• محمد قناعتگر، مدیر رادیو ملایو: راه اندازی تلویزیون اینترنتی ملایو در آینده نزدیک

محمد قناعتگر با بیش از 14 سال سابقه تهیه کنندگی رادیو، اکنون مدیریت رادیو ملایو را در اداره کل شبه قاره و شرق آسیای معاونت برون مرزی بر عهده دارد. در آستانه ورود به بیست و هفتمین سال فعالیت این رادیو که پیوسته در مسیر تکامل و استفاده از شیوه های نوین رادیویی پیشگام بوده است، با این مدیر رادیو و همکارانش به گفت و گو نشسته ایم.

قناعتگر در آستانه سالگرد رادیو ملایو در خصوص زمان تاسیس و اهداف این رادیو گفت: رادیو ملایو در 13 اسفند 1373 با نیم ساعت پخش برنامه شروع به کار کرد و پس از گذشت سه سال، این زمان در بهمن 1376 به یک ساعت افزایش یافت. در ادامه در پی درخواست های مکرر مخاطبان برای افزایش مدت زمان پخش برنامه ها، این میزان در دی ماه 1382 به دو ساعت پخش در شبانه روز افزایش پیدا کرد.

این مدیر رسانه افزود: همچنین از سال 1397 و به دنبال قطع فرکانس رادیو ملایو، پخش برنامه ها به صورت استریم و پادکست روی سایت رادیو و شبکه های اجتماعی ادامه یافته و برنامه های تولیدی رادیو به صورت متن به صورت روزانه روی سایت نیز بارگذاری می شود. ضبط برنامه های «راهی به سوی نور» و «آموزش زبان فارسی» نیز همچنان ادامه دارد و متن و صوت آن به طور همزمان روی سایت قرار می گیرد.

وی ادامه داد: رادیو ملایو با هدف پوشش مخاطبان ملایو زبان با بیش از 400 میلیون نفر جمعیت مخاطب بالقوه راه اندازی شده و مخاطبانی از کشورهای اندونزی، مالزی، سنگاپور، برونئی، جنوب فیلیپین و جنوب تایلند را تحت پوشش قرار داده و به تولید و پخش برنامه های معارفی، سیاسی، اخبار، تفسیر، مطبوعات و ... می پردازد.

او در پاسخ به سوالی درباره مهم ترین و تاثیرگذارترین برنامه های این رادیو توضیح داد: از مهم ترین برنامه های تولیدی رادیو ملایو می توان به «تفسیر قرآن»، «تحولات شرق آسیا»، «آمریکا نگاه از درون»، «محیط زیست را دریابیم»، «آشنایی با صادرات غیرنفتی ایران (بازار ایرانی)»، «مشاهیر ایرانی، مفاخر جهانی»، «ایران در آئینه هفته»، «آموزش زبان فارسی»، «دیدگاه رهبری»، «جدیدترین یافته های پزشکی و بهداشتی (سلامت) در ایران»، «معرفی علمای بزرگ جهان شیعه»، «هنر بهتر زیستن»، «نقض حقوق بشر در غرب»، «اسلام هراسی در غرب»، «بازار و تولیدات ایرانی» و برنامه های سیاسی اجتماعی که به موضوعات روز جهان می پردازد، اشاره کرد.

قناعتگر عنوان کرد: با توجه به اینکه اکثر مخاطبان رادیو سایت ملایو مسلمان هستند از این رو برنامه های معارفی از جمله «راهی به سوی نور» (تفسیر قرآن)، «معرفی علمای شیعه»، «محمد (ص) از نگاه خردورزان» و ... از اقبال بیشتری در میان مخاطبان برخوردار است.

وی اضافه کرد: همچنین اخبار خاورمیانه و ایران یکی از پربازدیدترین بخش های رادیو ملایو است. با توجه به اینکه اکثر منابع خبری رسانه های منطقه هدف، خبرگزاری های غربی است؛ از این رو در بیشتر مواقع خبرهای رژیم صهیونیستی و اخبار منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) فیلتر یا به صورت سانسور شده منتشر می شود و تنها رسانه ای که اخبار این منطقه را به صورت متفاوت و واقعی پوشش داده و منعکس می کند، وب سایت رادیو ملایو است که انحصار خبر در منطقه را می شکند.

