره در فعالیت های هسته ای خود موضعی شفاف داشته است و با آژانس همکاری کرده است و اقدام شورای حکام برای صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی ایران اصلا قابل قبول نیست.

یحیی حسن محمد شنونده رادیو سواحیلی از شهر مومباسا در کنیا گفت: تصویب قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی اقدامی گستاخانه بود که جمهوری اسلامی ایران پاسخ محکمی به آن خواهد داد.

جوما عیدی عیسی از تانزانیا گفت: اقدام اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در پی سیاست های زورگویانه آمریکا و فشار حداکثری علیه ایران صورت گرفته است.

 

 

 

 

تیر ۱۰, ۱۳۹۹ ۰۸:۰۸ Asia/Tehran
کامنت