• گلچینی ازنظرات مخاطبان رادیوهای برون مرزی پیرامون حمله سه گانه به سوریه

جمعی از مخاطبان رادیوهای برون مرزی درپی تجاوز سه گانه کشورهای آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه، نقطه نظرات خود را بیان داشتند که به بخش هایی از آنها اشاره می شود.

آریسیان مخاطب رادیو ارمنی از ارامنه دمشق، سوریه

این اقدام یک جانبه نظامی که در خارج از چارچوب شورای امنیت انجام گرفت، قوانین بین المللی و حق حاکمیت سوریه را شدیداً نقض کرد. ملت ما بیش از هفت سال بر علیه تروریست ها مبارزه نموده و اکنون نیز با چنین تهاجمی مواجه شده است. در هفت سال گذشته شاهد مشکلات فروانی بوده ایم اما ملت سوریه هیچ گاه از پای ننشسته ودر کنار ارتش این کشور ایستاده است و امروز نیز همچون سابق در کنار ارتش سوریه خواستار صلح و بازسازی کشور خود است.

 

سرکیسیان مخاطب رادیو ارمنی از ارامنه لبنان

اقدام نظامی آمریکا، فرانسه و انگلیس علیه نیروهای مسلح و مراکز نظامی جمهوری عربی سوریه و همچنین غیرنظامیان این کشور را که بر خلاف قوانین و موازین بین المللی است، شدیداً محکوم می کنیم. همچنین اقدام برخی از کشورهای عربی در همراهی و همکاری با نیروهای مهاجم علیه سوریه، شرم آور است. از اقدام شرافتمندانه و صادقانه کشورهایی که در کنار ملت سوریه ایستاده اند، قدردانی می نمائیم.دولت و ملت شجاع سوریه به مقاومت قهرمانانه خود ادامه داده و روحیه میهن پرستی و تعهد و همچنین عزم و اراده خود درحمایت از دولت قانونی سوریه را به اثبات خواهد رساند.

 

سورن سرکیسیان مخاطب رادیو ارمنی از ایروان ارمنستان

اظهارات کاخ سفید در مورد اینکه بشار اسد علیه شهروندان خود حملات شیمیایی انجام داده، کاملاً دروغ است زیرا در ماه های گذشته سوریه موفقیت های بسیاری در مبارزه با داعش و تروریست ها بدست آورده بود و به نظر نمی رسد که سوریه در این شرایط دست به اقدامی علیه شهروندان خود بزند و افکار عمومی را علیه خود تحریک کند.

 

موشق خداوردیان مخاطب رادیو ارمنی از ایروان ارمنستان

آمریکا و ناتو هر وقت خواسته اند به کشوری حمله کنند، نخست این کشور را به داشتن سلاح شیمیایی متهم و سپس به آن حمله کرده اند و آنچه که در عراق و سوریه اتفاق افتاد، نشان دهنده این امر است. این اقدام نه تنها علیه سوریه بلکه پیامی بود از سوی ترامپ و واشنگتن که می خواست نشان دهد با مسکو هیچ ارتباطی ندارد و توان اتخاذ مواضع جدی را داراست.

 

ویگن هاکوپیان مخاطب رادیو ارمنی از ایروان ارمنستان

تحولات جاری در آمریکا بر علیه دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور است و پیوسته از ارتباطات ویژه  وی با روسیه در موضوع دخالت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور سخن به میان می آید. رفتار تهاجمی ترامپ بیشتر با هدف انحراف افکار عمومی از این موضوع می باشد. ضمناً حمله موشکی اخیر به سوریه بیشتر به یک اقدام نظامی نمایشی شبیه بود.

 

محمد سعید مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگا تانزانیا

 شورای امنیت سازمان ملل باید در مقابل حمله نظامی آمریکا و هم پیمانانش به سوریه اقدام جدّی اتخاذ کند. در واقع حمله به سوریه حمایت همه جانبه آمریکا از تروریستها را به نمایش گذاشت.

 

شرالی فاضل مخاطب رادیو سواحیلی از شهر دارالسلام تانزانیا

 آمریکا برای رسیدن به اهداف شوم خود در خاورمیانه تروریستها و گروه های افراطی را در این منطقه مستقر کرده است و حمله به سوریه در دفاع از تروریستها صورت گرفت.

