• سخنگوی دولت طالبان در گفت و گو با رادیو پشتو معاونت برون مرزی بیان کرد؛ اعلام زمان تشکیل دولت آینده افغانستان

سخنگوی طالبان در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار رادیو پشتو گفت: مسوولان و مقامات طالبان به شدت در حال رایزنی برای تشکیل نظام آینده افغانستان هستند و ظرف یک تا یک و نیم هفته آینده، شکل این نظام اعلام خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، ذبیح الله مجاهد سرپرست وزارت فرهنگ طالبان خاطر نشان کرد ما در این مدت  در حال مشورت های لازم بودیم و به مردم مژده می دهم که به زودی نظام آینده افغانستان اعلام و آنها از سر درگمی بیرون خواهند آمد.

مجاهد در پاسخ به این سوال که  مهمترین عوامل تاخیر در اعلام و ساختن نظام سیاسی آینده افغانستان چیست گفت: مانع مهمی وجود ندارد اما طالبان قصد عجله ندارند و می خواهند برای پختگی نظام آینده ابتدا مشورتهای گسترده و لازم را با رهبران اقوام، نخبگان، علماء و سایر اقشار مردمی داشته باشند.

مجاهد در باره مساله «پنجشیر» گفت که ما قصد داریم از طریق مذاکرات مسئله پنجشیر حل شود در غیر این صورت ما اقدامات لازم را برای حل مسئله از طریق جنگ انجام داده ایم و قضیه پنجشیر زیاد طول نخواهد کشید.

ذبیح الله مجاهد در پاسخ به سوال خبرنگار رادیو پشتو که شما به کسانی که با آمدن طالبان به کابل از افغانستان در حال فرار هستند چه پیامی دارید تاکید کرد که  ما از کسی انتقام نمی گیریم و وقتی ما  افراد و مقامات مهمی  که در سالهای گذشته با آنها در حال جنگ بودیم عفو کردیم. پس شهروندان عادی  را به طریق اولی می بخشیم و هیچ خطری آنها را تهدید نخواهد کرد.

 وی افزود: به زودی وضعیت به روال عادی برخواهد گشت. در مدت کمی کشور دچار تحول اقتصادی خواهد شد. زیرا زمانی که امنیت برقرار شود و جنگ پایان یابد انرژی که صرف جنگ می شد در امور آبادانی و اشتغال زایی  صرف خواهد شد و کشورهای خارجی هم  تشنه سرمایه گذاری در افغانستان هستند.

مجاهد در باره دغدغه های مردم در رابطه با مسایل اجتماعی و برخورد با آنها افزود در این زمینه نیز به اصول اسلام پایبند هستیم و با کسی غیر عادلانه برخورد نخواهد شد.

ذبیح الله مجاهد در پایان خطاب به مردم افغانستان و به ویژه شنوندگان رادیو پشتو گفت:« به مردم خود هم این پیام را می دهیم که منفعت آنها در وحدت است، ما ملت واحد هستیم، باید  متحد باشیم. بدبختی های مانده از اشغال و خود اشغال را فراموش کنیم. به دشمنی ها پایان دهیم. ان شاء الله زمینه اقتصاد و به ویژه آموزش را فراهم خواهیم کرد چون مردم ما در زمینه تعلیم و تربیت با کاستی های زیادی مواجهند. دولت ما مسولیت دارد شبکه آموزشی را در کل افغانستان به ویژه در مناطق محروم گسترش دهد.

وی از رادیو پشتوی تهران قدردانی و تشکر کرد که در سال های گذشته برای اطلاع رسانی به افغان ها زحمت کشیده و پیام ها را بی طرفانه به گوش مردم رسانده است.

 

شهریور ۰۹, ۱۴۰۰ ۱۶:۳۹ Asia/Tehran