• عضو هیات علمی دانشگاه «اسن یورت» ترکیه گفت: ترور شهید فخری زاده در میان گمانه زنی های بازگشت آمریکا به برجام

سعید ییلماز عضو هیئت علمی دانشگاه «اسن یورت» ترکیه در گفت و گو با رادیو ترکی استانبولی معاونت برون مرزی صداوسیما گفت: همزمانی ترور دانشمند ایرانی محسن فخری زاده با روند اظهارات بازگشت آمریکا به توافق هسته ای برجام موضوع معناداری است. پس از اعلام نتایج اولیه ریاست جمهوری آمریکا بود که گمانه زنی های جدی در رابطه با احتمال بازگشت آمریکا به توافق هسته ای برجام مطرح شد. «جو بایدن» پیش تر در سخنرانی های پیش از انتخابات خود نیز از احتمال بازگشت به این توافق سخن گفته بود.

سعید ییلماز (Said Yılmaz) عضو هیئت علمی دانشگاه اسن یورت (Esenyurt) ترکیه در رابطه با ترور شهید محسن فخری زاده ادامه داد: در دوره «باراک اوباما» بود که اخبار حصول توافق بین ایران و طرف های غربی موجب واکنش تند نخست وزیر رژیم صهیونیستی «بنیامین نتانیاهو» شده بود. نتانیاهو در آن دوران با اظهارات خود در مورد  نزدیک بودن ایران به تولید بمب اتم در سازمان ملل سعی در تحریک کشورها علیه ایران داشت. علی رغم این تحریکات باراک اوباما راه گفت و گو با ایران را انتخاب کرد. گرچه این توافق در عمل نتوانست  به صورت موفق آمیزی اجرا شود ولی در نهایت نارضایتی صهیونیست ها از این توافق ادامه داشت.

ییلماز کارشناس ترکیه ای ادامه داد: نباید فراموش کنیم که صهیونیست ها با افزایش حمایت های خود از «دونالد ترامپ» سعی در تحت فشار قرار دادن هر چه بیشتر مخالفان و  دشمنان رژیم صهیونیستی داشتند. این روند ادامه داشت تا این که خبر شکست ترامپ صهیونیست ها را وحشت زده کرد. در ورای این موضوع صحبت از بازگشت رئیس جمهور منتخب جدید آمریکا جو بایدن به  برجام بود. این موضوع فارغ از این که ایران مایل به مذاکره باشد یا آن را نپذیرد، برای صهیونیست ها غیر قابل قبول بود. در همین راستا صهیونیست ها که سنگ اندازی های خود را به صورت برنامه ریزی شده ای آغاز کردند. به نظر می رسد ترور شهید فخری زاده یکی از برنامه های صهیونیست ها برای این توافق احتمالی است. البته صهیونیست های اهداف موازی را نیز در این مسیر دنبال خواهند کرد.

سعید ییلماز کارشناس رادیو ترکی استانبولی افزود: اولویت دادن جو بایدن در زمینه سیاست خارجی به چین نیز نشان داد دموکرات ها نگاه واقع بینانه تری نسبت به منافع آمریکا دارند، واز این موضوع مطلع هستند که صهیونیست ها صرفا منافع کشور خود را در اولویت آمریکا قرار می دهند. اما در حقیقت اولویت اصلی برای آمریکا چین است. چینی که به عنوان رقیب اصلی اقتصادی آمریکا شناخته می شود.

سعید ییلماز کارشناس مسائل سیاسی و عضو هیئت علمی دانشگاه «اسن یورت» ترکیه در پایان گفت: جو بایدن نیز با در نظر گرفتن این موضوع به دنبال تمرکز بر موضوع چین است. اما رژیم صهیونیستی و لابی حامی آن در آمریکا بار دیگر می خواهد از هم اکنون توجه دولت آتی آمریکا را به خصومت با ایران جلب کند. در همین چارچوب است که رژیم صهیونیستی هم در راستای اهداف تروریستی خود و هم در راستای تحریک بیشتر ایران برای واکنش نشان دادن، دانشمند هسته ای ایران را به شهادت رسانده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

در گفت و گو با استاد روابط بین الملل دانشگاه «گیرسون» ترکیه بررسی شد:

اهداف و ابعاد ترور دانشمند برتر ایرانی

دانشمند برجسته هسته‌ای ایران، در یک حمله تروریستی در حومه تهران ترور شد. مقامات ایران رژیم صهیونیستی را مسئول این حمله می‌دانند و طبق گزارش های اولیه، دست داشتن رژیم صهیونیستی، توسط ایالات‌متحده آمریکا و سایر مقامات اطلاعاتی تایید شده است. در همین راستا کارشناسان در رابطه با اهداف آشکار و پنهان این حادثه تروریستی نظرات مختلفی را ابراز کرده اند.