 

عیدی ابراهیم ایستامبولی مخاطب رادیو سواحیلی از شهر بوجومبورا بروندی

آمریکا با ایجاد جنگ در خاورمیانه، اعراب را مشغول کرده است تا از این طریق به اهداف شوم خود دست یابد. گروه های تروریستی همچون داعش برای تحقق اهداف سلطه طلبانه آمریکا در خاورمیانه به وجود آمدند که شکست داعش در سوریه، باعث سرخوردگی آمریکا شد. در واقع حمله اخیر آمریکا و هم پیمانانش به سوریه بیانگر خشم آمریکا از شکست داعش در منطقه است.

 

ایکه لوسیانا مخاطب رادیو ملایو ازشهر بندونگ

به نظر من، حمله آمریکا و متحدانش به سوریه که بر اساس ادعای استفاده از سلاح های شیمیایی توسط ارتش این کشور انجام شده، بهانه ای برای نابود کردن سوریه است. 15 سال پیش نیز علیه عراق همین سناریو رو انجام دادند. همانطور که می دانیم، سوریه کشوری است که در خط مقدم مباره با تروریست های تکفیری است که امنیت و صلح جهانی را تهدید می کند. بیائید برای پیروزی سوریه دعا کنیم.

 

 

مصطفی امین مخاطب رادیو ملایو از جاکارتا اندونزی

به نظرمن به لحاظ سیاسی و حتی نظامی، آمریکا شکست خورده است، اما آنها بخاطر ترس از دست دادن آبرو، تمایلی به عقب نشینی ندارند. آنها می خواهند به روسیه و سوریه به شیوه چریکی حمله کنند یعنی حمله و فرار. هدف از حمله این است که تمرکز سوریه را در مبارزه با تروریست مختل و تروریست ها رادوباره احیاء کنند.

 

 

رزکی فندی مخاطب رادیو ملایو از اندونزی

سلاح های شیمیایی فقط یک بهانه است. آمریکا و متحدانش باید منتظر نتایج تحقیقات نهادهای مستقل باشند. این حمله همچنین برای تضعیف روحیه مردم سوریه در مبارزه با گروه های تروریستی است. اما من مطمئن هستم که آمریکا و متحدان آن شکست خواهند خورد. این حمله نیز برای نشان دادن قدرت ایالات متحده در برابر روسیه و ایران به عنوان متحدان سوریه است. و همچنین برای دلگرمی اسرائیل و برخی از پادشاهان عرب كه از تروریست ها در سوریه پشتیبانی می كنند.

 

 

دیدیک ریسمنشاه مخاطب رادیوملایو از شهر سوکا بومی ازاندونزی

آمریکا و متحدانش احساس می کنند که گروه های تروریستی و داعش شکست خورده اند . بنابراینآنها مستقیما برای نابودی سوریه مداخله می کنند. در حالی که سوریه یک عضو سازمان ملل متحد است که همیشه از فلسطینی ها حمایت می کند.

 

 مولانا عبدالرحمان رحمانی عضو مجلس ملی افغانستان ومخاطب رادیو پشتو

 آمریکا برای این حمله سناریوی استفاده از سلاح های شیمیایی توسط سوریه را  طراحی کرد و آن را  بهانه ای برای حمله مشترک موشکی قرار داد، در حالیکه یک کشور که به مرکز ثقل جنگ های منطقه ای تروریستی تبدیل شده است و نیروهای خارجی در اینجا حضور دارند، چطور می تواند از سلاح های شیمیایی استفاده نماید. حقیقت امر این است که آمریکا که دلارهای میلیاردی بعنوان رشوه از عربستان سعودی دریافت کرده است، برای خوشحال کردن رژیم عربستان سناریوی حمله شیمیایی توسط نیروهای سوری را طراحی و عملی کرد، در حالیکه حمله شیمیایی توسط خود نیروهای آمریکایی صورت گرفته بود، چنانچه حادثه 11 سپتامبر سال 2001 را نیز خودش طراحی و عملی کرد و به بهانه آن افغانستان را مورد تهاجم قرار داد و همچنین در حمله به عراق نیز ادعا کرده بود که رژیم صدام  سلاح های شیمیایی دارد درحالیکه امریکا تاکنون نتوانسته بود سلاح های شیمیایی در عراق را به اثبات برساند. در واقع حمله به عراق نیز که با دعوت رژیم عربستان سعودی بود، توسط  امریکا صورت گرفته بود . ترامپ، رژیم های کشورهای عربی به ویژه عربستان سعودی را می ترساند و به این بهانه هم سلاح ، با ارزش میلیاردها دلار را به این کشور می فروشد و هم بخاطر حضور نظامی خود در منطقه از رژیم عربستان سعودی میلیاردها دلار دریافت می کند. البته آن زورآزمایی که آمریکا از حمله موشکی به سوریه مدنظر داشت، خوشبختانه محقق نگردید و این حمله نشان داد که آمریکا دیگر طبل توخالی است.

