• در همایش فرهنگی دیپلماسی ایران و تاجیکستان مطرح شد؛ دیپلماسی فرهنگی قلب دیپلماسی سیاسی است

همایش فرهنگی یک روزه «دیپلماسی ایران و تاجیکستان» به همت موسسه مطالعات و تحقیقات بین الملل ابرار معاصر تهران برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، این همایش فرهنگی با حضور اندیشمندان ایرانی و تاجیک در محل ساختمان شهدای رادیوی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

دکتر اکبری دبیر همایش، دکتر نادر کریمیان محقق و نویسنده، معروف عبدالرحمان معاون فرهنگی سفارت تاجیکستان در تهران و سرور بختی رییس موسسه اکو به ایراد سخنرانی در خصوص ابعاد مختلف دیپلماسی فرهنگی ایران و تاجیکستان پرداختند.

دکتر علیرضا حبیبی مدیرشبکه رادیویی فرهنگ با اشاره به ماندگاری فرهنگ ها در کشورهای هم زبان گفت: این همایش با همکاری رادیو فرهنگ، امور بین الملل سازمان صدا و سیمای ایران و موسسه اکو و موسسه مطالعات و تحقیقات بین المللی ابرار معاصر تهران برگزار شده است.

وی دیپلماسی فرهنگی را قلب دیپلماسی سیاسی نامید و گفت: امیدواریم تفاهم نامه خواهر خواندگی به امضای دو کشور رسیده و سطح تعاملات فرهنگی در حد واقعی خود ارتقاء یابد.

در ادامه دکتر عابد اکبری مدیر عامل موسسه مطالعات و تحقیقات بین المللی ابرار معاصر تهران گفت: تاجیکستان فقط همسایه ایران نیست بلکه مردم تاجیکستان اقوام کشور ما هستند و در فاصله جغرافیایی دورتری قرار گرفته اند اما فرهنگ مشترک دو ملت را به هم متصل کرده است.

دکتر اکبری هدف از این همایش را تقویت روابط فرهنگی دو کشور عنوان کرد.

معروف عبدالرحمان معاون فرهنگی سفارت تاجیکستان در تهران دیگر سخنران همایش بود که با تاکید بر اشتراکات فرهنگی میان دو کشور بیان کرد: هنگامی که ملت ما شاهنامه می خواند یا بر بالای گهواره کودکان کتاب های حافظ و سعدی قرار می دهند این همان نشان دلبستگی تاجیکان و ایرانیان است.

وی افزود: ما از این اقدام برگزاری همایش دیپلماسی فرهنگی میان ایران و تاجیکستان درتهران صمیمانه تشکر می کنیم و این اقدام مهم در آستانه جشن 30 سالگی تاجیکستان و نیز همایش 20 سالگی کشورهای عضو سازمان شانگهای بسیار حائز اهمیت و دارای تاثیرات مطلوب است.

معروف عبدالرحمن ادامه داد: تاجیکستان در سال 1991 مستقل شد و جالب اینجاست که اولین کشوری که این استقلال را به رسمیت شناخت جمهوری اسلامی ایران بود.

معروف عبدالرحمان معاون فرهنگی سفارت تاجیکستان در پایان گفت: در طول این 30سال حدود 170 سند همکاری بین ایران و تاجیکستان به امضا رسیده است و برای پیگیری اجرای این سندها کمیسیون مشترک ایران و تاجیکستان تشکیل شده و همزمان کمیته پیگیری اجرای مفاد این سندها نیز تشکیل شده است.

رادیو تاجیکی اداره کل آسیای میانه و قفقاز حوزه معاونت معاونت برون مرزی با پوشش این همایش یک روزه اقدام به بارگزاری پادکست های صوتی جداگانه ای در تارنمای رادیو به آدرس www.parstoday.com/tg این همایش را پوشش داده است.

 

شهریور ۱۷, ۱۴۰۰ ۱۴:۲۵ Asia/Tehran