عباس کارا آغاچلی  (Abbas Karaağaçlı)  عضو هیئت علمی رشته روابط بین الملل دانشگاه گیرسون (Giresun) ترکیه در رابطه با شهادت محسن فخری زاده به رادیو ترکی استانبولی معاونت برون مرزی صداوسیما گفت: سالیان سال است رژیم صهیونیستی با دست آویز قرار دادن فعالیت های صلح آمیز ایران و تهدید نشان دادن این فعالیت ها در راستای تولید بمب هسته ای روند ترور دانشمندان هسته ای ایران را در پیش گرفته است.  در همین چارچوب می توان گفت صهیونیست ها مدت طولانی به دنبال ترور یکی دیگر از دانشمندان مطرح هسته ای ایران به نام «محسن فخری زاده» بودند. صهیونیست ها پس از اظهارات «جو بایدن» مبنی بر احتمال بازگشت به توافق هسته ای با ایران با  دوچندان کردن تلاش های خود برای عقیم ساختن فعالیت های هسته ای ایران  برنامه ترور شخصیت های هسته ای ایرانی را دنبال کردند.

کارا آغاچلی کارشناس ترکیه ای افزود: به موازات این موضوع اهداف دیگری نیز در ورای این ترور نهفته بود. جلب رضایت سعودی ها یکی از اهداف این ترور به شمار می رود. از طرفی صهیونیست ها اهداف خود را در راستای ادامه سیاست ایجاد رعب و وحشت در منطقه نیز دنبال می کنند. این سیاست ساختاری رژیم صهیونیستی است. در حقیقت تروریسم در بطن جامعه و سیاست های اعمالی صهیونیست ها جای گرفته است. عمل تروریستی اخیر نیز بدون شک یا به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در هماهنگی با سرویس های اطلاعاتی تروریست ها صورت پذیرفته است.

عباس کارا آغاچلی با اشاره به  بی اعتنایی ساختاری رژیم صهیونیستی به  سازمان های بین المللی نیز گفت: در اینکه سازمان های بین المللی  واکنشی جز سکوت به جنایت های رژیم صهیونیستی ندارند، شکی نیست ولی نباید فراموش کرد همان واکنش های ضعیفی نیز که نشان داده می شود با بی اعتنایی صهیونیست ها رو به رو می شود. صهیونیست ها با اتکا به بزرگترین حامی خود یعنی بزرگترین نماد استکبار جهانی آمریکا  هر گونه عملی را مشروع می دانند و از عواقب آن نمی هراسند.

عباس کارا آغاچلی کارشناس رادیو ترکی و استانبولی معاونت برون مرزی در پایان با اشاره به توطئه آمیز بودن این حمله تروریستی  گفت: یکی از جنبه های این حمله تروریستی برهم زدن معادلات آتی در زمینه توافقات بین المللی است. به نظر می رسد رژیم صهیونیستی در چارچوب این توطئه  به دنبال عصبانی کردن ایران و واداشتن این کشور به واکنشی سخت است. رژیم صهیونیستی که از صحبت های جو بایدن مبنی بر احتمال بازگشت به توافق برجام می هراسد پیش دستی کرده و حتی احتمال این گونه توافق را نیز برنتابیده است. بدین صورت می توان گفت این حمله تروریستی آشکارا برای تحریک ایران صورت پذیرفته است.

 

 

 

 

 

 

 

 

عضو شورای مرکزی مجمع مسلمانان آلمان در گفت و گو با رادیو ترکی استانبولی برون مرزی:

 ترور شهید فخری زاده حاصل توطئه صهیونیسم و استکبار جهانی است

روز جمعه 7 آذر خودروی حامل محسن فخری‌زاده رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع مورد حمله تروریستی قرار گرفت و یکی از بزرگترین دانشمندان ایرانی به فیض شهادت نائل شد. شهید محسن فخری زاده از دانشمندان پرافتخار هسته‌ای و دفاعی کشورمان نزدیک به ۳ دهه در فهرست ترور گروه‌های تروریستی و رژیم صهیونیستی قرار داشت. در سال های اخیر بارها عملیات‌های تروریستی علیه وی کشف و خنثی شده بود.

 برهان الدین داغ (Burhanettin Dağ)  عضو شورای مرکزی مجمع مسلمانان آلمان در رابطه با ترور دانشمند ایرانی به رادیو ترکی استانبولی معاونت برون مرزی رسانه ملی گفت: دنیای اسلام، منطقه و حتی جهان یک عالم توانا را از  دست داده است. ملت ایران از آزمونی دیگر در گذار است. البته این آزمون چیزی جز حیله دشمنان نیست.  در حقیقت دولت «دونالد ترامپ» و رژیم صیونیستی پیش از روی کار آمدن جو بایدن رئیس جمهور منتخب جدید  آمریکا به دنبال عقده گشایی و کشاندن ایران به سمت جنگی همه جانبه هستند. در این موضوع شکی نیست که  هدف این ترور جدای از ترورهای متعددی که علیه دانشمندان و سیاسیون ایرانی  طی چندین دهه اخیر صورت پذیرفته است  سخت کردن کار ایران برای مذاکرات بعدی است.