 

عباس ییلمازکادی اوغلو کارشناس مسائل سیاسی وخاورمیانه و مخاطب رادیوترکی استانبولی

جامعه جهانی از این عملیات حمایت نکرد. رفتارهای قلدرمابانه آمریکا، انگلیس و فرانسه و تلاش برای پوشاندن شکستهای اخیر این دولت ها در منطقه و نشان دادن حمایت خود از اسرائیل و عربستان سعودی پیامی آشکار به همگان بود. این حملات تعرض به خاک کشوری مستقل است و جنایت به حساب می آید حال آنکه این سه کشور با غرور خاصی از حملات خود به سوریه صحبت می کنند. سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در سخنانی گفت: این حملات برای یک بار انجام شد که واکنشی بود در قبال حملات شیمیایی که دولت سوریه انجام داده بود. از آنجایی که آمریکا در رابطه با بمباران شیمیایی دوما اجازه هیچ گونه تحقیقی به کمیسیون های سازمان ملل نداد، می توان به این قضیه پی برد که این سناریو به کلی جعلی است و تنها بهانه ای ساختگی برای حمله به سوریه بود.

افکار عمومی جهان دیگر به رفتار قانون شکنانه آمریکا آگاهی پیدا کرده است ولی در حال حاضر اراده سیاسی جهانی برای پاسخ دادن به گستاخی این قانون شکنان وجود ندارد. جبهه مقاومت سوریه به تمام ملل ثابت کرد که باید در مقابل این قانون شکنان قلدرماب، متحد شد.شاید اکنون این موضوع مشخص نشود ولی در آینده همگان خواهند دانست که آمریکا دنیا را به تمسخر گرفته است و پیرو صهیونیستهاست. این حملات موشکی به سوریه موفقیت آمیز نبوده است. آمریکا در منطقه با شکست روبرو شد و برای پوشاندن آن دست به این حمله زد. به نظرم اتفاقات مهمی بعد از این حملات رخ خواهد داد.

 

شیخ سراج سبوج مخاطب رادیو بنگلا از بنگلادش 

حمله کشورهای غربی به سوریه یک اقدام تجاوزکارانه است. آمریکا، انگلیس و فرانسه همه دشمن مسلمانان بوده و هستند. به همین خاطر این سه کشور با هم علیه مردم بی‌گناه و مسلمان سوریه حمله کردند. بعضی کشورهای اسلامی هم این حمله را تأیید نمودند. ولی اینها نمی‌فهمند که یک روز بدست این دشمنان ممکن است آنها هم نابود شوند.

 

منوربن محمد مخاطب رادیو بنگلا از بنگلادش 

به نظرم حمله کشورهای غربی فقط برای نابود کردن شیعه در سوریه بوده است. اینها دشمن شیعیان بوده و هستند. این حمله در حقیقت با پیشنهاد محمد بن سلمان صورت گرفته است. ما مسلمانان باید هشیار باشیم. مسلمانان از دست این کشور درامان نیستند. در این حمله فقط مسلمانان کشته می‌شوند.

 

امران الحسن مخاطب رادیو بنگلا از بنگلادش 

حمله سوریه باید متوقف شود. ایران درحال حاضر در جهان به کشور قدرتمندی تبدیل‌شده است. امیدوارم ایران با تشکیل یک اتحادیه، علیه کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه و عربستان اقدام کند. به نظر من عربستان عامل همه شرارت‌ هاست.

