• نگاهی به تحولات افغانستان در رادیو ترکی استانبولی معاونت برون مرزی موج مهاجرت ها از افغانستان و تاثیرات آن بر منطقه

جک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا در مصاحبه‌ای گفته بود که این کشور از ابتدای ماه سپتامبر دیگر در افغانستان سفارتخانه نخواهد داشت. این مسئول آمریکایی به یکی از شبکه های تلویزیونی آمریکا گفت که واشنگتن پیش بینی می‌کند که طالبان با خروج نیروهای مسلح، به آمریکایی‌ها و دیگران اجازه خروج امن را بدهد.

جک سالیوان افزود: «طالبان به طور محرمانه و علنی با ما در ارتباط است و گفته است که زمینه خروج امن را فراهم خواهد کرد. و پس از تاریخ ۳۱ آگوست هر شهروند آمریکایی می‌تواند به طور کاملا امن افغانستان را ترک کند».

به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، «میرهان ازبکلی» کارشناس مسائل سیاسی و حقوقی در رابطه با تحولات ترکیه اظهار کرد: بدون شک تحولات بسیار بزرگی در افغانستان رخ داد. نگرانی های بسیار جدی در رابطه با تحولات بعدی موجود است. اگر از جنبه ایران و ترکیه به این تحولات بنگریم باید گفت فعلا وضعیت نامشخصی مطرح است. اما به قطع می توان گفت این تحولات بیش از همه ایران و تا حدود زیادی ترکیه را تحت تاثیر قرار خواهد داد. ترکیه و ایران بیشترین تعداد مهاجران را دارا هستند. مهاجران نیز بیش از همه، بار اقتصادی را برای کشورهای میزبان به همراه دارند. می توان گفت یکی از پر اهمیت ترین جنبه های تحولات افغانستان نیز همین مسئله مهاجران است. تا کنون موج مهاجرت بزرگی که انتظار آن را داشتیم به وقوع نپیوسته است که می توان آن را مرتبط با شعارهای طالبان مبنی بر تعامل با جهان و منطقه دانست.

این کارشناس رادیو ترکی استانبولی با اشاره به اینکه هراس از آغاز موج عظیمی از مهاجرت ها به ترکیه عرصه سیاست داخلی ترکیه را نیز تحت تاثیر قرار داده است بیان کرد: بخشی از سیاسیون ترکیه اعتراض های جدی بر ضد مهاجران داشته اند. این وضعیت حزب حاکم را تحت فشار قرار داده و مشکل جدی بیکاری در ترکیه را نیز سبب شده است. ترکیه پیش از این ها نیز با مشکل بیکاری دست و پنجه نرم می کرد.پس از ظهور کرونا این وضعیت وخیم تر شد و حالا صحبت از آن است که ترکیه دیگر ظرفیت پذیرش مهاجر را ندارد.

میرهان ازبکلی در پایان گفت: از این منظر می توان گفت این شرایط حتی می تواند انتخابات ترکیه را هم تحت تاثیر خود قرار دهد. در حال حاضر حزب حاکم سیاست پذیرش تنها تعداد محدودی از افغان ها را اتخاذ کرده و مصمم است از ورود موج مهاجران غیرقانونی به کشور ممانعت کند.

رادیو ترکی استانبولی اداره کل آسیای میانه و قفقاز به آدرس www.parstoday.com/tr یکی از رادیوهای معاونت برون مرزی است که دارای مخاطبان فراوانی در گستره جغرافیای جهان است.

 

شهریور ۱۴, ۱۴۰۰ ۱۵:۳۰ Asia/Tehran