• توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران تصمیمی حکیمانه و شجاعانه است

«جمهوری اسلامی ایران در قضیه هسته‌ای نیز همانند سایر قضایا عقب‌نشینی نخواهد کرد و در مسیر آنچه که مصلحت و نیاز امروز و فردای کشور است، با قدرت پیش خواهد رفت». حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی اخیر خود در دیدار رئیس منتخبان ملت در مجلس خبرگان رهبری، با تاکید بر این موضوع، ادبیات روزهای اخیر آمریکا و سه کشور اروپایی در مورد ایران را ادبیاتی مستکبرانه، طلبکارانه و غیر منصفانه دانستند و در این زمینه انتقادهایی را مطرح کردند.

موضوع آغاز رسمی توقف اقدامات داوطلبانه ایران در زمینه برجام که از 23 فوریه کلید خورد را با مخاطبان وشنوندگان رادیو های برون مرزی به اشتراک گذاشتیم که با هم می خوانیم:  

کارشناس ترکیه ای درباره سیاست کشورهای غربی در قبال ایران و برجام گفت:

آبی از اروپایی ها گرم نمی شود/
اروپا در موضوع برجام دنباله رو آمریکاست

یک تحلیلگر ترک مسائل خاورمیانه، در باره سیاست خارجی کشورهای غربی در توافق برجام گفت: اروپایی ها در موضوع برجام به منافع خود فکر می کنند و در عمل پای‌بند به توافق با آمریکا و دنباله رو سیاست خارجی این کشور در قبال برجام هستند.

ضیا ترک ییلماز Ziya Türk Yılmaz  ،کارشناس مسائل سیاسی و مدیر سایت «راست خبر» در رابطه با  سیاست های کشورهای غربی در قبال ایران بیان کرد: رویکرد غربی‌ها نسبت به  قدرت هسته ای ایران از همان ابتدا مشخص بود. آن ها پس از آنکه  فعالیت های صلح آمیز ایران را بهانه مذاکرات قرار دادند، به دنبال بهترین توافق برای خود بودند. آنها سرانجام توافقی با نام برجام را که  پس از سال ها مذاکره به دست آمد، امضا کردند.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: طی یک سال پس از امضای این توافق نامه، ایران تمامی تعهدات خود در این  توافق را عملی کرد و حتی به صورت داوطلبانه به همکاری های خود با آژانس انرژی اتمی نیز ادامه داد. در این بین  کشورهای غربی  صرفا مواضع شفاهی خود را در این زمینه اعلام کرده و در عمل  هیچ کدام از تعهدات  مکتوب در  برجام را عملی نکردند.  پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای و ناکام ماندن و حتی بی تفاوت ماندن اروپایی ها در  تحقق وعده های  جبران خروج خسارات آمریکا از این توافق، ایران با استناد به این سند بین المللی  برخی از تعهدات خود را تعلیق کرد و  دوباره شروع به غنی سازی های صلح آمیز کرد. 

سردبیر سایت خبری «راست خبر» افزود: پس از آن که دولت جو بایدن روی کار آمد، رئیس جمهور جدید آمریکا با درک این موضوع که  فشارهای سالیان سال علیه ایران،  بی نتیجه بوده است، صحبت از بازگشت به توافق هسته ای و  کاهش فشارها علیه  ایران کرد.  طبیعتا ایران نیز با توجه به سبقه ای که  آمریکا و غربی ها در این روند داشتند، خواستار تضمین  منافع خود  با حداقل برداشته شدن تحریم ها شده است. البته ایران از طرفی هم انتظار  جبران خسارات وارده به  خود در این دوره را نیز خواهد داشت که این حق مسلم این کشور است.  بدین ترتیب این بار ایران  شرط اساسی برای  بازگشت  به این توافق را تعیین کرده است تا بار دیگر دچار وقت کشی های غربی ها نشود.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه خواسته ها و طلب های ایران از طرف های برجامی کاملا معقول و قانونی است، ادامه داد: این آمریکا بود که از توافق برجام خارج شد. حال که آمریکا می خواهد به توافق هسته ای باز گردد، در ابتدا باید تعهدات خود در چارچوب این توافق را  به جای بیاورد. اگر خلاف این باشد، باید گفت مذاکرات دوباره و بازنگری در این توافق بی فایده و عبث است.

