• دولت های آمریکا همیشه نشان دادند که تحمل صدای دیگر را ندارند

دولت بایدن با تلاش برای دستیابی به فرصت بیشتر به منظور رایزنی با طرف های حاضر در برجام، راهبرد ائتلاف سازی و به دست‌گیری رهبری بازیگران اصلی این توافقنامه بین المللی را برای افزایش فشارها به ایران دنبال می کند.

 اعلام برنامه ایران برای متوقف کردن اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و برخی تحرکاتی که از سوی تروئیکای اروپایی و آمریکا برای منصرف کردن ایران از اجرای تصمیم خود بروز و ظهور یافت، در روزهای اخیر گمانه هایی را در خصوص پیگیری موضوع بازگشت آمریکا به برجام و گام برداشتن در مسیر لغو تحریم های غیر قانونی  مطرح کرده است.

موضوع رویکرد دولت جدید آمریکا در قبال برجام را با مخاطبان و شنوندگان رادیو های معاونت برون مرزی به اشتراک گذاشتیم، خلاصه نظرات آنان را می خوانیم: 

مخاطبان و شنوندگان رادیو بنگلا معاونت برون مرزی درباره رویکرد جدید دولت آمریکا بیان کردند:

سردمداران آمریکا وجود ایران قدرتمند را تحمل نمی کنند

صبیر شنونده رادیو بنگلا از کشور بنگلادش گفت: به نظر من دولت جدید آمریکا رویکردی متفاوت از دولت ترامپ ندارد. به سیاست‌های اعلامی آمریکا در قبال برنامه هسته‌ای ایران ‌اعتمادی نیست. مهم نیست که چقدر جو بایدن سخاوتمند است یا نیست، واقعیت این است که هرگز به نفع ایران یا مسلمانان کار نخواهد کرد. همان‌طور که با استقرار مجدد نیروها در سوریه این فرضیه ثابت می ‌شود. رئیس‌جمهور آمریکا یعنی گربه خانگی رژیم صهیونیستی. رژیم اشغالگر قدس هیچ‌وقت به نفع مسلمانان یا ایران فکر هم نمی‌کند و با این پیش فرض، مسئله هسته‌ای ایران برای پیشرفت این کشور و مقاومت لازم و ضروری است.

 

محبوب علم هیمل مخاطبان رادیو بنگلا از کشور بنگلادش گفت: هرکسی که در آمریکا به قدرت برسد، هرگز نمی‌خواهد ایران یک قدرت هسته‌ای باشد. دوران ریاست جمهوری بایدن بهتر از دوران ترامپ نخواهد بود. من فکر می‌کنم بدتر هم خواهد بود. آمریکا قبلا تنها بود؛ ولی دولت بایدن با کمک اروپا به ایران فشار خواهد آورد. در یک‌ کلام ، فرقی بین ترامپ و بایدن وجود ندارد. بهتر است ایران تلاش خود را ادامه بدهد و برنامه هسته‌ای خود را ‌پیش ببرد.

شنوندگان رادیو عربی معاونت برون مرزی در خصوص رویکرد جدید دولت بایدن در قبال ایران بیان کردند:

سیاسیت های دولت بایدن با دولت ترامپ هیچ فرقی ندارد

ام علی شنونده رادیو عربی از بحرین گفت:  به طور کلی سیاست آمریکا همیشه بر پایه مکر و نیرنگ و دیپلماسی حیله گری همراه بوده است. تمام دولت های برسرکارآمده در آمریکا چه دولت های قبلی و چه دولت کنونی همگی مزدور یک وجه به نام خودبزرگ‌بینی، تکبر، قدرت‌طلبی، یکه‌تازی در به‌دست‌آوردن تمام امور از جمله علم و دانش، قدرت نظامی و علوم عقلی و جنگ ستارگان دارند.

ما همیشه شاهد سیاست های حیله‌گرانه آمریکا در منطقه و جهان و نیز در قبال پرونده هسته ای ایران بوده ایم. از آنان انتظار خیری وجود ندارد و مقامات ایران باید مراقب حیله‌گری آمریکای‌ها در تعامل با پرونده هسته ای ایران باشند تا ذره ای از حقوق مردم و کشور ایران تضییع نشود.