مدیر رادیو ملایو، ارزیابی خود از فعالیت رادیو ملایو در زمینه پرداختن به مسائل اجتماعی و فرهنگی و تولید برنامه هایی در این حوزه را این چنین عنوان کرد: این رادیو در حوزه فرهنگی و اجتماعی با تاکید بر اشتراکات فرهنگی کشورهای جنوب شرق آسیا به تولید و پخش برنامه هایی با موضوعاتی همچون معرفی آداب و رسوم مردم مسلمان ایران، اشتراکات فرهنگی ایران با کشورهای جنوب شرق آسیا و معرفی مراکز توریستی و گردشگری و صنایع دستی ایران پرداخته و بخشی ویژه به آموزش زبان فارسی در سایت خود اختصاص داده است. همچنین تبلیغ سرمایه گذاری برای واردات کالاهای با کیفیت ایرانی به منطقه در سایت و فضای مجازی، انتشار بیانات و دیدگاه های مقام معظم رهبری و بازتاب آن در منطقه و تاکید بر تحکیم وحدت بین مسلمانان منطقه (وحدت شیعه و سنی) از دیگر فعالیت های این رادیو به شمار می رود.

قناعتگر در ادامه از حضور رادیو ملایو در فضای آنلاین و ارتباط با مخاطبان گفت: رادیو ملایو جزو پرمخاطب ترین رادیوهای معاونت برون مرزی است که اکثر مخاطبان آن مسلمان هستند. همچنین این رادیو اولین رادیوی معاونت برون مرزی است که به همت عوامل رادیو، سایت اینترنتی آن راه اندازی شده است و به طور میانگین روزانه 3500 بازدید از سایت و 11 هزار بازدید از صفحات آن صورت می گیرد.

وی ادامه داد: رادیو ملایو به استناد آمار و گزارش های موجود، عملکرد قابل قبولی در زمینه فعالیت در شبکه های اجتماعی داشته است و در حال حاضر پخش اینترنتی اخبار و تفسیر به صورت استریم روی سایت انجام می شود و صفحه ویژه مالزی نیز به تحولات مالزی می پردازد. حضور و تولید محتوا در شبکه های اجتماعی مانند یوتیوب، فیس بوک، اینستاگرام، واتس آپ، توئیتر و ... از دیگر فعالیت های سایت رادیو ملایو است که به عنوان یکی از سایت های مرجع شیعه در منطقه و تنها سایت رسمی جمهوری اسلامی ایران در منطقه جنوب شرق آسیا محسوب می شود.

وی در خصوص چالش ها، مشکلات و دغدغه های فعالیت در رادیو ملایو توضیح داد: بیشترین مشکل و دغدغه ما وجود محدودیت در استفاده از شبکه های اجتماعی است. در این راستا، فیس بوک تاکنون 5 بار صفحه ویژه رادیو ملایو را یک‌جانبه و بدون هیچگونه اخطاری مسدود کرده است. صفحه یوتیوب رادیو نیز با بیش از 2400 ویدئو مسدود شد که این اقدام بعد از بارگذاری ویدئوهای مربوط به شهادت سردار قاسم سلیمانی صورت گرفت و مجبور شدیم دوباره صفحه جدید ایجاد کنیم. با این حال با همه این محدودیت ها همچنان صحنه فعالیت در شبکه های اجتماعی را خالی نکرده و با انگیزه به فعالیت خود ادامه می دهیم.

محمد قناعتگر در پاسخ به سوالی درباره آینده رادیو ملایو گفت: راه اندازی تلویزیون اینترنتی در دستور کار قرار دارد و در صورت کسب موافقت های لازم، روزانه نیم ساعت برنامه به صورت تصویری برای مخاطبانمان پخش می کنیم. از فعالیت های جدید این رادیو تهیه و تولید پادکست و ویدئو با زیرنویس و نریشن خوانی برای تولیدات چند رسانه ای در سایت است که امیدواریم در آینده به وضعیت مطلوبی در این زمینه دست پیدا کنیم. همچنین امیدواریم بتوانیم در آینده جایگاه خودمان را به عنوان یک رسانه مستقل و زبان گویای جمهوری اسلامی در منطقه تقویت کنیم.

 

اسفند ۱۰, ۱۳۹۹ ۱۱:۲۸ Asia/Tehran