ضیا ترک ییلماز در پایان با اشاره به این که دولت های اروپایی اراده مستقلی در رابطه با  این توافق نداشته اند، تاکید کرد: اروپایی ها در چنین توافقاتی  تنها نماینده آمریکا هستند و اراده لازم برای اعمال نظرهای موافق با منافع خود را هم ندارند. در توافق برجام نیز این ویژگی حفظ شده بود و پس از این نیز چنین خواهد بود. اروپایی ها به عنوان متحد اصلی آمریکا در جهان نمی تواند خارج از چارچوبی که آمریکایی ها برای آنها تعریف کرده اند، حرکت کنند. اگر اقدامی صورت بپذیرد که به ظاهر خارج از این روند باشد، قطعا باید گفت اقدامی فریبنده است و در عمل همان پای‌بندی به آمریکا است که اساس توافقات اروپایی هاست.

مخاطبان و شنوندگان رادیو عربی معاونت برون مرزی درباره آغاز رسمی توقف اقدامات داوطلبانه ایران در زمینه برجام بیان کردند:

سخنان بایدن در خصوص بازگشت آمریکا به توافق برجام سخنانی پوچ و بیهوده است

ام علی شنونده رادیو عربی از بحرین گفت: توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران نهایت انصاف، عدالت و دادگری است. همان‌گونه که طرف های مقابل در توافق هسته ای با ایران به تعهدات خود پایبند نبودند، ایران نیز حق دارد تا تعهدات داوطلبانه خود در توافق هسته ای را کاهش دهد و با قاطعیت در برابر زیاده خواهی های طرف های مقابل ایستادگی کند. تنها در صورتی که آمریکا تحریم های خود را علیه ایران لغو کند، دولت ایران هم می تواند در تصمیم های اخیر خود بازنگری کرده و تعهدات داوطلبانه خود را از نو آغاز کند.

 

ابو محمد مهدی مخاطب رادیو عربی از یمن گفت: توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران به نوبه خود تصمیمی حکیمانه و شجاعانه، متناسب با عدم اجرای تعهدات از سوی طرف های اروپایی و غربی در توافق هسته ای است. این اقدام همچنین پاسخی به خارج شدن آمریکا از توافق هسته ای با ج.ا.ا. است، علاوه بر این که اقدام مذکور از سوی رهبری حکیمانه و تصمیم پارلمانی ایران صورت گرفته که بایستی به نحو احسن اجرا شود.

با توجه به این که آمریکا همچنان تحریم هایی را که علیه ایران اسلامی وضع کرده، لغو نکرده است؛ صحبت های اخیر بایدن راجع به بازگشت دولت آمریکا به توافق هسته ای با ایران، سخنانی پوچ، تهی و عاری از هر نوع اقدام متقابل در این خصوص است. تصمیم توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران، مصداق تحمیل اراده جمهوری اسلامی و عدم تسلیم و کرنش در برابر کشورهای استعمارگر و در راس آن ها شیطان بزرگ یعنی آمریکای جنایتکار است.

 

سید یاسر الحسینی شنونده رادیو عربی از عراق گفت: اقدامات ایران در برنامه هسته ای، براساس منطق قدرت در برابر زورگویی طرف های اروپایی و آمریکاست و جهان اسلام و هر فرد منصف و عدالت خواهی این اقدامات قدرتمندانه ایران را تایید می کند. نباید به غربی ها و اروپایی ها اعتماد کرد؛ زیرا آنها صداقت نداشته و تنها به فکر منافع خود هستند. این تنها ایران اسلامی است که توانسته با اقدامات خود در برابر این زیاده خواهی ها ایستادگی کند و از حق مشروع خود دفاع کند.

 

 

 

اسفند ۱۲, ۱۳۹۹ ۱۵:۰۴ Asia/Tehran