 

شیخ سراج الحق مخاطب رادیو بنگلا از بنگلادش 

حمله به سوریه برای اسرائیل و همدستانش، نتیجه خوبی نمی‌دهد. درحقیقت کشورهای آمریکا، انگلیس و فرانسه دراین حمله شکست خوردند. خداوند انشالله آنها را نابود خواهد کرد.

 

عبدالحمید عثمان مخاطب رادیو هوسا از نیجریه 

شنیدن خبر حمله امریکا و هم پیمانانش به سوریه مرا بسیار شوکه کرد و از شنیدن این خبر بسیار ناراحت شدم. به نظر من آنها با این حمله نهایت بی احترامی را به سازمان ملل و جامعه جهانی نشان دادند.

 

یوسف بشیر مخاطب رادیوهوسا از غنا

تجاوز آمریکا – انگلیس – فرانسه به سوریه نقض قوانین بین المللی است . خداوند شر دشمنان و ظالمان را از سوریه و مسلمانان کم کند.

 

ابراهیم ایرو موداکه مخاطب رادیو هوسا از نیجر

به نظر من تنها راه حل بحران سوریه گفتگو است ، نه حمله و اقدام نظامی ، تا بتوان امنیت را به  کشور سوریه بازگرداند.

 

یوسف چیمبی مخاطب رادیو هوسا از نیجریه

من حمله امریکا به سوریه را به شدت محکوم می کنم . امریکا باید بداند ایران، روسیه و سوریه به حمله وی واکنش نشان خواهند داد و این حمله عواقب بدی برای وی خواهد داشت.

 

توکور المیزان مخاطب رادیو هوسا از نیجریه

 به نظر من جامعه جهانی باید در مقابل این حمله واکنش نشان دهد و کشورهای اسلامی برای ایستادگی در مقابل امریکا با هم متحد شوند و در مقابل حمله و اقدام نظامی امریکا بایستند.

 

ابو بتول مخاطب رادیوعربی از عراق

حمله سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه قابل پیش بینی بود ولی بی هدف. اینان با چنین اقدامات تحریک کننده ای گور خود را در سوریه خواهند کند و روزهای آینده این امر را بر همگان اثبات خواهد نمود. از خداوند منان دفع بلا و شر جنگ از کشورها وملتهای مسلمان را مسئلت می نمایم.

 

ابوحیدر مخاطب رادیو عربی از عراق

بر همگان واضح و مشخص است که آمریکا دشمن تمام ملتهای اسلامی و انگلیس وفرانسه هم از سرسخت ترین دشمنان اسلام و مسلمانان هستند و اقدام اخیر سران سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه در حمله به کشور سوریه  نشان از خواری، ذلت و شکست مفتضحانه شان در منطقه دارد و لذا به آنان می گوئیم : با همین خشم وغضب خود بمیرید که پروردگار بر آنچه که انجام می دهید، آگاه و بیناست.

 

محمد حسین عطیوه مخاطب رادیو عربی از مصر

حمله موشکی سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه نشان داد که سران این کشورها از شکستهای پی درپی گروه های تکفیری صهیونیستی که درغوطه شرقی اتفاق افتاد، بسیار عصبانی بوده و در واقع چیزی عایدشان نگردیده است، آن هم بعد از نمایش دروغین مبنی بر حمله شیمایی دولت سوریه در این منطقه که همگان به وضوح  جعلی بودن آن را تأیید  کرده و چنین عوام فریبی را بی پایه واساس به لحاظ قانونی و عرف بین الملل می دانند.

 

علا الخمیس مخاطب رادیو عربی از قطیف عربستان

حمله سه جانبه وخودسرانه سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه نشان یک اقدام احمقانه ای است که از سوی سران این سه کشور به بهانه های واهی علیه سوریه صورت گرفته است ، ولذا تمام این اقدامات در جهت متوقف کردن پیروزی های محور مقاومت در سوریه، عراق، یمن و... علیه گروههای تروریستی وتکفیری صهیونیستی به کار گرفته شده است. ولی با تمام این اقدامات  وتوطئه چینی ها در رسیدن به اهداف خود شکست خواهند خورد و محور مقاومت  همیشه سر بلند و پیروز خواهد گشت.

