• استقبال گرم ترکمن های افغانستان از برنامه ویژه سحری رادیو ترکمنی برون مرزی

برنامه ویژه سحر، رادیو ترکمنی اداره کل آسیای میانه و قفقاز و شمال خاورمیانه معاونت برون مرزی با استقبال گرم مخاطبان ترکمن ساکن کشورافغانستان مواجه شده است.

به گزارش روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، شنوندگان ترکمن در ولایت های جوزجان، بلخ، مزار شریف و سایر مناطق آن سامان ضمن برقراری تماس های تلفنی و ارسال پیام های صوتی از تهیه و پخش برنامه های ویژه ماه مبارک رمضان رادیو ترکمنی برون مرزی مستقر در استان گلستان شهر گرگان قدردانی کردند.

قالب پیام های رسید از طرف شنوندگان و مخاطبان رادیو ترکمنی معاونت برون مرزی عبارت از: تبریک حلول ماه مبارک، تقدیر و تشکر از مهمانان دینی و معارفی برنامه، تاکید بر اشتراکات دینی و فرهنگی و خسته نباشید به کارکنان خدوم رادیو ترکمنی و برنامه سازان.

در ذیل ترجمه گزیده ای از خیل پیام های صمیمانه و دلگرم کننده مخاطبان آورده شده است:     

«خدمت روحانیون، کارشناسان دینی و کارکنان رادیو ترکمنی در مرکز گلستان سلام های بسیار گرم تقدیم می کنم. بنده از ولایت بلخ افغانستان با نام «قاری عبدالحمید» هستم ماه روزه را به شما تبریک می گویم».

«من از ولایت جوزجان «ولسوالی آقجه گل» افغانستان هستم از علمای کرام و کارکنان رادیو ترکمنی بابت برنامه زیبا و تاثیر گذار تشکر می کنم».

«بنام خدا و یاد شهدا از طرف افغانستان سلامی گرم خدمت شما برادران زحمت کش ایرانی در رادیو گرگان. سخنان زیبای روحانیون زحمت کش ترکمن ایرانی را با جان و دل از رادیو ترکمنی گوش می کنیم از «شیخ القران» و «حدیث مولانا حاج آخوند حنفی» کارشناس رادیو ترکمنی تقدیر و تشکر می کنم و چند سوال مذهبی از خدمت ایشان دارم.....».

«سلام خدمت کارکنان رادیو ترکمنی در گرگان. سلام خدمت روحانیون و پیشوایان عزیز دینی درایران. ماه رحمت و برکت را خدمت همه مسلمانان تبریک عرض می‌نمایم. از طرف رادیو ترکمنی واقعا سخنان تاثیر گذار و پرمحتوایی را می‌شنویم. ما بی صبرانه منتظر ماه رمضان بودیم تا در سحر برنامه های رادیو ترکمنی را گوش دهیم. کار شما و فعالیت شما در رادیو ترکمنی خیلی ارزشمند است ما نمی‌دانیم با چه زبانی از شما تشکر کنیم. نام من «قربان مراد» از بلخ افغانستان است. من ۵۵ سال سن دارم زحمات ارزشمند شما مورد قبول حق تعالی واقع گردد ممنون از شما عزیزان در رادیو ترکمنی».

«سلام بر کارکنان رادیو ترکمنی، من از ولایت بلخ افغانستان و شنونده همیشگی شما «عبدالقیوم» هستم. هر ساله شنونده رادیو گرگان در ماه رمضان هستم کار شما در اطلاع رسانی و هدایت مسلمانان بی نظیر است ما در افغانستان مشتاقانه صدای رادیو ترکمنی در ایران را گوش میدهیم و تاثیر می‌پذیریم دست شما درد نکند اجرشما با خدا».

«سلام عزیزان خسته نباشید، من «محمد ایوب مرادی» هستم از ولایت قندوز افغانستان. از اینکه صدای شما را می‌شنویم خیلی خوشحال هستیم. ماه رمضان را خدمت همه شما تبریک عرض می نماییم یک دنیا ممنون از شما کارکنان زحمت کش رادیو ترکمنی»

«سلام علیکم خدمت شما کارکنان و روحانیون رادیو ترکمنی. الحمدالله یکبار دیگر با شما هم صحبت شدیم. ما بوسیله رادیو ترکمنی با مسایل دینی و مذهبی آشنا می‌شویم شما عزیزان در رادیو ترکمنی با پخش سخنرانی های پندآموز و زیبا همه ما را به فیض می‌رسانید. ما از رادیو ترکمنی تاثیر می‌پذیریم و سخنان روحانیون ترکمن ایرانی در رادیو ترکمنی در ماه رمضان همه ما را با دین و اسلام و دستورات دینی آشنا می کند. واقعا از شما سپاسگزاریم».

«سلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته. طاعات و عبادات شما مقبول حق تعالی واقع گردد، زحمات شما عزیزان مورد قبول خداوند متعال قرار گیرد. از مدیر و کارکنان رادیو ترکمنی تشکر می کنم. بویژه از «حاج آقاحنفی» که پاسخ سوالات شرعی ما را تقبل می‌کنند و با زیبایی جواب سوالات شرعی ما می‌دهند. 43 سال است که مسایل شرعی و دینی خود را از رادیو ترکمنی فرا می گیریم تاثیر گذاری شما بر ما مردم افغانستان خیلی زیاد است. ما بوسیله شما با دین و شریعت خود آگاه می‌شویم. الله تعالی به کارکنان و روحانیون رادیو ترکمنی جزای خیر عطا نماید. وعظ و نصیحت روحانیون در رادیو ترکمنی در قلب و روح ما جا میگیرد. ما هرچه که لازم باشد از رادیو ترکمنی یاد می گیریم. من «عبدالستار مرادی» از ولایت جوزجان افغانستان هستم. نمی دانم با چه زبانی از شما تشکر کنم».

یکی از شنوندگان رادیو ترکمنی برون مرزی نیز که خودش را عبدالرحیم از ولایت جوزجان معرفی کرد ، گفت  رادیو ترکمنی به قدری در میان ترکمن‌های افغانستان محبوب و پر شنونده است که در ولسوالی محل سکونت وی در ولایات جوزجان هیات امنای مسجد به درخواست مردم برنامه زنده سحری «ضیافت الهی» رادیو ترکمنی را در هنگام سحر به صورت مستقیم و زنده از بلندگوی مسجد پخش می کنند و مردم هنگام سحر به راحتی از بلندگوی مسجد همان ولسوالی به گفته ایشان برنامه پر از معنویت و تاثیرگذار سحری رادیو ترکمنی را گوش می دهند. و کسانی که رادیو ندارند و یا به دلیل پارازیت به صورت شفاف نمی‌توانند امواج رادیو ترکمنی را دریافت کنند به راحتی با خیال راحت از بلندگوی مسجد برنامه سحری رادیو ترکمنی را گوش می‌دهند».

این شنونده اضافه کرد:« دو سال است که برنامه سحری رادیو ترکمنی ایران از بلندگوی مسجد ولسوالی «فیض آباد جوزجان» پخش می شود و امسال نیز برغم ترس از طالبان با نگرانی این کار را انجام می دهم. برنامه سحری رادیو ترکمنی مانند یک رادیو و برنامه محلی در میان ترکمن‌های افغانستان جا باز کرده و در ماه رمضان در مساجد و دورهمی ها و نشست های ترکمن های افغانستان  درباره سخنرانی های روحانیون ترکمن ایرانی و پاسخ آنان به سوالات مذهبی رادیو ترکمنی سخن گفتگو می شود و در مورد اینکه کدام روحانی خوب و مستند و پربار سخنرانی می‌کند بحث و تبادل نظر می کنیم. پاسخ سوالات مذهبی «حاج آقاحنفی» امام جمعه «سیمین شهر» و سخنرانی های روحانی عزیز«میرابی» به عنوان امام جمعه «قره تپه بندر ترکمن» و روحانی عزیز «قربانپور» امام جمعه شهر «فراغی» و کارشناس دینی دیگر برنامه «خوجملی» امام جمعه «نگین شهر» طرفداران بی شماری در افغانستان دارد».

همچنین بر اساس گزارش های دریافتی، مردم ترکمنستان نیز با اشتیاق به برنامه های رادیو ترکمنی معاونت برون مرزی و به ویژه به برنامه های ویژه ماه مبارک رمضان گوش می دهند، اما به علت بسته بودن فضای سیاسی و ارتباطی ترکمنستان امکان تماس با رادیو ترکمنی را ندارند و از ارسال پیام های صوتی نیز به علت احتیاط های سیاسی پرهیز می شود.

 

فروردین ۳۱, ۱۴۰۱ ۰۷:۱۲ Asia/Tehran