• روحانیانتو سوناردی، گوینده رادیو ملایو: مقاومت در جنگ نرم و مقابله با تبلیغات شیطانی غرب، رمز موفقیت رادیوهای برون مرزی است

روحانیانتو سوناردی 40 ساله و اهل اندونزی است. او در رشته کلام اسلامی تحصیل کرده و به صورت آزاد نیز در دوره های روزنامه نگاری به تحصیل پرداخته و از سال 1390 با معاونت برون مرزی صدا و سیما همکاری می کند.

روحانیانتو سوناردی گوینده و مترجم رادیو ملایو از تجربه ها و فعالیتش در این رادیو برون مرزی می گوید: کار اصلی من گویندگی و ترجمه است، با این حال در زمینه تدوین ویدئوهای برنامه ها با موضوعاتی مختلف از جمله گردشگری، پیشرفت های نظامی، علمی و فناوری، رویدادها و تحولات پزشکی، موسیقی سنتی و سایر پیشرفت ها در ایران نیز همکاری می کنم. این ویدئوها در شبکه های اجتماعی شامل فیس بوک، اینستاگرام، یوتیوب و گروه واتس آپی و سایت رادیو ملایو بارگذاری می شود. همچنین مسئول ارتباط و تماس با مخاطبان و خوانندگان سایت هستم و نظرات آنها را بررسی و منعکس می کنم.

وی در خصوص موضوعات مورد علاقه مخاطبان و شنوندگان رادیو ملایو توضیح داد: شنوندگان رادیو ملایو بیشترین استقبال را از برنامه های معارف اسلامی، تفسیر قرآن و اخبار سیاسی و نظامی در کشورهای غرب آسیا و به ویژه ایران دارند. آنها همچنین برنامه های خبری درخصوص توسعه و پیشرفت های علمی، فناوری و نظامی در ایران را با جدیت دنبال می کنند و از پیشرفت و شجاعت ایران در مبارزه با هژمونی ایالات متحده آمریکا و غرب شگفت زده شده بوده و از این رو برای کسب شناخت بیشتر درباره پیشرفت های ایران بسیار مشتاق هستند.

روحانیانتو سوناردی وضعیت ارتباط مخاطبان با این رادیو را خوب ارزیابی و عنوان کرد: شنوندگان ما ارتباط خوبی با برنامه ها و رادیو دارند و نظرات خود را از طریق راه های ارتباطی شامل سایت و شبکه های اجتماعی با ما در میان می گذارند. یکی از مشکلات ما برای پاسخ به این استقبال مخاطبان این است که به دلیل مسائل بودجه ای، در ارسال هدایا برای آنها محدودیت هایی داریم؛ در حالی که رادیوهای کشورهای رقیب مثل صدای آمریکا هر سال چندین بار به ویژه در آستانه سال نو هدایایی برای شنوندگان خود ارسال می کنند تا مخاطبان بیشتری را جذب کنند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص مسائل، چالش ها و مشکلات این رادیو توضیح داد: از مهم ترین مشکلاتی که در رادیو ملایو با آن رو به رو هستیم مسدود شدن صفحات رادیو و برنامه های مختلف در شبکه های اجتماعی فیس بوک و یوتیوب است. هنگامی که دنبال کنندگان زیادی در این شبکه ها داریم به طور ناگهانی  و بی دلیل صفحات ما مسدود می شود و ناچاریم دوباره صفحات جدید ایجاد کرده و از اول شروع کنیم. تنها کانال ارتباطی ما با شنوندگان و مخاطبان که هرگز مسدود نمی شود، ایمیل و واتس آپ است؛ از این رو ما ده ها گروه در واتس آپ داریم و در آنها فعالیت می کنیم.

وی در پایان گفت: کار فرهنگی در واقع جنگ نرم است و ما هرگز نباید در این جنگ خسته یا تسلیم شویم. ما باید با امکاناتی که در اختیار داریم، حقیقت را به جهانیان معرفی کرده و انتقال دهیم و با تبلیغات شیطانی غرب مبارزه کنیم. این رمز موفقیت و نفوذ رسانه های برون مرزی ایران در ارتباط با مخاطبانشان است.

 

اسفند ۱۰, ۱۳۹۹ ۱۱:۳۴ Asia/Tehran