• همکاران رادیو ژاپنی

مدیر رادیو ژاپنی معاونت برونمرزی، ارتباط صمیمانه مخاطبان این رادیو با همکاران و عوامل برنامه ساز رادیو را نقطه قوتی برای این مجموعه عنوان و تاکید کرد: رادیو ژاپنی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی همواره جزء پنج رادیوی نخست در معاونت برونمرزی است.

ژاپن، شرقی ترین کشور جهان را خاستگاه خورشید می نامند.مردم چشم بادامی ژاپن آداب، رفتار و سبک زندگی خاصی دارند. آموزش هارمونی اجتماعی به خوبی در جامعه ژاپنی بهتر از هر کشور آسیای شرقی دیگر، حفظ شده است.

در این میان اخلاق کاری ژاپنی ها نقطه عطفی در فرهنگ اجتماعی آنهاست. ژاپنی‌ها افرادی بسیار متمرکز و متعهد در کارشان هستند و اعتقاد دارند کار وظیفه‌ای است که بی هیچ تردیدی باید آن را انجام داد.

روابط عمومی معاونت برونمرزی گفتگویی انجام داده است با مدیر رادیو ژاپنی تا کمی از حال و هوای این رادیو، برنامه ها و نوع نگاه مردم ژاپن به این رادیو جویا شویم.

رادیو ژاپنی از آخرین رادیوهایی بود که در برونمرزی راه اندازی شد و به جمع رادیوهای دیگر این معاونت پیوست. با توجه به اینکه ارتباط بین دو کشور ایران و ژاپن بیشتر در حوزه اقتصادی و فرهنگی بود رادیو ژاپنی نیز علاوه بر پرداختن به مسائل اقتصادی، رویکرد فرهنگی را در دستور کار خود قرار داد و به نوعی پرچمدار ارتباط فرهنگی میان دو کشور شد به طوری که اکنون بعد از حدود بیست سال از آغاز فعالیت آن به مرجعی برای بسیاری از مردم ژاپن تبدیل شده است.

ولی الله قرقانی مدیر رادیو ژاپنی آغار فعالیت این رادیو را از تیرماه سال 78 عنوان کرد که از همان ابتدا، برنامه سازی با نگاه فرهنگی صورت گرفت و در سالهای اخیر رویکرد این رادیو بر توسعه کیفی برنامه ها متمرکز شد و از اوایل دهه 90، علاوه بر پخش برودکستBroadcast  فعالیت خود را در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی بنا بر نیاز مخاطبان گسترش داده است. 

ولی الله قرقانی ، مدیر رادیو ژاپنی معاونت برونمرزی

 

قرقانی درخصوص رنکینگ رادیو ژاپنی در فضای مجازی نیز خاطرنشان کرد: این رادیو در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی همواره جزء پنج رادیوی نخست در معاونت برونمرزی بوده است.

به گفته مدیر رادیو ژاپنی، این رادیو برنامه های خود را علاوه بر بارگذاری در وب سایت پارس تودی معاونت برونمرزی، در پیام رسان محلی "لاین" که از پیام رسان های برتر ژاپن نیز می باشد، قرار می دهد و برنامه های پرمخاطب آن در یوتیوب و اینستاگرام نیز قرار می گیرد.

قرقانی یکی از برنامه های پرمخاطب رادیو ژاپنی را برنامه "ما و شنوندگان" عنوان می کند که بصورت هفتگی پخش می شود. برنامه دیگر رادیو ژاپنی برنامه ای فرهنگی و هنری با نام "هفت اقلیم" است که اخبار مربوط به حوزه هنری همچون سینما، معرفی آداب و رسوم و سنن اقوام مختلف ایرانی را برای شنوندگان رادیو ژاپنی عرضه می کند.در حوزه سیاست هم رادیو ژاپنی دو برنامه دارد یکی با عنوان "نگاهی به جهان" که برنامه تولیدی و کارشناس محور است که بصورت هفتگی به موضوعات مهم روز جهان می پردازد. برنامه دیگر با عنوان "ایران روی خط خبر" که رویدادها و اتفاقات مهم ایران را در هفته ای که گذشت، بررسی می کند.

برنامه جدید رادیو ژاپنی، "اقتصاد هفته" نام دارد که به مناسبت نامگذاری امسال به "حمایت از کالای ایرانی" ، مسائل اقتصادی ایران را در یک هفته بررسی می کند. در این برنامه با دعوت از کارشناسان حوزه اقتصاد، مسائل اقتصادی ایران و روابط اقتصادی کشورمان با دیگر کشورها تحلیل می شود.

قرقانی خاطرنشان کرد : با آنکه پخش این برنامه از ابتدای سال 97 شروع شده اما در همین زمان کوتاه توانسته است نظر شوندگان این حوزه را جلب کند به نوعی که یک شرکت ژاپنی در ایران به همکاران خود توصیه کرده این برنامه را حتما دنبال کنند.

وی همچنین ادامه داد: سال گذشته برنامه با عنوان "بازار ایرانی" پخش می شد که درخصوص صادرات محصولات ایرانی بود و با توجه به اینکه امسال، سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده، بی مناسبت ندیدیم در راستای حمایت از تولیدکنندگان ایرانی این برنامه موفق را بازپخش کنیم.

مدیر رادیو ژاپنی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه رویکرد نرم برای رادیو ژاپنی تعریف شده در حوزه گردشگری و معرفی سبک ایرانی و آداب و رسوم ، رادیو ژاپنی اقدامات بسیار مناسبی انجام داده است.

برنامه " قصه ها و افسانه های ایرانی" از برنامه های پر شنونده رادیوست که سعی کردیم تولید این برنامه را از اواخر سال 96 با فرمت روایت و داستان گویی در دستور کار رادیو قرار دهیم.

مدیر رادیو ژاپنی با اشاره به اینکه رویکرد این رادیو همواره رویکردی نرم و در حوزه فرهنگ و اقتصاد است، گفت: مسائل دینی نیز با نگاه ویژه ای برای مشتاقان آشنایی با احکام و دستورات دین اسلام بیان می شود.

برنامه هایی با عناوین " مسجد میعادگاه عشق و نیایش"، "اسلام را بشناسیم" و "راهی به سوی نور" و برنامه ای با عنوان " جایگاه زنان در غرب" از جمله برنامه های تولیدی گروه معارف برونمرزی است که رادیو ژاپنی از آنها استفاده می کند.

قرقانی همچنین خاطرنشان کرد: از آنجایی که رسالت شبکه های مختلف معاونت برونمرزی معرفی فرهنگ ایران اسلامی است ضرورت یادگیری و شناساندن زبان غنی فارسی نیز از جمله برنامه هایی است که در این معاونت دنبال خواهد شد و تاکید و حمایت معاون برونمرزی در این خصوص حائز اهمیت است رادیو ژاپنی نیز برنامه ای تحت عنوان " آموزش زبان فارسی " را در دستور کار خود قرار داده که پیش تولید آن انجام شده است.

 

ارد ۰۸, ۱۳۹۷ ۰۸:۵۰ Asia/Tehran
کامنت