 

احمد المحمود مخاطب رادیو عربی از عراق

شکی نیست که حمله سه جانبه آمریکا، فرانسه وانگلیس به سوریه نماد یک رفتار احمقانه و یک اقدام وقیحانه از سوی سران این کشورهاست تا بدین وسیله بر شکستهای مفتضحانه خود در سوریه علیرغم حمایت وپشتیبانی نظامی وتبلیغاتی از گروه های تروریستی تندروی تکفیری صهیونیستی سرپوش بگذارند.

 

لارس سکولانگ مخاطب رادیو انگلیسی  از سوئد

انگلیس همیشه با امریکا همدست وهم پیمان  بوده و این حمله اخیر قابل پیش بینی بوده است.

 

آدریانو مخاطب رادیو ایتالیایی ازایتالیا

نگران نباشید که بزودی ترامپ وهمراهانش ، بهای اشتباه های مرگبار خود را خواهند پرداخت.

 

بلوک مخاطب رادیو ایتالیایی از ایتالیا

درخصوص حمله آمریکا و متحدانش به سوریه باید گفت که دیگر قوانین بین المللی وجود ندارد وقانون قلدری حاکم است، بنابراین روسیه باید با تمام قوا شروع به بستن کل حریم هوایی سوریه، از منافع خود وهم پیمانانش حمایت کند.

 

دکتر لاخوس سازدی لئون بورخا مخاطب رادیو اسپانیایی از کلمبیا

سازمان" کلاه ایمنی سفید"  ادعای کذب استفاده ارتش سوریه از سلاحهای شیمیایی را مطرح کرده است. این سازمان به این گروه ها کمکهای پزشکی زیادی می رساند. تروریستها در این شرایط دروغ بافی کرده و داستانهایی را درست و جنگ روانی به پا می کنند . اینها روی جامعه جهانی تاثیر گذاشته و با قدرتهای بزرگ کاملا هماهنگ هستند تا آنها  آتش جنگ در سوریه را همچنان شعله ور نگه دارند و در نهایت دولت این کشور را سرنگون کرده  و سوریه را تجزیه کنند. به راستی چه کشورهایی وظیفه بی ثبات کردن سوریه را به عهده دارند؟ بله، امریکا که در حال حاضر حامی اصلی تروریسم افراط گرا در جهان است. در وهله بعدی کشورهایی چون انگلیس ، عربستان سعودی، ترکیه ، فرانسه و حتی اردن، اسرائیل ، امارات متحده عربی به چشم می خورند .

  

اینیاکی خیل دسان ویسنته مخاطب رادیو اسپانیایی از اسپانیا

 دولت سوریه در یک قدمی پیروزی است. اسد موفق شده حمایت ملی را جلب کند ، با گروه های شورشی مذاکره کند، کاری که غیر ممکن به نظر می رسید. این تبلیغات فریبکارانه غربی هاست که این مسئله را این چنین القا می کنند، چرا دولتی که در یک قدمی پیروزی است باید علیه مردم خود شورش کند؟ چرا وقتی در آستانه موفقیت است باید با چنین اشتباهی به امپریالیسم غرب بهانه مداخله در جنگ دهد .

 

 خوان دیاس مخاطب رادیو اسپانیایی از اسپانیا 

حمله ددمنشانه امریکا علیه سوریه، اقدام جنایتکارانه دیگری از سوی صهیونیسم در جهت نابود کردن این کشور عربی است. رئیس جمهور پرخاشگر امریکا ، دونالد ترامپ به همراه دو کشور از اعضای ناتو یعنی انگلیس و فرانسه این اقدام نفرت انگیز را انجام داده است. دنیا به خوبی فهمیده است باید در برابر کشورهایی که در این حمله مداخله داشته اند، ایستاد. باید در برابر تروریستهایی که این چنین مسلح هستند و از سوی صهیونیسم حمایت مالی می شوند، مقاومت کرد.

 

 سمیه مخاطب رادیو انگلیسی از هند

حمله هوایی اخیر امریکا به سوریه را به شدت محکوم می کنم و فکر می کنم وقت آن رسیده است که امریکا دست از حمله به سوریه بردارد. همانطور که می دانید امریکا از یک سو نیازهای داعش را تامین می کند و از سوی دیگر ادعا می کند که درصدد شکست و براندازی آن است.

 

 

 

فرو ۲۹, ۱۳۹۷ ۱۱:۲۵ Asia/Tehran
کامنت