برهان الدین داغ در ادامه گفت: همانطور که در سطح منطقه نیز مشخص است با هدایت رژیم صهیونیستی و آمریکا  و جهت دهی های صیونیسم جهانی برخی کشورهای مرتجع منطقه گرد هم آمده و هر از چند گاهی  ایران را به عنوان تهدید معرفی کرده اند. در این چارچوب سعودی ها بیشترین همکاری را با صهیونیست ها و آمریکا داشته اند. آنها در حال تشکیل جبهه ای مشترک علیه جمهوری اسلامی ایران هستند. عادی سازی روابط بحرین، امارات و به طور ضمنی سعودی ها با رژیم صهیونیستی نیز در همین راستا بوده است. حال به نظر می رسد بار دیگر کشورهای مرتجع منطقه نیز به دنبال خوش خدمتی به  ارباب جدید آمریکایی خود باشند.

برهان الدین داغ عضو شورای مرکزی مسلمانان آلمان و کارشناس رادیو ترکی استانبولی در پایان با اشاره بر لزوم احتیاط بیشتر ایران در زمینه پاسخگویی به این جنایت گفت: بدون شک این یک توطئه علیه ایران است. ایران باید عاملان این جنایت را شناسایی کرده و آنها را به مجامع جهانی معرفی کند. البته واضح و آشکار است که دشمنان پیشرفت علمی ایران به خصوص در زمینه هسته ای که از قدرت دفاعی روز افزون ایران هراس دارند عاملان این جنایت بوده اند.  دشمنان ایران اسلامی علاوه بر اینکه  پایه های علمی و شخصیت های علمی تعیین کننده در فناوری هسته ای را هدف قرار داده اند با تصور این که با یک تیر می توانند  دو نشان را بزنند با توطئه چینی و برنامه ریزی های خصمانه به دنبال ایجاد جنگ در منطقه نیز هستند. چنین برنامه ریزی های  جنگ طلبانه ای نتیجه دشمنی های صهیونیسم و استکبار جهانی با ایران و اسلام است. انتظار می رود ایران با اتخاذ سیاستی هوشمندانه این توطئه را خنثی کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مخاطبان و شنوندگان رادیو سواحیلی معاونت برون مرزی گفتند:

راه شهید فخری زاده و دیگر شهیدان اسلام پر رهرو است

محمد مبارک شهبل شنونده رادیو سواحیلی از شهر تانگا در تانزانیا گفت: شهادت شهید محسن فخری زاده دانشمند هسته ای ایران را به محضر رهبر انقلاب اسلامی ایران تسلیت می گویم. مطمئنا خون این شهید بزرگوار پایمال نخواهد شد و عاملان این جنایت وحشیانه به سختی مجازات خواهند شد. تاسف من برای آنهایی است که از این حادثه حمایت کردند اما آنها نیز از این موضوع خوشحال نباشند چرا که شاگردان این شهید بزرگوار راه ایشان را ادامه خواهند داد.

 

یحیی حسن محمد مخاطب رادیو سواحیلی از شهر مومباسا در کنیا گفت: شهادت دکتر فخری زاده دانشمند هسته ای ایران فقدانی بزرگ برای ایران و امت اسلامی به شمار می رود. بدون شک راه این شهید بزرگوار ادامه خواهد داشت.

 

یحیی علی شنونده رادیو سواحیلی از شهر زنگبار در تانزانیا گفت: به شهادت رسیدن شهید فخری زاده در حمله تروریستی بار دیگر چهره جنایتکار رژیم صهیونیستی و آمریکا را به نمایش گذاشت. امّا دشمنان بدانند که انتقامی سخت در انتظار آنهاست و عوامل این جنایت بزرگ به سزای عمل ننگین خود خواهند رسید.

 

بالهدی علی مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگا در تانزانیا گفت: قطعا آمریکا و رژیم صهیونیستی در ترور دانشمند هسته ای ایران دست داشته اند و باید منتظر انتقام سخت جمهوری اسلامی ایران باشند.

 

عایشه سعید احمد شنونده رادیو سواحیلی از شهر لندن در انگلیس گفت: شهادت شهید فخری زاده دانشمند هسته ای را به ملت ایران تسلیت می گویم و برای ایشان از درگاه پروردگار علو درجات را خواستارم.

 

جوما جعفر ساگایی مخاطب رادیو سواحیلی از شهر مارا در تانزانیا گفت: ترور شهید فخری زاده بار دیگر نشان داد که دشمنان جمهوری اسلامی ایران از توانمندی هسته ای ایران و پیشرفت های این کشور، نگران و سردرگم شده اند و از این رو به هر نحوی می خواهند به ایران ضربه بزنند.

 

جوما عیدی عیسی شنونده رادیو سواحیلی از تانزانیا گفت: تنها راه برقراری صلح جهانی، اتحاد و همبستگی مسلمانان جهان در برابر تروریست های بین المللی و در راس آن ها آمریکای جنایتکار و رژیم صهیونیستی است.

 

آذر ۱۸, ۱۳۹۹ ۱۵:۰۲ Asia/Tehran