• معاون وزیر راه و شهرسازی کشورمان، مشارکت ایران و ارمنستان در بازسازی جاده ارتباطی استراتژیک

جمهوری اسلامی ایران ساخت مسیر جایگزین کامیون ها بین دو کشور را در دستور کار همکاری با ارمنستان قرار داده است و بازسازی این جاده استراتژیک به صورت مشارکتی آغاز می شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، «خیرالله خادمی»‌ معاون وزیر راه و شهرسازی ایران  از برگزاری جلسات موثر با مقامات ارمنستان و حل مشکل وسایل نقلیه ترانزیتی در منطقه «گوریس» خبر داد و گفت: براساس برنامه زمانبندی که مقامات دو طرف تهیه کردند، مقرر شد روسازی جاده جایگزین که مورد نظر مقامات ارمنستان است، به اتمام برسد.

‌خادمی‌ افزود: دیدارهای موثری با مقامات کشور ارمنستان برای رفع مشکل منطقه گوریس که سبب اختلال در تردد کامیون‌ها و حمل بار و مسافر از ایران  به سمت این کشور شد برگزار و تصمیمات بسیار مناسبی برای رفع این مشکل اتخاذ شد.

معاون وزیر راه  و شهرسازی همچنین گفت: با برنامه زمانبندی که دو کشور ایران و ارمنستان تهیه کردند، مقرر شد تا روسازی جاده جایگزین‌ موسوم به «‌جاده تاتو» که مورد نظر مقامات کشور ارمنستان است به اتمام برسد.

خادمی خاطرنشان کرد: همچنین تا ۳ ماه آینده، گردنه‌ ها و نقاط حادثه‌خیز که در محور جایگزین به واسطه جاده فرعی بوده برطرف خواهد شد، همزمان جاده اصلی جایگزین دیگری که به عنوان قطعه ۴ کریدور شمال- جنوب در کشور ارمنستان است (جاده سمت نوردوز به ایروان و از ایروان به مرز گرجستان) در حال عملیات اجرایی است.

پس از آن که جمهوری آذربایجان مانع از ورود کامیون های ایرانی به مقصد ارمنستان شد، جاده تاتو به عنوان جایگزینی برای جاده «گوریس-کاپان» انتخاب شد، اما به دلیل برخی کاستی ها در زیرساخت های منطقه، حرکت کامیون های سنگین از این طریق می تواند با عوارضی همراه شود که با انجام این مذاکرات موثر، امید می رود به زودی این مشکل مرتفع شود.

کشور ارمنستان عمدتا سوخت و فرآورده های نفتی از ایران وارد می کند.

همچنین علاقمندان و دانشجویان موضوعات سیاسی و بین الملل برای اطلاع از مشروح این گفت و گو و دریافت مطالب تکمیلی تر از اخبار منطقه می توانند به تارنمای رادیو ارمنی اداره کل آسیای میانه و قفقاز حوزه معاونت برون مرزی، به آدرس https://www.parstoday.com/hy  مراجعه کنند.

 

مهر ۱۴, ۱۴۰۰ ۱۵:۱۴ Asia/Tehran