 

ابو محمد مهدی مخاطب رادیو عربی از یمن گفت: بی تردید سیاست و رویکرد آمریکا با تغییر رؤسای جمهور و دولت ها تغییری نخواهد کرد؛ چرا که در این رابطه طرح ها و برنامه های راهبردی دور و نزدیکی وجود دارند که دولت آمریکا نمی تواند از آن خارج شود، اما زمانی که آمریکا در محقق ساختن اهداف و مقاصد خود در باره جمهوری اسلامی ایران دچار شکست و سردرگمی می شود، از ابزار رزمایش یا طرح های جایگزین استفاده می کند تا بدین صورت وجهه از دست رفته خود را بازیابد.

به عنوان مثال در دوره ریاست جمهوری ترامپ تصمیم گرفته شد تا این کشور از توافق هسته ای با ایران خارج شود، اما در دوره بایدن تصمیم به بازگشت به توافق هسته ای با ایران وجود دارد تا جایی که تمام دنیا تصور می کند که دولت بایدن در پرونده های بین المللی و نیز پرونده توافق هسته ای با ایران رویکرد مثبتی را دنبال خواهد کرد. به نظر من شاید مقصود سخن بایدن از بازگشتن به توافق هسته ای با ایران، آزمودن میزان محکم بودن و پایداری و راستی آزمایی جمهوری اسلامی ایران باشد؛ با توجه به این مسئله  که ایران اسلامی همواره به تمام توافقنامه ها و منشورهای بین المللی  و از جمله توافق هسته ای امضا شده با کشورهای عضو شورای امنیت و از جمله آمریکا پای‌بند بوده است. اینجاست که آمریکا در تغییر اصول و مبادی ثابت مورد توجه و اتکای ایران در تعامل خود با دیگر کشورهای جهان در طی این چهار دهه از عمر جمهوری اسلامی دچار شکست و ناکامی می شود.

 

فاطمه شنونده رادیو عربی از عراق گفت: رفتار آمریکا به عنوان شیطان بزرگ، در قبال ایران از هیچ اعتبار و صداقتی برخوردار نیست؛ اما در مقابل، جمهوری اسلامی ایران از یک بیان قاطع و نیز قدرت سیاسی و نظامی برتر برخوردار است که دولت آمریکا را در میدان عمل دچار مشکل کرده است. از این رو کشور ایران به عنوان یک کشور بزرگ از یک اعتبار و وجهه قابل توجه در منطقه و جهان بهره مند شده است.

 

سعید فارس السعید مخاطب رادیو عربی از سوریه گفت: دولت های پیشین و جدید آمریکا مصداق همان شیطان بزرگ هستند، اما این  دولت برای خود از یک چهارچوب، شیوه و روش پلید برخوردار است که از همتایان خود در سبک و شکل ظاهر متفاوت است، اما در اصل و عمل  یکی است و تمام تلاش‌شان دفاع از منافع آمریکا و رژیم صهیونیستی است و چنگ انداختن و غارت ثروت ملت های جهان.

این در حالی است که رهبر انقلاب اسلامی ایران به طور واضح، شفاف و صادقانه ای بر این امر تاکید کردند که دولت جدید آمریکا بایستی به تعهدات خود در قبال توافق هسته ای با ایران برگردد و بدان پای‌بند باشد، در حالی که دولت بایدن یک دولت صهیونیستی صاحب امتیاز است و به همین منظور کارگروه سیاسی و نظامی و اطلاعاتی خود را از بین بزرگ‌ترین افراد یهودی - صهیونیستی انتخاب کرده است.

بسیار روشن است که دولت بایدن علاقه مندترین دولت آمریکا نسبت به حفظ منافع خود و منافع و امنیت رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های فلسطین اشغالی است و همچنین این دولت از برترین قدرت موجود نسبت به گمراه کردن افکار عمومی راجع به حقوق بشر و عدالت برخوردار است. از این رو دخالت هایش در امور داخلی کشورها بر اساس یک قدرت نرم شکل می گیرد، لذا دولت بایدن از مروجان صلح شرم آور و ننگین و درآغوش گیرنده آنانی است که به راحتی تسلیم خواسته های آمریکا و رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی می شوند.

 

 

 

 

 

 

اسفند ۰۴, ۱۳۹۹ ۱۴:۱۰ Asia/Tehran